Judášovec sa zvykne nazývať aj strom lásky. Kde sa mu bude dariť a ako sa oň postarať?

  • 01.05.2022

Začiatkom mája nás svojimi zaujímavými kvetmi očarí mnoho stromov a kríkov. Patrí medzi ne aj judášovec (Cercis), ľudovo nazývaný aj strom lásky, keďže má listy v tvare srdca a kvitne v máji (máj – lásky čas).

Judášovec

Je to mimoriadne atraktívna a zaujímavá drevina, pochádzajúca zo Stredomoria. Kvitne nápadnými ružovými, alebo ružovo – levanduľovými kvetmi. Zaraďujeme ho medzi tzv. kauliflórne rastliny, ktorým kvety vyrastajú priamo z kôry vetiev alebo kôry kmeňa ešte pred vypučaním listov. Vďaka nim takmer vôbec nevidno kmeň a kôru.

Po odkvitnutí vyrastajú listy, ktoré sú taktiež veľmi dekoratívne, sú zeleno – modré, no predovšetkým na jeseň zaujmú svojím zlatožltým sfarbením. Plodom je hnedý struk podobný struku hrachu, v ktorom sa nachádzajú semená. Struky sa na drevine držia takmer počas celej zimy, vďaka čomu je judášovec atraktívny aj v zime.

Judášovec takmer nevyžaduje rez. Najčastejšie odstraňujeme len suché, choré a poškodené výhonky, prípadne ho môžeme rezať do požadovaného tvaru.

Judášovec struky

Kde sa mu bude dariť a na čo si dať pozor pri výsadbe?

Je to veľmi nenáročná a odolná drevina, darí sa jej takmer v každej záhrade. Vynikajúco znáša obdobie sucha, má rada slnečné a teplé stanovište. Vyžaduje dobre priepustnú pôdu, ktorá má vyšší obsah vápnika. Neznáša premokrenie.

Pri výsadbe treba dodržať niekoľko pravidiel. Pri výbere rastliny volíme radšej menšiu rastlinu, ktorá sa lepšie aklimatizuje. Vo všeobecnosti pri rastlinách judášovcov platí, že neznášajú presádzanie, preto je potrebné ihneď pri sadení zvoliť vhodné stanovište.

Vyžaduje dostatok slnka a svetla, čo prospieva bohatému kvitnutiu. V tieni tvorí pomerne málo kvetov a stráca svoj dekoratívny efekt, pri premokrenej a kyslej pôde okrem slabého rastu a nízkeho počtu kvetov často trpí aj hubovými ochoreniami.

Pri jesennej výsadbe nestihne do zimy zakoreniť a hrozí vymrznutie. Vhodnejšia je preto výsadba v jarnom období, vďaka ktorej stihne do zimy vytvoriť dostatočne silné korene a zároveň sa aklimatizuje. Po výsadbe je judášovec náchylný na preschnutie, preto ho častejšie zavlažujeme, no nesmieme ho premokriť.

Počas prvej zimy po výsadbe je vhodné okolie koreňov chrániť, napríklad mulčom. Po zakorenení je jeho pestovanie úplne bezproblémové, je mrazuvzdorný, netreba sa oň nijako špeciálne starať. Vyniká najmä ako solitér.

Judášovec

Ktorý si vybrať?

Pri výbere judášovca do záhrady máme k dispozícii pomerne široký sortiment odrôd, ktoré sa líšia najmä veľkosťou dreviny, farbou a intenzitou kvitnutia.

Najbohatšie kvitnúci je judášovec čínsky (Cercis chinensis). Je vhodný do menších záhrad, v dospelosti dosahuje výšku približne 3 metre. Ďalším veľmi pekným a vhodným i do výsadieb v mestách je judášovec strukový (Cercis siliquastrum), dosahujúci výšku 5 – 10 metrov, najkrajší kultivar je ‘Applachia Red’, ktorého názov je odvodený od červenkastej farby listov. Ak nemáme dostatočne slnečné stanovište, je vhodnejšie zvoliť si odrody judášovca kanadského (Cercis canadensis), ktorý pochádza zo Severnej Ameriky. Kultivar ‘Lavender Twist‘ je vhodný do malých záhrad, dorastá do výšky 1,5 – 3 metre, vyšším kultivarom je ‘Red Force‘, jeho výška v dospelosti je 5 metrov. Tento kultivar dobre znáša rez . Je vhodný do mestských výsadieb, bez problémov rastie aj na miestach so znečisteným ovzduším.

Existuje legenda, ktorá hovorí, že svoj názov “judášovec“ – Judášov strom – dostal podľa Judáša, ktorý sa na ňom obesil po zrade.

Text: Ing. Jarmila Králová, PhD., Arborétum Mlyňany SAV
Foto: isifa/Shutterstock

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Výsledky hlasovania
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Viete, ako pestovať zornicu? Odborníčka radí, aký substrát vybrať, či je dôležitá veľkosť kvetináča a čo s ňou po odkvitnutí Exotické a návykové: Poznáte korenie SUMAC? Ak máte tráviace ťažkosti, pridajte si ho k obľúbeným koreninám Stonkový zeler sa pestuje podobne ako buľvový, semienka vysievame práve teraz