Kedy a ako očkovať ruže?

  • 14.08.2021

Mohli by ste mi prosím vysvetliť kedy a ako očkovať ruže? Rada by som to vyskúšala.

Ruže

Ruže očkujeme približne od polovice júla a v auguste. Očko budeme vkladať do podpníka ruže šípovej (Rosa canina) alebo do ruže mnohokvetej (Rosa multiflora).

Očkujeme do koreňového krčka, keď prúdi miazga, čiže po dažďoch, alebo si ružu predtým počas niekoľkých dní výdatne zavlažíme. Obrast v okolí koreňového krčka odstránime do výšky cca 5 až 7 cm a handričkou očistíme od pôdy.

Z ušľachtilej ruže odoberieme vyzreté očko približne zo stredu výhonka. Rez v tvare T, dlhý asi 3 až 3,5 cm, urobíme do koreňového krčka, vsunieme očko a zarovnáme nožíkom tak, aby sa lyko v hornej časti očka napájalo zhora na lyko krčka. Ranu zaviažeme PVC páskou. Podobne, i keď vo väčšej výške, postupujeme aj pri očkovaní stromčekovej ruže.

Podnož aj ruža, z ktorej berieme očko, musia byť zdravé, inak si chorobu prenesieme na novú rastlinu.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Ing. Monika Felixová Králová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť Májové výsadby zeleninových priesad: Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa dočkali krásnej úrody
Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Ekologicky proti „medvedíkovi“ Všetko, čo by ste mali vedieť skôr, ako sa pustíte do založenia trvalkového záhona Spoznajte najčastejšie choroby a škodce cukiet a patizónov Aký je rozdiel v dávkovaní hnoja a kompostu? Oživte balkón, terasu či dvor. Letničky môžete vysádzať i do kvetináčov