4 kroky ku krásnym a zdravým ružiam

  • 02.07.2021

V tomto mesiaci ruže ukážu svoju krásu. Teraz si môžeme zadovážiť a vysadiť aj nové ruže, dostaneme ich kúpiť v kvitnúcom stave. Popri obdivovaní nádherných kvetov je však potrebné venovať ružiam aj primeranú starostlivosť.

Odstrihnutie bielej ruže

Odmenia sa nám dlhším kvitnutím, väčšími a voňavými kvetmi, množstvom zdravých listov a reprezentatívnym vzhľadom. Dôležitých je niekoľko jednoduchých úkonov, ktoré si je vhodné osvojiť a zaradiť do svojich najbližších plánov. Rastliny, o ktoré je pravidelne postarané, nemusia trpieť ani niektorými chorobami či byť ohrozené škodcami.

Ktoré práce sú najdôležitejšie?

1. ŠKODCE

Vošky na ružiach

Už na začiatku kvitnutia nájdeme na mladých výhonkoch a pukoch vošky. Dôležité je preto kríky častejšie prezerať. Na začiatku môžeme využiť ochranné prípravky na prírodnej báze.

2. ZÁLIEVKA

Polievanie ruží

Ruže zavlažujeme priamo ku koreňom, najlepšie ráno alebo v doobedňajších hodinách. Nezavlažujeme na listy ani kvety. Večerná zálievka takisto nie je vhodná.

3. OČISTA

Odstrihnutie odkvitnutých kvetov ruže

Dôležité je pravidelne odstraňovať odkvitnuté kvety ruží. Pri opakovane kvitnúcich ružiach tým podporíme tvorbu ďalších kvetov. Suché zvyšky kvetov navyše rastlinu špatia.

4. VÝŽIVA

Hnojenie ruží

Počas kvitnutia môžeme ružiam dopriať hnojivo. Osvedčená je granulovaná forma určená pre ruže. Hnojivo stačí opatrne zapracovať do pôdy do okolia ružových kríkov.

 

Text: Daniel Košťál
Foto: autor, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou?