Kedy vyberať zo zeme cibule jarných cibuľovín?

  • 13.03.2022

Mám celkom jednoduchú otázku – kedy vyberať cibule jarných cibuľovín? Je pravda, že snežienky môžeme vyberať aj počas kvitnutia? 

Hyacinty

Čiastočne to pravda je. Spresním – snežienky môžeme vybrať z pôdy, aj keď kvitnú, nie však na účely skladovania cibúľ, ale presádzania. Vyberáme vždy rýľom podľa možnosti čo najväčší trs a dávame pozor, aby sme nepoškodili nielen cibuľky snežienok, ale ani drobné vlásočnicové korienky, ktoré z cibuliek vyrastajú.

Čo sa týka ostatných cibuľovín – krokusov, narcisov, hyacintov či tulipánov – , tie začnú na konci jari zaťahovať. No aj keď odkvitnú, kým majú zelené listy, necháme ich ešte v pôde. Cibule z nej vyberieme, až keď listy celkom zožltnú.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Predvianočné aktivity v úžitkovej záhrade: Viete, čomu sa teraz venovať? Ako vybrať ideálny vianočný stromček? Zistíte v najnovšom vydaní podcastu Záhrada Skladujú sa topinambury rovnako ako zemiaky? Ozvláštnite si interiér a vyrobte si závesné areárium. Starostlivosť oň je vďaka správnemu výberu rastlín nenáročná Poznáte obriu cibuľu Globo? Takto si ju vypestujete zo semienka