Kedy vyberať zo zeme cibule jarných cibuľovín?

  • 13.03.2022

Mám celkom jednoduchú otázku – kedy vyberať cibule jarných cibuľovín? Je pravda, že snežienky môžeme vyberať aj počas kvitnutia? 

Hyacinty

Čiastočne to pravda je. Spresním – snežienky môžeme vybrať z pôdy, aj keď kvitnú, nie však na účely skladovania cibúľ, ale presádzania. Vyberáme vždy rýľom podľa možnosti čo najväčší trs a dávame pozor, aby sme nepoškodili nielen cibuľky snežienok, ale ani drobné vlásočnicové korienky, ktoré z cibuliek vyrastajú.

Čo sa týka ostatných cibuľovín – krokusov, narcisov, hyacintov či tulipánov – , tie začnú na konci jari zaťahovať. No aj keď odkvitnú, kým majú zelené listy, necháme ich ešte v pôde. Cibule z nej vyberieme, až keď listy celkom zožltnú.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Úžitková záhrada v auguste: Vysievame, staráme sa o papriku, zavlažujeme Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor Zornica alebo amarylka? Takto ich rozoznáte! Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny?