Kedy vysievať hrach? Je lepší skorší alebo neskorší termín?

  • 28.02.2021

Zdravím, Martin. Chcem sa spýtať na hrach. Na internete sú protichodné názory, kedy ho treba vysievať. Niektorí vravia, že veľmi skoro, iní, že práve naopak, radšej neskôr. Ako to teda je? Ďakujem za odpoveď. 

Kedy vysievať hrach? Je lepší skorší alebo neskorší termín?

Priznám sa, že nie som až taký skúsený „gazda“. Ale pokiaľ viem, závisí to od „typu“ hrachu. Jeden znesie jarné mrazy, druhý nie. Preto sa môže tzv. lúskavý hrach vysievať veľmi skoro, už začiatkom marca, lebo vydrží krátkodobý pokles teploty pod bod mrazu počas noci a stržňový hrach by sa mal vysievať, až keď pominie nebezpečenstvo mrazov.

Okrem toho do toho vstupuje ešte aj faktor ochrany. Ak máte problém s obaľovačom hrachovým, je lepšie vysievať hrach neskôr, aby ste sa vyhli napadnutiu dozrievajúcich hrachových strukov. Motýlik tohto škodcu totiž nalietava na struky na prelome mája a júna. V podstate teda majú pravdu obe strany, pretože aj skorý výsev, aj ten neskorý majú svoje opodstatnenie.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Posedávali na plotoch, lietali po záhradách. Kam zmizli vrabce?
Úžitková záhrada v auguste: Vysievame, staráme sa o papriku, zavlažujeme Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor 7 najkrajších rastlín, ktoré zaujmú na vrchole leta Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny? Najlepší substrát pre africké fialky? Namiešajte si ho podľa skúsenej pestovateľky, ktorá pestuje vyše 200 kultivarov