Kvíz: Aký plod skrýva tento kvet? Zabavte sa a preverte si svoje záhradkárske vedomosti!

  • 04.06.2021

Jarou nás sprevádza vôňa rozkvitnutých stromov, taká jedinečná a nenapodobiteľná v tomto ročnom období. Onedlho si pochutnáme na prvých plodoch našich záhrad. Skúsení záhradkári väčšinou nemajú problém priradiť kvet k plodu. Skúsite si preveriť svoje vedomosti, alebo stavíte na istotu?

0%

Pochádza zo Zakaukazka. Na Slovensku sa pestuje skôr ako kuriozita vo vinohradníckych oblastiach. Plody sa dajú výborne zužitkovať na výrobu kompótov a džemov.

Kvitnúca dula Foto: isifa/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Sladké, nežné, ružové sú kvety stromu s obľúbeným ovocím. Nie každému je po chuti, no má svoje pevné miesto medzi naším domácim ovocím.

Kvitnúca broskyňa Foto: isifa/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Na Slovensku sa vyskytuje len ako pestovaná rastlina, a to v troch druhoch. Výzorom je podobná malinám, chuťou jahodám. Tušíte, o aký plod ide?

Kvety moruše Foto: isifa/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Opadavý ker, ktorý nájdeme v nejednej záhradke. Má nenápadné kvietky, ktoré sa objavujú po jednom v pazuchách listov. Jeho plodom sú:

Kvety figovníka
Správne! Nesprávne!

Kvety sú malé a nenápadné, uzavreté v hruškovitom útvare s malým otvorom pre opelenie. Figa sa však môže vyvinúť aj bez opelenia.

V súčasnosti nesmierne populárna izbová rastlina má špecifické a výrazné listy. Jej názov je Monstera. A hoci v našich domácich podmienkach sa tešíme z jej dekoratívnych listov, v trópoch dokáže majiteľov obdariť aj chutnými plodmi. Tie majú špecifickú chuť pripomínajúcu:

Plody monstery Foto: isifa/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Málokto vie, že Monstera deliciosa (monstera skvelá) v trópoch vytvára jedlé plody, ktoré svojou chuťou pripomínajú ananás.

Jeho kvietky sa menia na plody podobné čučoriedkam. Kvety sa objavujú začiatkom jari, plody ponúka v lete. Riedke drevité kríky alebo malé stromy sú významné najmä pre divoké zvieratá. Tušíte, čo sa skrýva pod názvom Amelanchier?

Kvety muchovníka Foto: isifa/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Chutný plod dozrieva na ovocnom strome s názvom ebenovník rajčiakový. Pochádza z Číny, kde rastie až do nadmorskej výšky 1 200 m. Tušíte, aký plod vyrastie z tohto kvetu?

Kvety hurmikaki Foto: isifa/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Vedeli ste, že tento druh a jeho plody sú označované niekoľkými názvami? Hovorí sa im hurmikaki, kaki, hurma, churma, medové jablko či persimmon, v Česku tomel.

Nezameniteľná vôňa týchto kvetov nenechá nikoho na pochybách. Ide o najrozšírenejší druh kríkov v strednej Európe.

Kvitnúca baza čierna Foto: isifa/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Zrelé plody obsahujú flavonoidy (rutín), antokyanové glykozidy, silice, cukry, kyseliny, triesloviny, pektíny, aminokyseliny, vitamíny B1, B2, B6, C, betakarotén, kyselinu listovú, draslík, vápnik, fosfor. Nezrelé plody (ale i ďalšie časti dreviny) a surové zrelé plody sú mierne jedovaté.

Svoj pôvod má v Somálsku. Oddávna je symbolom plodnosti. Plody sú sladkokyslé a aromatické, dozrievajúce v skorej jeseni.

Kvet granátového jablka Foto: isifa/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Rastlina vo svojej domovine dorastá až do výšky okolo 5 m. V našich podmienkach ale také rozmery väčšinou nedosiahne a pomerne dlhý čas si drží výšku okolo 1 m.

Tŕnistý ker, ktorého plody skrývajú množstvo vitamínu C snáď ani nemusíme predstavovať. Tipnete si správne, o aký ker ide?

Kvety rakytníka Foto: isifa/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Plody obsahujú veľké množstvo vitamínu C, ktoré sa v prípade šetrného spracovania prenáša aj do výrobkov. Ďalej obsahujú širokú paletu farbív, vitamíny D, E, F, K, P, provitamín A, celý rad vitamínov B, sacharidy, organické kyseliny, vysoký podiel železa, flavonoidy, karotenoidy, vysoký podiel oleja a ďalšie nepreberné množstvo cenných nutričných látok.

Kvíz: Aký plod skrýva tento kvet?
Určite takto kvitne čerešňa?

Kvitnúca čerešňa

Nuž, mohlo to byť aj lepšie 🙂 Ovocné stromy pravdepodobne nie sú vašou vášňou a zodpovednosť radšej prenecháte odborníkom. Radi si pochutnáte na čerstvom domácom ovocí, radi sa nadýchnete voňavých stromov, no viac vám k šťastiu nechýba.
Uprednostňujete výsledky svojej práce

Marhule

Máte radosť, keď vaša práca prinesie úžitok. V zornom poli máte najmä výsledok svojej námahy. S láskou konzumujete všetko zo záhradky, ovocie nevynímajúc. Bežné druhy ovocných stromov vám nerobia problém, no na ojedinelejšie stromčeky si netrúfate.
Je niečo krajšie, ako sledovať rozkvitnuté stromy?

Jablká a kvety jablone

Sledujete záhradkárske fóra a vždy sa tešíte z nových vedomostí. Poznáte väčšinu najznámejších kvitnúcich stromov a kríkov, máte radosť z voňavých stromčekov a neviete sa dočkať úrody, či už vo vlastnej záhradke, alebo u babičiek na trhu. Blahoželáme, výborný výsledok!
Ovocný sad je váš sen

Zber broskýň

Možno ste svoje detstvo strávili v ovocnom sade, možno vás tešia vaše vlastné stromčeky v záhrade a možno ste iba nabitý vedomosťami a pozorne sledujete dianie okolo seba. Hravo spoznáte aj exotickejšie druhy. Dosiahli ste skvelý výsledok, láska k prírode a k záhradke sa vám nedá uprieť. Gratulujeme!

 

Pripravila: Zuzana Paprskárová
Foto: isifa/Shutterstock

Tagy: kvíz | ovocie

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť Májové výsadby zeleninových priesad: Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa dočkali krásnej úrody
Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Ekologicky proti „medvedíkovi“ Spoznajte najčastejšie choroby a škodce cukiet a patizónov Aký je rozdiel v dávkovaní hnoja a kompostu? Aj vo vašej záhrade môžete kosiť ako profesionál Oživte balkón, terasu či dvor. Letničky môžete vysádzať i do kvetináčov