Kvíz: Jeseň hýri farbami. Akými plodmi nás obdaruje?

  • 16.09.2021

Babie leto v záhrade má nezameniteľné čaro. Vôňa končiaceho leta nás v hrejivých dňoch priam vyháňa von, užiť si posledné chvíle v záhrade. Spracováva sa posledná úroda a zem sa pripravuje na odpočinok. Viete, aké dary záhradky vám ešte môžu urobiť radosť?

0%

Zber jesenných plodov by mal byť opatrný, aby sa plody nepoškodili a dlhšie vydržali. S plodmi ovocia pracujeme ako s krehkými vajíčkami. Zbierame ich aj so stopkou, ideálne počas chladného rána. Zeleninu a ovocie neuskladňujeme spolu v jednej miestnosti. Dobre uskladnené jablká vydržia 4 až 7 mesiacov. Ideálna vlhkosť v miestnosti je 85 až 90 %. Viete však, aká má byť pri skladovaní jabĺk ideálna teplota?

Jablká v dlaniach Foto: isifa/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Vedeli ste, že plody z intenzívnejšie rezaných stromov majú kratšiu skladovateľnosť ako z presvetľovaných alebo prevažne ohýbaných stromov?

Hrozno, ako typické ovocie jesene, má množstvo zdravotných benefitov. V hrozne nájdeme draslík, kyselinu listovú, vitamín C a E, vitamíny skupiny B, vlákninu. Okrem iného znižuje hladinu zlého a zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu. Telu dodá vysokú dávku antioxidantov. Tušíte, aký najvýznamnejší prírodný antioxidant obsahuje hrozno?

shutterstock 1161001237 Foto: isifa/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Vplyv hrozna na náš organizmus závisí aj od jeho farby. Červené a tmavomodré odrody hrozna v porovnaní so zelenými obsahujú viac látok, ktoré chránia ľudské telo pred srdcovo-cievnymi chorobami.

Jeseň bez posledných jabĺčok akoby ani nebola. Dve jablká denne by mali postačiť na doplnenie dennej dávky vitamínov. Pozitívne pôsobia aj na trávenie, artritídu, dnu, chudokrvnosť a urologické problémy. Šetrné uskladnenie jesenných jabĺk na zimu nám zaručí prísun vitamínov počas dlhej zimy. Ktorý druh jabĺk nie je vhodný na zimné uskladnenie?

Jablká vysypané z košíka Foto: isifa/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Vedeli ste, že proti hnačke sa odporúčajú sladké jablká, kým pri zápche zasa kyslé, ktoré povzbudzujú činnosť čriev?

Obľúbené ruže dokážu vyčariť v záhrade rozprávkovú nádheru a vôňu. Obľubujú slnečné miesta a láskavú starostlivosť. O ich správnej výsadbe sa často vedú polemiky. Viete, v ktorom ročnom období je ideálny čas na ich výsadbu?

Ruže vo fúriku Foto: isifa/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Slivky sú neodmysliteľnou súčasťou konca leta. Organizmus prečisťujú, zbavujú toxického odpadu a pôsobia ako prírodné preháňadlo. Slivky patria medzi sladké ovocie, no obsahujú minimum kalórií. Na Slovensku sa začali slivky pestovať v období:

shutterstock 1130207300 Foto: isifa/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Recept na rozhýbanie čriev: Večer zalejte 5 sušených sliviek vlažnou vodou a nechajte odstáť do rána. Ráno nalačno vypite slivkovú vodu a zmäknuté slivky zjedzte.

Ktorý záhradkár by nemal uskladnenú mrkvu? Bežná, nenáročná, všadeprítomná mrkva je v skutočnosti zásobáreň vitamínov. V jesennom jedálničku by rozhodne nemala chýbať. Mrkva má protirakovinové účinky, preventívne pôsobí proti rakovine pečene, prsníka a hrubého čreva. Paradoxne za to vďačí prírodnému pesticídu, ktorý ju chráni pred hubovými ochoreniami. Jeho názov je:

shutterstock 2014413203 Foto: isifa/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Mrkva je jediný známy zeleninový zdroj tejto látky. Falcarinol nájdeme aj v brečtane a ženšene.

Tesne pred príchodom mrazov zbierame fenikel. Má sladkastú aromatickú vôňu a všetky časti tejto zeleniny sú jedlé a chutné. Fenikel podporuje činnosť pečene, zlepšuje trávenie, črevnú peristaltiku a úspešne bojuje s nadúvaním. Jedlá s feniklom sa odporúčajú konzumovať na záver hodovania na dobré trávenie. Fenikel pochádza z oblasti:

shutterstock 1252584748 Foto: isifa/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Jesenné obdobie je v mnohých domácnostiach spájané s liečivými šípkami. V období zimy v nich nájdeme doslova vitamínový zázrak. Obsahujú množstvo antioxidantov, známe sú predovšetkým vďaka vysokému obsahu vitamínu C. Po šípkovom čaji siahame v čase prechladnutia, bolesti hrdla, teplote. Zbierame ich, keď majú jasnú červenú či oranžovú farbu, ešte pred prvými mrazmi. Viete, akú ľudovú prezývku má ruža šípová?

shutterstock 1069280906 Foto: isifa/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Ruži šípovej sa hovorí tiež psia ruža, čo údajne súvisí s tým, že ju starí Rimania používali proti besnote.

Poznáte rakytník? Jeho zlatožlté plody sú extrémne bohaté na vitamín C, poľahky sa vyrovnajú šípkam. Plody rakytníka je najjednoduchšie zamraziť a počas zimy si vyberať podľa potreby, no zaujímavou voľbou je naložiť si rakytník do medu. Sladené plody inak kyslého rakytníka tak môžeme vyjedať počas celého obdobia viróz. Viete, čo hovorí legenda o rakytníku?

Rakytník Foto: isifa/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Na pokrytie dennej dávky vitamínu C stačí iba jedna rakytníková bobuľa. Rakytník patrí medzi rastliny s najvyššou výživovou hodnotou na svete.

Jeseň je ideálna aj na sadenie kvetov a kríkov. Tulipány či narcisy je vhodné sadiť najmä na jeseň. Viete však, výsadba čoho sa na jeseň neodporúča?

shutterstock 1507038662 Foto: isifa/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Kvíz: Akými plodmi nás obdaruje jeseň?
Žijete pre prítomný okamih

Jesenný aranžmán

Milujete leto so všetkými jeho hrejivými plodmi. Vitamínmi sa dopujete podľa sezónnosti . S príchodom chladných dní aj vaša záhradka zosmutnieva. Počas zimných mesiacov si zeleninu a ovocie bez výčitiek kupujete v supermarkete a bylinky v lekárni. Skúste sa občas premôcť, zabaliť do teplého svetra a vyťažiť aj z jesennej úrody maximum.
Čo zostane, to sa vždy počíta

Mrkva, zemiaky a cvikla

Máte radi čerstvé ovocie a zeleninu. Užívate si ich pokiaľ to sezóna dovolí. Ak vám záhradka alebo dobrí susedia ponúknu prebytok, radi si ho uskladníte na zimu. Cielene však na skladovanie nepestujete. Napriek tomu si počas jesenných prechádzok občas prinesiete domov voňavé šípky.
Jeseň je čaj šípok a bylinkových čajov

Jeseň, lístie a teplý čaj

Poznáte základné princípy uskladnenia plodov a ak máte niečo k dispozícii, máte radosť z chystania sa na zimu. Podnikáte výpravy na zber šípok, poznáte výnimočné účinky rakytníka a neskoré jabĺčka prevoňajú vašu špajzu. Nájsť rovnováhu medzi radosťou a stresom je vaša silná stránka.
Blahoželáme ku celoročnému prísunu domácich vitamínov!

shutterstock 749267113

Vaša radosť z pestovania, konzervovania a robenia si zásob je nekonečná! Jabĺčka máte uložené pekne v debničke, bylinky nasušené a ovocné džemy nachystané na zimné palacinky. Namiesto únavy cítite zadosťučinenie. Vaša námaha vás bude hriať celú zimu.

 

Pripravila: Zuzana Paprskárová
Foto: isifa/Shutterstock

Tagy: jeseň | kvíz | ovocie

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Úžitková záhrada v auguste: Vysievame, staráme sa o papriku, zavlažujeme Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Zornica alebo amarylka? Takto ich rozoznáte! Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny?