Kvíz: Máte pocit, že o bylinkách viete všetko? Preverte si svoje vedomosti

  • 29.03.2021

Hovorí sa, že na každý zdravotný neduh existuje v prírode liek. Aj bylinky, ktoré často prehliadame a považujeme ich za samozrejmosť, či dokonca burinu, majú často svoj skrytý potenciál. Najmä v tomto období nie je na škodu preveriť si svoje vedomosti z bylinkovej záhrady.

0%

Bylinky majú rôzne ľudovo zaužívané názvy. Tušíte, ktorá sa pýši prezývkou babské ucho?

shutterstock 517309279 Foto: isifa/Shuttertock
Správne! Nesprávne!

Pulmonaria officinalis – tak znie latinský názov liečivej bylinky. Viete, o akú rastlinu sa jedná?

Pľúcnik lekársky Foto: isifa/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Do čeľade hluchavkovité patrí liečivá bylinka s latinským názvom Plectranthus argentatus. Ľudovo je označovaná aj ako:

Nádchovník Foto: isifa/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

V období choroby alebo v čase rekonvalescencie po nej, oslabený organizmus stráca chuť do jedla. Viete, ktorá rastlinka zvyšuje chuť do jedla?

Bylinky na stole Foto: isifa/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Už z názvu je zrejmé, že stavikrv vtáčí zastavuje krvácanie. Máte však predstavu o tom, kde ho nájdete?

Stavikrv vtáčí Foto: isifa/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Starí Egypťania ho používali pri balzamovaní mŕtvych. Ako kadidlo v chrámoch sa používa dodnes. Tušíte názov tejto rastlinky?

Bylinky, kadidlo Foto: isifa/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

O žihľave vieme takmer všetko. Všade dostupná „burina", ktorej pŕhlivých chĺpkov sa mnohí boja. Viete však, ktorý druh žihľavy je napŕhlivejší?

Žihľava Foto: isifa/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Bylinky, okrem liečivých účinkov v podobe čajov, odvarov či tinktúr, využívame aj pri varení a pečení. Dodajú tú správnu chuťovú bodku na záver a často dokážu rovnaký pokrm úplne odlíšiť. Niektoré sú však aj zameniteľné. Ak vám doma práve chýba oregano, ktorá bylinka ho jednoducho nahradí?

Bylinky v mažiari Foto: isifa/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Širokospektrálne prírodné antibiotikum nenájdeme v prírode len tak ľahko. Táto rastlinka pôsobí proti väčšine kmeňov baktérií. Poznáte ju?

Tinktúra z kapucínky Foto: isifa/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Občas mali bylinky v minulosti vskutku netradičné využitie. Šalviové listy sa v šestnástom storočí využívali aj ako:

Šalvia lekárska Foto: isifa/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Kvíz: Ako dobre poznáte bylinky?
Bylinky vás nepresvedčili

Lieky vs bylinky

Váš vzťah k bylinkám je vlažný. Dôverujete skôr tradičnej medicíne a tvorbu domácej lekárničky nechávate skôr na iných. Skúste dať šancu liečivým prínosom byliniek a vyskúšajte okrem tradičného repíka či šalvie aj iné liečivé druhy.
Bylinky sú vám blízke, ale ešte sa je v čom zdokonaľovať

shutterstock 1304753959

Veríte, že bylinky majú významné liečivé účinky a ak máte možnosť, k tradičnej medicíne radi pridáte aj alternatívu. Spoliehate sa skôr na overené zdroje v podobe lekární, bylinkárov alebo kúpeným bylinkám v črepníkoch. Túžite však po vlastných dopestovaných bylinkách a my vám odporúčame pustiť sa do toho!
Bylinky sú súčasťou vašej lekárničky

Bylinky

Viera v liečivú silu byliniek vás motivuje k získavaniu nových vedomostí a informácií z bylinnej ríše. Radi sa odhodláte aj na pestovanie nevšednejších druhov byliniek. Z prechádzky v prírode si často prinesiete zásoby do vlastnej bylinkovej lekárničky. Blahoželáme, len tak ďalej!
Bylinkárstvo pre vás nie je len hobby, je to váš životný štýl

shutterstock 469029476

Ste bylinkový odborník! Rastlinky vás majú radi a vy dôverujete im. Veríte v silu prírodných liečiv a pri srdci vás hreje fakt, že na každý zdravotný neduh existuje v prírode liek. A vy viete, kde ho hľadať.

Zdieľajte svoj výsledok:

 

Pripravila: Zuzana Paprskárová
Foto: isifa/Shutterstock

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou? Orech čierny: Nedocenený strom s vysokou hodnotou, ktorý odolá aj vrtivke