Viete, čo je to gemmoterapia? Využite silu púčikov vo svoj prospech

  • 05.04.2021

Gemmoterapia je prírodný spôsob liečby púčikmi alebo inými zárodočnými tkanivami rastlín. Názov dostal z latinského gemmon – púčik.

Viete, čo je to gemmoterapia? Využite silu púčikov vo svoj prospech

V púčikoch si rastlina uchováva svoje najcennejšie podklady. Je v nich informácia o celej rastline, strome, kríku, bylinke, jej forma, genetická informácia, energia, ktorú potrebuje na svoj vývoj.

Pupene obsahujú obrovské množstvo liečivých látok, vitamínov, minerálov, stopových prvkov, fytohormónov. Zbierajú sa skoro na jar, hneď, keď sa príroda prebudí, keď v stromoch začne prúdiť miazga.

Najlepšie spracovanie púčikov je vo forme liehových macerátov. Nádoby s púčikmi pri lúhovaní by sa mali každý deň pretrepávať, aby sa obsah dynamizoval a zlepšila sa tak jeho kvalita.

Ako si vyrobiť tinktúru z púčikov

Tinktúry z púčikov si môžete urobiť aj sami: zbierame púčiky zo spodných vetvičiek kríkov a stromov. Potrebujeme oveľa menej rastlinného materiálu než pri výrobe tinktúr z vňatí. Do skleného pohára na zaváranie vložíme čerstvé púčiky, asi tak do 1/5 objemu fľaše. Zalejeme doplna 40 % vodkou. Uložíme na tmavé miesto a každý deň pretrepávame. Po 14 dňoch precedíme cez plátno do zásobných fliaš a označíme štítkom.

Tinktúry z púčikov sa užívajú inak ako tinktúry z celých rastlín. Na jeden kg hmotnosti sa užíva jedna kvapka tinktúry. Ak mám napríklad 60 kg, tak denne užijem 60 kvapiek. Rozdelím si to na tri časti, takže ráno 20 kvapiek, na obed 20 kvapiek, večer 20 kvapiek.

Púčiky ríbezle

Tinktúry proti chrípke a iným vírusovým ochoreniam

Kapucínka väčšia – prírodné antibiotikum, ktoré likviduje väčšinu streptokokov a stafylokokov, preventívne pôsobí na močové a dýchacie cesty.

Echinacea purpurová – výrazne posilňuje imunitný systém, odstraňuje lymfatické problémy, zápalové procesy, kŕčové žily a hemoroidy. Má protirakovinové pôsobenie.

Grapefruitové semienko – likviduje obrovské množstvo vírusov a plesní, ktoré spôsobujú alergie, zápaly, nasadzuje sa aj ako antiparazitikum. Univerzálny prostriedok na zápaly. Vnútorne účinkuje na chrípkové vírusy, nádchu, astmu a opuchy.

Tintúry položené na pníku v prírode

Čierna ríbezľa – pôsobí na funkciu nadobličiek, ak je potrebné vyvolať kortizolový efekt, pri ťažších formách zápalov. Je to antialergikum (pôsobí proti sennej nádche, ekzémom, astme), pôsobí preventívne aj proti adenómu prostaty, pomáha pri opuchoch.

Vŕba biela – účinná proti vírusovým ochoreniam, pri reume, lieči zápaly močového systému a tráviaceho traktu. Spolu s nechtíkom znižuje dráždivosť nervovej sústavy.

 

Text: Iveta Henzelyová, www.bylinkovaskola.sk 
Foto: isifa/Shutterstock

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť Májové výsadby zeleninových priesad: Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa dočkali krásnej úrody
Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Ekologicky proti „medvedíkovi“ Všetko, čo by ste mali vedieť skôr, ako sa pustíte do založenia trvalkového záhona Spoznajte najčastejšie choroby a škodce cukiet a patizónov Aký je rozdiel v dávkovaní hnoja a kompostu? Oživte balkón, terasu či dvor. Letničky môžete vysádzať i do kvetináčov