Nové číslo časopisu Záhrada je už v predaji!

  • 27.07.2022

Augustovo-septembrové číslo Záhrada 6/2022 je v predaji od 27. 7. 2022.

časopis Záhrada 06/2022

Nájdete ho v novinových stánkoch, v predajniach tlače, v obchodných reťazcoch a čerpacích staniciach (napr. Tesco, Billa, Lidl, Kaufland, Terno, Coop, Metro, OMV, Shell, Slovnaft). Môžete si ho tiež objednať elektronicky na www.jagastore.sk, www.predplatne.jaga.skalza.sk alebo floowie.com.

Čo v ňom nájdete? Množstvo praktických a aktuálnych rád a tipov do vašej záhrady, ale i tematické články, vďaka ktorým sa vaša záhrada premení na malý raj plný kvetín a úrody. Naučíte sa záhradkárčiť tak, aby v nej bolo dobre nielen vám, ale aj drobným hmyzím a vtáčím pomocníkom.

Čo rezať na konci leta

Sprievodca co rezat na konci leta 6 2022 1

Hlavnou témou tohto letného čísla je veľký sprievodca, čo rezať na konci leta: maliny, černice, popínavky, kry, ruže, trvalky, ale aj prevencia pred zlomeniami rastlín v zime a chorobami.

Prilákajte opeľovače

Prilakajte opelovace 2022 1

Medonosné včely, včely samotárky, čmeliaky, motýle a množstvo iných druhov hmyzu majú v záhrade nezastupiteľnú úlohu, opeľujú naše rastliny. A to, koľko ich naše rastliny navštívi, spolurozhoduje o množstve úrody. Spoznajte top 12 rastlín, ktoré sú pre ne najväčším lákadlom. Naučte sa jednoduchú metódu, podľa ktorej si budete vedieť aj sami vyhodnotiť úspešnosť jednotlivých rastlín v lákaní opeľovačov.

Návšteva záhrady roka 2021

Navsteva zahrady roka 2021 6 2022 1

Navštívte s nami okrasno-úžitkovú záhradu pani Betky neďaleko Nitry, ktorá zvíťazila v 1. ročníku súťaže o najkrajšiu čitateľskú záhradu časopisu Záhrada v roku 2021. Majiteľka ju s pomocou rodiny budovala asi dvadsať rokov prakticky z ničoho. Je plná kvetín, ruží a stromov, ktoré vytvárajú rôznorodé zákutia.

Kvasené delikatesy

Kvasene delikatesy 6 2022 1

Čo robíte s úrodou okrem priamej konzumácie a varenia? Zavárate, sušíte, mrazíte? To sú všetko skvelé metódy uchovania úrody na chladné mesiace. Pridajte k tomu aj kvasenie. Ukážeme vám 3 spôsoby, ako kvasiť zeleninu aj ovocie – od známeho kvasenia vo vlastnej šťave (obdoba kvasenia kyslej kapusty) cez kvasenie v slanom náleve až po málo známe medové kvasenie. A prečo sa do toho vôbec púšťať? Okrem netradičných a nových chutí obsahujú kvasené potraviny zdraviu prospešné baktérie a enzýmy, ktoré sú schopné posilniť našu imunitu.

Trávy do každej záhrady

Travy do kazdej zahrady 6 2022 1

Nielen trvalky, ruže, stromy, kry, letničky či trávnik robia záhradu záhradou. Nezabúdajte na okrasné trávy. Vnášajú originálnu atmosféru, neprehliadnuteľnú štruktúru a textúru a dokonca i niečo pre zmyslové vnímanie, a to šum a šuchot. Naučíme vás trávy v záhrade používať a predstavíme viaceré zaujímavé druhy.

Drieň na tanieri

Na tanieri drien 6 2022 1

Drienky, to je málo známe kyslasté ovocie plné vitamínu C, ktoré dozrieva na konci leta až začiatkom jesene. Podobá sa na šípky nielen tvarom, veľkosťou a farbou, ale aj využitím a obsahom prospešných látok. Navyše drevina kvitne ako jedna z prvých, a tak ponúka potravu hmyzu budiacemu sa po zime. Tento väčší ker či menší stromček si môžete vysadiť do okrasnej aj úžitkovej záhrady.

Text: redakcia
Foto: redakcia, Shutterstock

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Predvianočné aktivity v úžitkovej záhrade: Viete, čomu sa teraz venovať? Ako vybrať ideálny vianočný stromček? Zistíte v najnovšom vydaní podcastu Záhrada Skladujú sa topinambury rovnako ako zemiaky? Ozvláštnite si interiér a vyrobte si závesné areárium. Starostlivosť oň je vďaka správnemu výberu rastlín nenáročná Poznáte obriu cibuľu Globo? Takto si ju vypestujete zo semienka