Nové číslo časopisu Záhrada je už v predaji!

  • 27.07.2022

Augustovo-septembrové číslo Záhrada 6/2022 je v predaji od 27. 7. 2022.

časopis Záhrada 06/2022

Nájdete ho v novinových stánkoch, v predajniach tlače, v obchodných reťazcoch a čerpacích staniciach (napr. Tesco, Billa, Lidl, Kaufland, Terno, Coop, Metro, OMV, Shell, Slovnaft). Môžete si ho tiež objednať elektronicky na www.jagastore.sk, www.predplatne.jaga.skalza.sk alebo floowie.com.

Čo v ňom nájdete? Množstvo praktických a aktuálnych rád a tipov do vašej záhrady, ale i tematické články, vďaka ktorým sa vaša záhrada premení na malý raj plný kvetín a úrody. Naučíte sa záhradkárčiť tak, aby v nej bolo dobre nielen vám, ale aj drobným hmyzím a vtáčím pomocníkom.

Čo rezať na konci leta

Sprievodca co rezat na konci leta 6 2022 1

Hlavnou témou tohto letného čísla je veľký sprievodca, čo rezať na konci leta: maliny, černice, popínavky, kry, ruže, trvalky, ale aj prevencia pred zlomeniami rastlín v zime a chorobami.

Prilákajte opeľovače

Prilakajte opelovace 2022 1

Medonosné včely, včely samotárky, čmeliaky, motýle a množstvo iných druhov hmyzu majú v záhrade nezastupiteľnú úlohu, opeľujú naše rastliny. A to, koľko ich naše rastliny navštívi, spolurozhoduje o množstve úrody. Spoznajte top 12 rastlín, ktoré sú pre ne najväčším lákadlom. Naučte sa jednoduchú metódu, podľa ktorej si budete vedieť aj sami vyhodnotiť úspešnosť jednotlivých rastlín v lákaní opeľovačov.

Návšteva záhrady roka 2021

Navsteva zahrady roka 2021 6 2022 1

Navštívte s nami okrasno-úžitkovú záhradu pani Betky neďaleko Nitry, ktorá zvíťazila v 1. ročníku súťaže o najkrajšiu čitateľskú záhradu časopisu Záhrada v roku 2021. Majiteľka ju s pomocou rodiny budovala asi dvadsať rokov prakticky z ničoho. Je plná kvetín, ruží a stromov, ktoré vytvárajú rôznorodé zákutia.

Kvasené delikatesy

Kvasene delikatesy 6 2022 1

Čo robíte s úrodou okrem priamej konzumácie a varenia? Zavárate, sušíte, mrazíte? To sú všetko skvelé metódy uchovania úrody na chladné mesiace. Pridajte k tomu aj kvasenie. Ukážeme vám 3 spôsoby, ako kvasiť zeleninu aj ovocie – od známeho kvasenia vo vlastnej šťave (obdoba kvasenia kyslej kapusty) cez kvasenie v slanom náleve až po málo známe medové kvasenie. A prečo sa do toho vôbec púšťať? Okrem netradičných a nových chutí obsahujú kvasené potraviny zdraviu prospešné baktérie a enzýmy, ktoré sú schopné posilniť našu imunitu.

Trávy do každej záhrady

Travy do kazdej zahrady 6 2022 1

Nielen trvalky, ruže, stromy, kry, letničky či trávnik robia záhradu záhradou. Nezabúdajte na okrasné trávy. Vnášajú originálnu atmosféru, neprehliadnuteľnú štruktúru a textúru a dokonca i niečo pre zmyslové vnímanie, a to šum a šuchot. Naučíme vás trávy v záhrade používať a predstavíme viaceré zaujímavé druhy.

Drieň na tanieri

Na tanieri drien 6 2022 1

Drienky, to je málo známe kyslasté ovocie plné vitamínu C, ktoré dozrieva na konci leta až začiatkom jesene. Podobá sa na šípky nielen tvarom, veľkosťou a farbou, ale aj využitím a obsahom prospešných látok. Navyše drevina kvitne ako jedna z prvých, a tak ponúka potravu hmyzu budiacemu sa po zime. Tento väčší ker či menší stromček si môžete vysadiť do okrasnej aj úžitkovej záhrady.

Text: redakcia
Foto: redakcia, Shutterstock

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Úžitková záhrada v auguste: Vysievame, staráme sa o papriku, zavlažujeme Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor Zornica alebo amarylka? Takto ich rozoznáte! Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny?