Lunárny kalendár pre záhradu a domácnosť - december 2018

  • 30.11.2018

Koniec roka je spojený s vianočnou náladou a do záhrady chodíme už len kontrolovať kŕmidlá a striasať prípadný sneh z citlivých rastlín. Záhrada totiž už naplno oddychuje, preto je aj lunárny kalendár na december skromnejší. 

Lunárny kalendár pre záhradu a domácnosť - december 2018
Foto: iStock.com/gretanrk

01.-03.12.2018 (dni koreňov)

Na kmene ovocných stromov lepíme pásy proti piadivke zimnej. Rýľujeme voľné plochy, vápnime ich a pohnojíme odstátym hnojom.

04.-05.12.2018 (dni kvetov)

Odrežeme si vetvičky zlatovky, čerešní, alebo mandle, na ktorých sú puky. Najprv ich namočíme celé na 12 hodín do teplej vody, necháme odkvapkať, šikmo zrežeme stonku a dáme do vázy. Pri izbovej teplote do Vianoc vykvitnú.

06.-07.12.2018 (dni listov)

Ak je sucho a nemrzne, polejeme na jeseň vysadené stromčeky, ruže i kríky. Odstraňujeme staré, choré ovocné a okrasné dreviny. Ak je v záhrade sneh, odhádžeme ho z chodníkov k ovocným stromom a na záhony.

08.-10.12.2018 (dni plodov)

Ak to počasie dovoľuje, natrieme kmene stromov vápenným mliekom. Skontrolujeme lepové pásy proti piadivkám.

11.-12.12.2018 (dni koreňov)


Zo stromov odoberieme mumifikované plody. V nasledujúcej sezóne by totiž mohli byť zdrojom nákazy. Prehádžeme kompost, plánujeme riešenie záhonov v novej sezóne. V tom môže byť nápomocná rozsiahla tabuľka v našom článku Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať .

13.-15.12.2018 (dni kvetov)

Ak na balkóne ostali prezimovať niektoré rastliny, pravidelne ich kontrolujeme a polievame. Prihnojíme izbové rastliny. V záhrade odstraňujeme sneh z okrasných drevín.

16.-18.12.2018 (dni listov)

Pohnojíme cyklámeny. V čase kvitnutia tak robíme v dvojtýždňových intervaloch. Polievame ich vždy do podmisky, nikdy nie priamo. Kvitnúce orchidey zalievame rosením na listy.

19.12.2018 (deň plodov)

Do kŕmidiel dosypeme vhodnú zmes na kŕmenie vtáctva.  Skontrolujeme uskladnené ovocie a zeleninu.

20.-22.12.2018 (dni koreňov)

Ak nemrzne, polievame vysadené mladé dreviny.

23.-24.12.2018 (dni kvetov)

V záhrade si spravíme vianočnú výzdobu, prikŕmime vtáctvo. Ak nemrzne, vymeníme aj vodu v napájadle.

Za celú redakciu Záhrada.sk vám prajeme krásne a pokojné sviatky!

25.12.2018 (deň listov)

Vonku polejeme vždyzelené listnáče a ihličnany. Záhrad oddychuje, doprajme ten oddych aj sebe.

26.-28.12.2018 (dni plodov)

Vyvetráme skladovacie priestory. Ak sme tak ešte neurobili, kmene mladých stromčekov obalíme pletivom, aby sme ich ochránili pred obhrýzaním zverou.

29.-31.12.2018 (dni koreňov)

Pripravujeme si usporiadanie záhrady, plánujeme. Pri plánovaní záhrady nezabudnime na striedanie tratí. Viac na túto tému sme napísali v článku Striedanie plodín: Efektívny spôsob, ako predísť únave pôdy .

V roku 2019 prajeme veľa zdravia a radosti nielen zo záhrady! Vaša Záhrada.sk

 

Text: Michaela Horbanová
Foto: iStock.com/gretanrk
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Úžitková záhrada v auguste: Vysievame, staráme sa o papriku, zavlažujeme Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať? Nehľadajte štvorlístok: Ďatelina lúčna upravuje trávenie, pomáha pri reume i pri kašli