Magnólia hviezdokvetá je jednou z najpôvabnejších magnólií a kvitne už v marci. Ako si ju vysadiť?

  • 24.03.2022

Prvou kvitnúcou a snáď i najpôvabnejšou magnóliou je magnólia hviezdokvetá (Magnolia stellata). Hodí sa aj do menších záhrad a predzáhradiek.

Magnólia

Rastie pomaly a ani po mnohých rokoch nebude prekážať. Jej čisto biele kvety na konci vetvičiek sa neraz otvoria už koncom marca, ak ich nezničí silnejší mráz. Slabší mráz táto vzrastovo nižšia magnólia znesie. Kvety jemne a príjemne voňajú. V ponuke je napríklad kultivar ʻRoyal Starʼ, ktorý lepšie odoláva jarným mrazíkom a kvety tak ostanú nepoškodené.

Miesto výsadby pre magnóliu vyberáme precízne, drevina neznáša presádzanie. Nezabúdame ani na odporúčané pravidlo, že nadzemná časť má byť na slnku a oblasť koreňov v tieni.

Ako vysadiť magnóliu

1. Vyčistenie plochy

Vytrhávanie buriny

Plochu, kde budeme vysádzať magnóliu, najskôr dôkladne vyčistíme od buriny, náletových rastlín, kameňov a poriadne ju skypríme.

2. Výsadbová jama

Substrát, výsadbová jama

Výsadbová jama by mala byť o niečo väčšia, ako je koreňový bal. Jej dno skypríme na hĺbku rýľa. Na dno nasypeme kyslý substrát alebo rašelinu.

3. Koreňový bal

Výsadba magnólie

Koreňový bal vysádzanej magnólie nerozoberáme, len ho jemne rozvoľníme v rukách. Potom ho vložíme do pripravenej jamy a zasypeme substrátom.

4. Drevinu zalejeme

Polievanie vysadenej magnólie

Drevinu po výsadbe dobre zalejeme a podľa potreby ešte doplníme substrát. Ideálne je okolitú pôdu namulčovať jemne drvenou kôrou.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - november 2022 Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Sezóna ešte nekončí. Čo sadiť a vysievať v novembri? Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Zdravie z prírody: 7 silných prírodných bojovníkov proti chrípke Silný a liečivý chren: Spoznajte vlastnosti tohto nenápadného koreňa Vyrobte si doma rastlinné terárium podľa vášho vkusu a lacno! Akým vždyzeleným krom možno nahradiť živý plot zo smreka? Ako pestovať a rezať pajazmín? Toto odporúča Martin Čurda Nie sú to pavúky, hoci tak vyzerajú. Spoznajte neškodné kosce, ktoré sa dokážu naklonovať