Martin Čurda radí: Ako zazimovať jazierko?

  • 22.12.2019

Na jar tohto roku sme si svojpomocne zakladali okrasné jazierko. Všetko fungovalo, ako má, no pred prvou zimou by sme ho radi dôsledne zazimovali. Poradíte nám, ako na to?

Záhradné jazierko

Ak ste tak doteraz neurobili, máte poslednú príležitosť. Nie je to vôbec zložité, zazimovanie jazierka sa odvíja od dvoch dôležitých faktov – od jeho maximálnej hĺbky a od toho, či je fóliové, z plastového prefabrikátu alebo murované. Plytké prefabrikované jazierka je lepšie na zimu vypúšťať. Mrznúca voda by ich totiž mohla ľahko poškodiť. Podobne sú na tom aj murované nádrže. Naopak, v prípade, že máte veľké a hlavne viac ako 80 cm hlboké fóliové jazierko, nemusíte ho na zimu vypustiť.

Vyčistite jeho hladinu od plávajúcich listov sieťkou. Listy a iné nečistoty napadané na vodnú hladinu totiž inak nasiaknu vodou a pomaly klesajú ku dnu. Tam vytvárajú hnijúci kal, ktorý je zdrojom jedovatých plynov. Tie sú vražedné pre všetok život, ktorý v jazierku máte, nielen pre ryby. Tie sa inak v tomto období už samy stiahnu na dno nádrže a prestávajú prijímať potravu, až celkom znehybnejú. Teplota vody sa tu pohybuje okolo 4 °C, čo ryby nijako neohrozí. Nezabudnite zabezpečiť na hladine počas zimy plávajúci predmet či poriadnu hrsť slamy. Prípadne hladinu pravidelne kontrolujte, a ak je zamrznutá, vždy do ľadu vysekávajte dieru, aby mohli škodlivé plyny z vody unikať.

Záhradné jazierko

V ďalšom kroku sa postarajte o rastliny. Lekná ešte pred prvým snehom posuňte do nezamŕzajúcej hĺbky. Do hlbšej vody presuňte i miniatúrne odrody lekien z pobrežnej zóny. Tropické druhy lekien zasa z vody celkom vyberte a uskladnite ich v bezmrazej pivnici. Pravidelne ich kontrolujte a zvlhčujte, aby nevyschli. Chráňte ich pred slnkom a hlodavcami. Takisto ich pravidelne vetrajte, aby ich nenapadli plesne. Čo sa týka iných druhov, väčšina rastlín pobrežnej zóny je dostatočne otužilá, takže im neprekáža, ak vo vode zmrznú.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku