Martin Čurda radí: Ktorým rastlinám treba vyštipovať zálistky a rastový vrchol?

  • 24.10.2020

Čítal som o vyštipovaní zálistkov pri rajčinách a okrem iného som sa dozvedel, že táto metóda sa uplatňuje pri pestovaní viacerých rastlín, nielen rajčín. O čo ide a prečo je to dobré?

Vyštipovanie paradajok

Zjednodušene povedané – zálistky sú výhony pučiace v pazuchách listov a tie ručne odstraňujeme tak, že ich palcom a ukazovákom vyštipneme. Docielime tým to, že rastlina rajčiaka nebude rastovú energiu investovať do nových výhonkov, ktoré by už nestihli priniesť úrodu, naopak, rastovú energiu presmeruje do už existujúcich výhonkov, ktoré prinesú ešte bohatšiu úrodu.

Okrem zálistkov sa často vyštipuje aj rastový vrchol a to sa robí pri viacerých druhoch. Pri vyštipovaní, ktoré robíme takisto ručne (nechtami palca a ukazováka), odstraňujeme rastový vrchol rastliny. Keďže pri drvivej väčšine druhov platí takzvaná apikálna dominancia, rastlina reaguje na tento zákrok takmer vždy rovnako – posilní tvorbu bočných výhonkov.

Apikálna dominancia totiž znamená, že pri výžive všetkých výhonkov je pre rastlinu najprioritnejšia najvyššie položená časť rastliny, čiže vegetačný vrchol. Do neho investuje najviac energie a živín. Výsledkom je, že rastliny sú neraz vysoké, riedke a majú dlhé internódiá. Ak odstránime rastový vrchol, „donútime“ rastlinu, aby rastovú energiu presmerovala do najvyššie položených rozkonárení. Tým, že ju rozdelí do viacerých výhonov, dosiahneme, že rastlina nebude síce vysoká, ale zato rovnomernejšie rozkonárená a kompaktnejšia. Zjednodušene povedané, takto dosiahneme pri mnohých druhoch kríčkový tvar.

Výborne tento princíp funguje napríklad pri georgínach, šalvii či veronike. Uplatniť ho môžeme aj pri balkónovkách, ako sú fuksie, kde zaštipujeme aj bočné výhonky, alebo pri pelargónii. Zaštipovaním chryzantém vieme dokonca načasovať kvitnutie na konkrétne dni či týždne a pri záhradných klinčekoch zasa docielime opakované kvitnutie.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Muchovník: Superpotravina s protirakovinovými účinkami a živý plot v jednom Posedávali na plotoch, lietali po záhradách. Kam zmizli vrabce?
Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor 7 najkrajších rastlín, ktoré zaujmú na vrchole leta Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny? Najlepší substrát pre africké fialky? Namiešajte si ho podľa skúsenej pestovateľky, ktorá pestuje vyše 200 kultivarov Ceropegia - krehká kráska, ktorá vnesie do interiéru závan romantiky