Nekupujte každý rok nové! Zoberte si osivo z vlastnej záhrady

  • 05.09.2018

Ak teraz obetujeme trocha času, nemusíme na jar kupovať drahé osivá. Stačí sa poobzerať po záhrade a pozberať, čo sa dá. Mnohé druhy úžitkových aj okrasných rastlín tvoria semená, ktoré môžeme využiť o rok vo svojej záhrade. Je to jeden zo spôsobov, ako môžeme ušetriť.

Nekupujte každý rok nové! Zoberte si osivo z vlastnej záhrady

Kontrolný zoznam

Materiál:

  • papierové vrecúška
  • misky, papier

Náradie:

  • pracovné rukavice
  • nožnice
  • pinzeta

Náročnosť: *
Čas: do 1 hodiny
Ľudia: 1
Obdobie: koniec leta, začiatok jesene

Postup

1. MUŠKÁTY

Semienka z muškátu

Na odkvitajúcich muškátoch možno objavíme dozreté semená s typickým belavým páperím. Muškáty sa semenami veľmi dobre rozmnožujú.

2. LEVANDUĽA

Semienka z levandule

Po odkvitnutí levandule necháme dozrieť semená, ktoré potom pozberáme. Z výsevov získame kvalitné sadenice levandúľ.

3. CÍNIE

Cínie

Tieto obľúbené letničky si hravo vypestujeme z vlastnoručne nazberaných semien. Je to celkom jednoduché, zberáme suché celé hlávky.

4. GAZÁNIE

Gazánie - semienka

Podobne ako cínie, aj tieto nízke letničky tvoria množstvo semien. Môžeme si ich pozberať a o rok na jar použiť.

5. LIATRA

Semienka liatry

Necháme dozrieť semená a potom pozberáme suché súplodia. Zrelé semená opatrne povyberáme pinzetou a uskladnime vo vrecúšku.

6. KRÁSNOOČKO

Krásnoočko

Ak necháme na tejto bohato kvitnúcej trvalke dozrieť semená, ľahko sa rozšíria do okolia, preto ich včas pozberáme a na jar vysejeme.

7. AKSAMIETNICA

Aksamietnice

Ak pestujeme aksamietnice, nezabudnime na zber ich semien. Môžeme ich na jar skombinovať so semenami nových odrôd.

8. RAJČINY

Rajčina

Postup získania semien z dužinatých plodov, napríklad z rajčín, je trochu odlišný ako pri kvetoch. Najskôr nájdeme dozretý a mäkký plod.

9. ROZREZANIE

Rozrezaná rajčina

Plod rozrežeme pozdĺžne na polovicu. Používame na to len čistý kuchynský nôž.

10. VYDLABANIE

Semienka z rajčiny

Z oboch polovíc opatrne pomocou lyžičky povyberáme dužinu so semenami. Samotné semená z nej dostaneme ťažko.

11. POHÁR

Odoberanie semienok z rajčín

Dužinu vložíme do zaváraninového pohára, zalejeme vodou a uzavrieme. Pohár umiestnime na 4 až 5 dní na slnečné miesto. Dužina sa pekne oddelí od semien.

Dobré rady

Zelenina

Zo zelenín v záhrade môžeme pozberať semená šalátu, uhoriek, tekvíc, papriky, cukiet, melónov, fazule, bôbu, hrachu, baklažánu. Zberáme vždy až v štádiu botanickej zrelosti. Po zbere semená necháme schnúť na suchom, vzdušnom mieste v tieni. Následne ich roztriedime do papierových vrecúšok a označíme. Nezberáme len osivá hybridných druhov.

Okrasné rastliny

Spektrum okrasných rastlín, z ktorých si môžeme pozberať semená, je skutočne obrovské. Veľké možnosti poskytujú letničky – ľahko získame osivo z astroviek, slnečníc, jednoročných tráv, krasuliek, nízkych georgín, nechtíkov, slamíh, nocoviek, klinčekov, rudbekií, povojníkov, limoniek. Pozbierať a o rok vysiať môžeme aj semená trvaliek, ako sú orlíčky, floxy, kotúče, okrasné maky, rebríčky či gailardie.

Zber a uskladnenie

Osivo zberáme počas suchého a slnečného počasia. Potom ho necháme vysušiť, na jednom mieste vždy však len jeden druh. Osivá neumiestňujme vedľa seba na jeden papier, mohli by sa pomiešať. Po usušení a uložení do papierových vrecúšok ich uskladníme na chladnom a suchom mieste.

Odborník radí:

Semená si môžeme pozberať aj z mnohých druhov byliniek a koreninových rastlín.

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Muchovník: Superpotravina s protirakovinovými účinkami a živý plot v jednom Posedávali na plotoch, lietali po záhradách. Kam zmizli vrabce?
Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor 7 najkrajších rastlín, ktoré zaujmú na vrchole leta Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny? Najlepší substrát pre africké fialky? Namiešajte si ho podľa skúsenej pestovateľky, ktorá pestuje vyše 200 kultivarov Ceropegia - krehká kráska, ktorá vnesie do interiéru závan romantiky