Menej známe broskyne: Objavte s nami nové chute, tvary a farby

  • 16. júl 2018

Predstavujeme vám odrody, ktoré sú síce momentálne menej známe, no nič im nebráni, aby sa čoskoro zaradili k tým najpopulárnejším. 

Predstavujeme vám odrody, ktoré sú síce momentálne menej známe, no nič im nebráni, aby sa čoskoro zaradili k tým najpopulárnejším.

Broskyne sú u nás od nepamäti obľúbeným letným ovocím charakteristickým svojou sladkou a veľmi šťavnatou dužinou. Ich sortiment je pomerne široký.

Aktuálne „letí“ niekoľko odrôd, napríklad desaťročia vysádzaná a začiatkom augusta plodiaca Redhaven, ktorá je základom sortimentu v ovocných sadoch aj v záhradách. Známych je tiež niekoľko ďalších odrôd z tejto skupiny „havenov“ – Cresthaven, Fairhaven či Sunhaven. Veľmi obľúbenými druhmi tohto populárneho ovocia  sú i Suncrest, Royal Glory či slovenská broskyňa Flamingo.

O  spomínaných odrodách je dnes dostupných veľa informácií. Poďme sa však zoznámiť aj s menej známym sortimentom, ktorý sa na Slovensku takisto vyskytuje.

Dneprovskij s bielou dužinou


Ukrajinská odroda Dneprovskij tvorí širšie koruny s dobrými uhlami odklonu kostrových konárov. Plody dozrievajú v prvej polovici augusta. Sú stredne veľké, uniformnej veľkosti a priemernej hmotnosti okolo 80 gramov.

Broskyňa Dneprovskij

Základná farba plodu je krémovožltá, takmer po celom povrchu ju však prekrýva intenzívna červeň. Ochlpenie plodov je zamatové, veľmi jemné, ľahko stierateľné z povrchu šupky. Dužina je bielej farby, intenzívne šťavnatá, sladká a dobre oddeliteľná od kôstky. Odroda je samoopelivá a vyniká vysokým stupňom mrazuvzdornosti.

Odolný a sploštený Saturn

Sploštený tvar plodu je typický pre odrodu Saturn. Patrí k broskyniam takzvaného sendvičového typu, ktoré si získavajú čoraz väčšiu obľubu. Jej biela dužina je veľmi chutná.

Broskyňa Saturn

Vďaka svojej plastickosti a odolnosti voči nízkym teplotám je vhodná do všetkých pestovateľských oblastí. Plody sú vhodné na priamy konzum, ale i na jednoduché a pohodlné spracovanie.

Čerstvá novinka Ice

Absolútnou novinkou na našom trhu je odroda Ice. Produkuje úžasne sladké plody snehovobielej farby, ktoré dozrievajú koncom júla až začiatkom augusta.

Broskyňa Ice

Dužina je taktiež belavá. Obsahuje vyššie percento antioxidantov ako normálne broskyne, ktoré priaznivo vplývajú na naše zdravie. Po odtrhnutí ju môžeme skladovať v chladničke aj tri týždne bez zníženia intenzity chuti.

Inka aj pre okrajové oblasti

Inka je kvalitná, silne mrazuodolná broskyňa s veľkými plodmi. Patrí medzi stredne neskoré odrody, dozrieva okolo 20. augusta, v južnejších oblastiach Slovenska o 7 až 10 dní skôr.

Broskyňa Inka

Vyniká veľkými tmavožlto-červenými šťavnatými plodmi výbornej chuti, ktoré sa dobre oddeľujú od kôstky. Vďaka odolnosti voči nízkym teplotám ju môžeme vysádzať v okrajových oblastiach pre pestovanie broskýň.

Intenzívne rastúca Iskra

Moderná odroda Iskra pochádza z poľského šľachtenia. Stromy rastú intenzívne, vhodné sú preto najmä na pestovanie v klasických korunkových tvaroch. Silný rast vytvára potrebu precízneho rezu.

Broskyňa Iskra

Plody dozrievajú v strednom termíne, približne týždeň po odrode Redhaven. Sú veľké a na takmer 90 % prekryté intenzívnou červeňou. Dužina je dobre oddeliteľná od kôstky. Iskra takisto patrí k broskyniam, ktoré dokážu odolávať mrazom.

Maira, veľmi odolná voči chladu

Skorá odroda Maira patrí medzi broskyne s najvyššou toleranciou chladu.

Broskyňa Maira

Jej plody zbierame už v druhej polovici júla. Sú okrúhleho tvaru a majú svetlú šupku, ktorá je na slnečnej strane sfarbená do ružova. Dužina je zvlášť šťavnatá a chutná. Odroda je samoopelivá a mimoriadne úrodná.

Bujne rastúca Sočnaja

Veľmi cenná ukrajinská odroda, ktorá prináša bohaté a pravidelné úrody a má krásny vzhľad plodov. Rastie bujne a do plodnosti vstupuje skoro.

Broskyňa Sočnaja

Plody dozrievajú v prvej polovici augusta, sú veľké a vážia okolo 150 gramov. Sú šťavnaté, sladkej aromatickej chuti. Vhodné sú na priamy konzum, kompótovanie i muštovanie. Sočnaja je samoopelivá, vhodná aj do našich najokrajovejších oblastí. Kvety sú odolné voči jarným mrazíkom.

Veľmi skorá Spring Time

Novšia Spring Time atraktívne spestruje sortiment skorých odrôd. Veľké plody príjemnej chuti vhodné na všestranné spracovanie prináša už v druhej polovici júla.

Broskyňa Spring Time

Úrody sú vysoké a každoročné. Odroda je vhodná najmä do južných a stredných polôh.

Romea pri zaváraní nezmäkne

Broskyňa Romea je vhodná pre všetkých, ktorí nemajú radi mäkké zavárané broskyne. Ide o odrodu zo skupiny takzvaných „tvrdiek“, označovaných tiež ako „clingy“. Ich veľkou prednosťou je, že pri zaváraní nezmäknú.

Broskyňa Romea

Romea dozrieva v tom istom čase ako Redhaven. Plody sú stredné veľké, okrúhle a žltej farby s červeným lícom. Dužina je žltá, mäsitá, s vyváženou chuťou.

Harnas aj pre vyššie polohy

Harnas sa zaraďuje medzi stredne skoré odrody a dozrieva koncom júla. Plody sú krvavočervené so žltou šťavnatou dužinou, ktorá je v konzumnej zrelosti oddeliteľná od kôstky.

Broskyňa Harnas

Do rodivosti vstupuje veľmi skoro a je mimoriadne úrodná. Jej hlavnou prednosťou je prispôsobivosť prostrediu a mrazuodolnosť, čo umožňuje jej vysádzanie aj vo vyšších polohách.

Yuso na zaváranie

Podobne ako Romea, aj odroda Yuso patrí do skupiny „clingov“, teda odrôd určených primárne na zaváranie, keďže pri ňom jej plody nezmäknú.

Broskyňa Yuso

V porovnaní s  Romeou ide o skoršiu odrodu, ktorej plody dozrievajú 15 dní pred  Redhaven. Yuso produkuje veľmi aromatické plody žltohnedej farby a výbornej sladkej chuti. Je vhodná i do okrajových oblastí.

Shevčenko

Ukrajinská odroda broskyne Shevčenko je nenáročná na pestovanie. Plody dozrievajú v polovici augusta, sú stredne veľké, oválne, s priemernou hmotnosťou okolo 80 gramov. Šupka je tenká, elastická, s jemným a dobre odstrániteľným ochlpením. Základné bielokrémové sfarbenie šupky je prekryté „rozmytou“ červeňou.

Broskyňa Shevčenko

Dužina bielej farby je šťavnatá a dobre oddeliteľná od kôstky. Chuť plodov je úžasná a vyniká predovšetkým harmonicky vyváženým pomerom cukrov a kyselín. Odroda je samooopelivá a vysokoodolná voči mrazom.

Neskorá O´Henry

Obdobie zberu broskýň predlžuje neskorá odroda O´Henry. Rastie pomerne intenzívne, preto vyžaduje silný a pravidelný rez, na ktorý dobre reaguje. Vyhovujú jej úrodné, dobre odvodnené pôdy. Plody sú veľké (veľkostná trieda AA-AAA), pevné, atraktívnej tmavočervenej farby a vynikajúcej chuti.

Broskyňa O Henry

Dozrievajú veľmi neskoro, so začiatkom zberu v dňoch, kedy sa končí zber známejšej Elberty neskorej. Môžeme ich relatívne dlho skladovať, takže si ich chuť užívame dlhšie ako v prípade iných druhov broskýň. Odroda je pomerne odolná voči mrazu.

 

 

Text: Ing.Marián komžík, Kohaplant, spol. s r. o. Levice
Foto: autor, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Komentáre

  • <p>ja mám doma broskyňu, ktorá dozrieva práve teraz…najprv má zelené tvrdé plody, teraz dozrieva do žlta, má však po sebe hnedé škvrny, je nepekná na vzhľad, aj šupku má tvrdšiu, chuťovo je dobrá až na tú šupku, ktorá má horkastú chuť,,, robila som džem, ale ten je horký…nemá niekto skúsenosti, ako s tou broskyňou pracovať…toho roku je na nej veľa plodov a škoda by bolo ich nespracovať vďaka za radu </p>

  • <p>Viem že nespomenutých odrôd je ešte veľa, ale ja by som v takomto článku dala priestor aj odrode Benedicte, má bielu dužinu, ľahko sa oddeľuje od kôstky a jej chuť viac než výborná.. Teda ja som nikdy nebola nadšencom broskýň ale po ochutnaní tejto som do nich zbláznená. A ešte je aj resistentná proti kučeravosti 😊</p>

Pridaj príspevok

Najčítanejšie články
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Fotopostup: Správne vykonaný rez malín je základom dobrej úrody
Fotopostup: Správne vykonaný rez malín je základom dobrej úrody
Viete, ako pestovať mrkvu a petržlen?
Viete, ako pestovať mrkvu a petržlen?
Nedocenené krásky. Ak si všade nastrkáte skalné ruže, neobanujete. Prečítajte si prečo!
Nedocenené krásky. Ak si všade nastrkáte skalné ruže, neobanujete. Prečítajte si prečo!
Úrodu černíc ovplyvní dobrý rez. Naučte sa, ako na to
Úrodu černíc ovplyvní dobrý rez. Naučte sa, ako na to
Čučoriedky: Tento postup výsadby vám zaručí skorú a bohatú úrodu
Čučoriedky: Tento postup výsadby vám zaručí skorú a bohatú úrodu