Vyberáme z pestrého sortimentu malín

  • 07.12.2017

Maliny nie sú nadarmo jedným z najobľúbenejších ovocí. Ich sladká a šťavnatá chuť si okamžite podmaní každého. Veľkou výhodou je tiež nenáročnosť na pestovanie a univerzálne spracovanie plodov. No a samozrejme – ich veľká rozmanitosť.

Vyberáme z pestrého sortimentu malín

Maliny rastú vo forme krov, ktoré tvoria jednoduché nerozvetvené výhony. Tie vyrastajú formou koreňových výmladkov a pomerne rýchlo vytvárajú hustý zapojený porast. Jeho usporiadaný rast docielime pravidelným rezom a vytvorením špeciálnych záhonov.

Ideálne je, keď malinám vopred vyčleníme územie, na ktorom budú rásť. Na tento účel nám poslúžia pevné obrubníky, ktoré je potrebné zapustiť dostatočne hlboko do zeme. Vhodné je tiež vybudovanie jednoduchej konštrukcie alebo drôtenky, ktorá zabráni políhaniu.

Na ďalšie pestovanie sú maliny nenáročné. Uspokoja sa s bežnou záhradnou zeminou a s občasným jemným prihnojením. Ich koreňový systém je uložený plytko pod povrchom pôdy, veľmi dobre preto reagujú na nastieľanie a doplnkovú závlahu. Každopádne, veľmi dôležité je porast udržovať po celý čas v bezburinovom stave, keďže buriny oslabujú malinové výhony a konkurujú im v boji o vodu a živiny. Na ochranu sú maliny rovnako nenáročné, pestovať ich môžeme aj bez chemickej ochrany.

Vyberáme z pestrého sortimentu malín

Odrodový sortiment

Klasické odrody

Klasickými odrodami nazývame odrody s dvojročným cyklom pestovania. V praxi to zjednodušene znamená toľko, že kry rodia na vlaňajších výhonoch. Tomuto cyklu treba preto zákonite prispôsobovať aj rez krov. V jarnom období z porastu od bázy odstraňujeme predovšetkým vyrodené výhony. Z tých minuloročných ponecháme šesť až osem najpevnejších na meter dĺžky porastu, ostatné rovnako odstránime, aby nedochádzalo k prehusťovaniu. Ponechané výhony môžeme skrátiť približne na výšku 150 – 170 cm, zväčšíme tým veľkosť plodov. Tento rez opakujeme každoročne v jarnom období. Odrody s dvojročným cyklom prinášajú úrodu už začiatkom leta, ide teda o skoré odrody.

Bristol

Maliny, odroda Bristol
Odroda bristol

Jedna z najvýraznejších odrôd uplynulých rokov. Bristol je malina rodiaca na dvojročnom dreve, ktorá na svoje pestovanie vyžaduje oporu. Nevytvára koreňové výmladky, čo značne uľahčuje ošetrovanie porastu. Kry rastú veľmi silno, dorastajú do dĺžky až 4 m. Výhony na konci vytvárajú previsy, preto je potrebné ich skrátenie v letnom období. Po celej dĺžke výhonov sa nachádzajú pevné, nadol zakrivené tŕne strednej veľkosti. Mladé výhony vyrastajúce na jar sú zelenej farby so silným voskovým povlakom. Neskôr sa postupne stupňovito sfarbujú do modrofialova. Toto originálne fialové sfarbenie a tŕnitosť výhonov dodávajú záhrade nový, zvláštne okrasný charakter. Pri radovom pestovaní pri plote pôsobí rastlina efektne a súčasne môže slúžiť ako živý plot. Zber plodov sa začína v polovici júla a trvá asi dva týždne. Plody sú menšie až stredne veľké, oinovatené, guľatého tvaru, ľahko sa zberajú. Zaujímavosťou tejto odrody je výrazná čierna farba plodov. Odroda sa vyznačuje tiež veľmi dobrou chuťou, možnosťou všestranného využitia plodov a vysokou odolnosťou proti mrazu.

Glen Ample

Maliny, odroda Glen Ample
Odroda Glen Ample

Odroda patrí bez akejkoľvek debaty medzi to najpôsobivejšie, čo súčasný trh ponúka. Ide o stredne skorú odrodu, tvorí silné vitálne kry s beztŕňovými výhonmi. Vykazuje veľmi vysokú odolnosť proti hubovým chorobám i proti mrazu. Odroda je veľmi úrodná. Guľaté plody sú veľmi veľké, donedávna boli považované za najväčšie na svete. Vynikajú výbornou chuťou, odolnosťou proti hnilobám (neprekáža im ani niekoľkodňový dážď) a vhodnosťou na transport.

Laszka

Maliny, odroda Laszka
Odroda Laszka

Moderná odroda maliny s plodmi veľkými až 4 cm. Rastie klasicky, čiže rodí na vlaňajších výhonoch. Výhony dosahujú až 180 cm, sú jemne tŕnité, stredne pevné, rastú vzpriamene. Pozitívnou vlastnosťou je aj ich odolnosť proti odumieraniu. Odroda je veľmi úrodná. Uniformné plody dozrievajú začiatkom júna, sú nadpriemerne veľké a chutné, srdcovitého tvaru a výraznej lesklej farby. Veľmi dobre sa zberajú a vďaka vysokej pevnosti i prepravujú a krátkodobo uskladňujú. Odroda je spoľahlivo odolná proti nízkym teplotám, čo ju predurčuje najmä do stredných polôh. nevykazuje zvýšenú citlivosť na choroby a škodce, pestuje sa bez chemickej ochrany.

Radziejowa

Maliny, odroda Radziejowa
Odroda Radziejowa

Veľmi perspektívna odroda maliny s veľkou budúcnosťou. Táto právne chránená odroda rodiaca na dvojročnom dreve pochádza, podobne ako množstvo iných, z ovocinárskeho inštitútu sídliaceho v poľskom meste Brzezna. Kry rastú stredne intenzívne, tvorba výhonov je stredná. Výhony sú stredne hrubé, riedko obsypané krátkymi tŕňmi. Plodonosné sekundárne výhony majú strednú dĺžku. Odroda je odolná proti väčšine chorôb i škodcov. Proti mrazom je spoľahlivo odolná, jemné poškodenia môžu spôsobiť iba veľmi veľké mrazy.

Patrí medzi skoré odrody, dozrieva už od polovice júna, čo je približne týždeň pred odrodou Laszka. Plody sú veľké, atraktívnej červenej farby s jemným voskovým povlakom, veľmi chutné. Odolnosť plodov proti hubovým chorobám je veľmi dobrá. Sú vhodné na priamy konzum, ako i na univerzálne spracovanie.

Sokolica

Maliny, odroda Sokolica
Odroda Sokolica

Horúca novinka pochádzajúca z poľského šľachtenia. Rast je silný, tvorí stredne hrubé pevné výhony. Patrí medzi odrody s klasickým dvojročným cyklom. Plody dozrievajú v stredne skorom termíne, ktorý datujeme do poslednej júnovej dekády. Sú atraktívne, veľké, ich váha nezriedka dosahuje 5 – 9 g. Chuť plodov je veľmi dobrá. Odroda je spoľahlivo odolná proti mrazu, možno ju pestovať aj v stredných a chránených vyšších polohách. Vykazuje tiež odolnosť proti hubovým chorobám a škodcom, vďaka čomu si nevyžaduje chemickú ochranu.

Tadmor

Maliny, odroda Tadmor
Odroda Tadmor

Silne rastúca novozélandská odroda obľubujúca slnečné stanovište a úrodnú pôdu. Sadí sa pomerne nariedko, vyhovuje jej spon výsadby 45 cm. V letnom období ocení občasné prihnojenie a pravidelnú závlahu. Vďaka svojmu silnému rastu tvorí dlhé výhony, ktoré pod svojou váhou prevísajú, čo vytvára potrebu vybudovania jednoduchej konštrukcie alebo aspoň vyviazania k oporným stĺpikom či k plotu. Zaraďujeme ju medzi neskoršie letné odrody. Dozrieva v polovici júla, približne päť dní po odrode Tulameen, úrodu prináša postupne až do prvých mrazov. Je veľmi úrodná, plody sú veľké až 7 g, pevné, žiarivej svetločervenej farby a lahodne chutia. Odroda vykazuje vysoký stupeň odolnosti v mrazoch.

Tulameen

Maliny, odroda Tulameen
Odroda Tulameen

Odolná veľkoplodá odroda malín s veľmi veľkými a pevnými plodmi. Patrí medzi najkvalitnejšie odrody malín na svete. Dosahuje strednú výšku, výhony sú vzpriamené a husto obrastené plodonosným obrastom. Rodivosť je vysoká a pravidelná – v anglických registračných skúškach mala najvyšší počet plodov na výhon a najvyššiu váhu plodu spomedzi 124 skúšaných odrôd! Plody sú veľké, žiarivočervené, lesklé, kužeľovitého tvaru, pevné, so sladkou aromatickou chuťou a s dobrou oddeliteľnosťou od plodového lôžka.

Priemerná váha plodu je 4,5 g. Znáša tiež krátkodobé skladovanie a prepravu. Odroda je celoeurópsky odporúčaná ovocinárom a do domácich záhradiek, stanovuje „nový štandard”, t. j. patrí medzi najkvalitnejšie odrody v celosvetovom meradle. Je pomerne odolná proti odumieraniu výhonov v období od kvitnutia do zberu prvých plodov (Botrytis cinerea, Didymella applanata) a proti odumieraniu koreňov (Phytophtora rubi).

Maliny
Nové odrody sú odolné proti hnitiu a nevyžadujú chemickú ochranu.

Remontantné odrody

Nazývame ich tiež viackrát rodiace alebo zjednodušene jednoročné maliny. Nie preto, že by sa na stanovišti pestovali iba jeden rok, ale preto že sú charakteristické jednoročným cyklom plodnosti. Znamená to toľko, že kry dokážu rodiť už na výhonoch, ktoré narástli v aktuálnom roku. Začiatok plodnosti je zväčša uprostred leta, výhony následne plodia bez prestávky až do príchodu mrazov. Rez týchto odrôd malín je jednoduchší, spočíva v jednoduchom skosení celého porastu od bázy v jarnom období. Ak by sme výhony neskosili, zarodili by v nasledujúcom roku ešte raz, a to v tradičnom skoršom termíne. Často však takto dochádza k neželanému zahusťovaniu porastov, preto vám odporúčame ponechať si na skoršiu plodnosť iba malú časť výhonov, prípadne remontantnú odrodu v záhrade skombinovať s odrodou s klasickým cyklom rodivosti.

Remontantné odrody malín
Moderné remontantné odrody úspešne odolávajú plesni sivej.

Apricot

Pomerne mladá remontantná odroda, ktorá zaujme svojimi atraktívne sfarbenými plodmi. Výhony rastú vzpriamene, nevyžadujú oporu. Dorastajú do výšky 1,5 až 2 m, sú jemne tŕnité. Plody dozrievajú v závislosti od oblasti od začiatku augusta, v severnejších regiónoch neskôr, zberajú sa do mrazov. Sú veľké, guľatého tvaru a atraktívnej žiarivej žltooranžovej farby. V chuti sú aromatické, nadpriemerne sladké. Plody vynikajú tiež vysokou pevnosťou a odolnosťou proti hnitiu. Pevnosť nestrácajú dokonca ani po dlhšie trvajúcom daždi. Okrem vysokého obsahu cukrov obsahujú tiež antioxidanty a vitamín C.

Polana

Maliny, odroda Polana
Odroda Polana

Bola vyselektovaná z výberu 42 rastlín z kríženia odrôd Heritage x Zeva Herbsternte. Je vydarenou optimálnou kombináciou včasnosti dozrievania, vysokej akosti plodov a ideálneho rastu voľne stojacich vzpriamených výhonov. Vhodná je dokonca aj na pestovanie v nádobách. Odroda rodí na jednoročných výhonoch (remontantná). Vďaka jej rastu je možné pestovanie formou voľne stojacich radov bez vybudovania oporných konštrukcií a využitie systému kosenia výhonov po zbere plodov. Vzrast rastlín je stredne silný, výhony dosahujú výšku vyše 1,5 m. Na výhonoch sa nachádzajú malé nevýrazné tŕne. Zber sa začína v druhom týždni augusta a trvá až do začiatku mrazov. Odroda je veľmi úrodná, úrody sa pohybujú až do 12 – 15 t z hektára. Plody sú stredné až veľké, atraktívnej tmavočervenej farby. Odroda vykazuje strednú odolnosť proti hnitiu plodov a je pomerne odolná aj proti odumieraniu výhonov. Na trhu je veľmi cenená najmä ako stolové ovocie, vhodná je tiež na výrobu štiav, džúsov a džemov.

Maliny

Polesie

Novšia remontantná odroda z dielne Dr. Daneka. Výhony rastú stredne silno, dorastajú do strednej dĺžky (okolo 150 cm). Vďaka pevnému rastu a umiernenej výške nie je potrebné budovať pre ne opornú konštrukciu. Sú tiež značne odolné proti odumieraniu. Táto odroda plodí od začiatku augusta až do mrazov. V prípade neodstránenia vyrodených výhonov v nasledujúcom roku opätovne zarodia začiatkom júna. Červené plody sú veľké, majú atraktívny srdcovitý tvar. Vynikajú značnou odolnosťou proti hnitiu. Odroda je celkovo odolná proti chorobám i škodcom, nevyžaduje chemickú ochranu.

Polka

Maliny, odroda Polka
Odroda Polka

V krížení tejto odrody boli použité odrody Autumn Bliss, Lloyd George a druhy R. crataegifolius a R .idaeus. Odroda rodí na jednoročných výhonoch (remontantná), plody dozrievajú asi o 10 dní skôr ako pri odrode Polana. Je úrodná. Vzrast je stredne silný, výhony dosahujú výšku až vyše 1,8 m. V kre sa ich tvorí pomerne veľa. Výhony sú stredne vyrovnané a pokryté stredne veľkými tŕňmi. Rastlina je pomerne odolná proti plesni sivej a odumieraniu výhonov. Plody sú krásnej červenej farby, lesklé, stredne veľké až veľké, dlho vydržia na kre. Pozornosť si zaslúži výborná chuť a trvanlivosť plodov. Je to klasická dezertná odroda. Atraktívna je najmä skorým dozrievaním, ale tiež veľkosťou a chuťou atraktívnych plodov. Vhodná je i na spracovanie a mrazenie, keďže si veľmi dobre zachováva kvalitu a cukornatosť a aj po rozmrazení má vysoký obsah nutričných látok. Niektorí pestovatelia a škôlkari ju považujú za v súčasnosti najlepšiu odrodu malín na svete! Svoje uplatnenie nachádza vo veľkovýrobe naprieč celým svetom (vrátane Južnej Ameriky), ako aj v záhradách.

Pokusa

Maliny, odroda Pokusa
Odroda Pokusa

Odroda pochádza z kríženia odrôd Autumn Bliss, Heritage a druhov R. idaeus vulgatus, R. idaeus strigosus, R. odoratus a R. occidentalis. Rodí na jednoročných výhonoch (remontantná). Dozrieva približne v rovnakom termíne ako Polana, plody však môžu začať dozrievať už v tradičnom termíne dozrievania malín, keďže dokáže rodiť aj na vlaňajších výhonoch. Táto technológia pestovania remontantných odrôd malín sa však vo veľkovýrobe veľmi neodporúča. Podporuje sa vďaka nej šírenie chorôb a škodcov a zvyšuje sa riziko napadnutia rastlín, starostlivosť o porast je náročnejšia a nákladnejšia a pri väčšine odrôd dochádza k zníženiu úrod. Úrodnosť odrody Pokusa je stredná.

Vzrast výhonov je veľmi silný, ale sú nevyrovnané. Nachádzajú sa na nich malé nevýrazné tŕne. Plody sú veľmi veľké (3 – 3,5 g), tmavočervené, niekedy jemne matné. Majú vyrovnaný srdcovitý tvar. Odroda je vhodná do záhrad i do veľkovýsadieb. Úrodnosť je stredná. Keďže sú plody veľmi veľké a obdobie dozrievania je veľmi dlhé, je táto odroda cenená najmä ako dezertná. Rastliny sú silne odolné proti vymrznutiu a napadnutiu voškami, plody sú málo náchylné na hnitie. Odolnosť proti odumieraniu výhonov je stredná.

Maliny
Dozrievanie súčasných odrôd sa dá doslova načasovať.

Poranna Rosa

V krížení tejto odrody boli použité odroda Polana a druhy R. occidentalis a R. coreanus. Odroda rodí na jednoročných výhonoch (remontantná). Zber sa začína začiatkom septembra a končí sa príchodom mrazov. Dozrievanie sa však dá, podobne ako v prípade odrody Pokusa, „načasovať“ do tradičného termínu dozrievania malín. Vytvára menšie množstvo pevných, vztýčených výhonov vysokých približne 1,3 až 1,5 (-1,7) m. Pokryté sú pomerne silnými tŕňmi.

Plody sú veľké, veľmi chutné, dozrievajúce v hustých strapcoch, úrodnosť je vďaka pomerne neskorému termínu dozrievania stredná. Zaujímavé sú najmä svojou zlatistou žltou, niekedy až jemnou oranžovou farbou. Vďaka svojej atraktívnej farbe, veľkosti a výbornej chuti plodov, ako aj času dozrievania je táto odroda veľmi cenená najmä v záhradách, atraktívny vzhľad plodov ju však predurčuje aj na používanie ako doplnkovej odrody vo veľkovýsadbách. Využíva sa výhradne ako stolové dezertné ovocie. Jej kombinácia s červenoplodými odrodami v malospotrebiteľskom balení pôsobí z marketingového hľadiska veľmi atraktívne. Vďaka využitiu druhu R. coreanus v jej šľachtení vykazuje odroda Poranna Rosa tiež vysokú odolnosť proti hnitiu plodov a odumieraniu výhonov.

Valentina

Maliny, odroda Valentina
Odroda Valentina

Odroda tešiaca sa v súčasnosti veľkej obľube. Zaraďujeme ju do skupiny remontantných odrôd. Vyžaduje slnečné stanovište, veľmi dobre reaguje aj na doplnkovú koreňovú mykorízu, čo sa prejavuje najmä na výške úrod. Výhony sú len málo tŕnité, rastú vzpriamene. Do plodnosti vstupuje uprostred leta, plodí následne až do mrazov. Plody sú strednej veľkosti, guľovitého tvaru a atraktívnej zlatooranžovej farby, ktorá v čase zberu prechádza až do marhuľovoružovej. Chuť je výborná, sladká, sú v nej poznateľné ovocné tóny. Odroda vykazuje dobrú odolnosť proti hubovým chorobám i škodcom.

 

Text a foto: Ing. Marián Komžík, Kohaplant, Levice 
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: maliny | odrody | ovocie

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda odpovedá: Existuje spôsob, ako vyhubiť pýr v záhrade?
Martin Čurda odpovedá: Existuje spôsob, ako vyhubiť pýr v záhrade?
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Prečo nevzišiel petržlen? Objasníme vám, kde môže byť problém
Prečo nevzišiel petržlen? Objasníme vám, kde môže byť problém
Lunárny kalendár pre záhradkárov – apríl 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – apríl 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Čo ešte stihnúť na prelome marca a apríla? Tieto práce v záhrade sú dôležité
Čo ešte stihnúť na prelome marca a apríla? Tieto práce v záhrade sú dôležité
Získajte nad pýrom kontrolu: 3 domáce postreky, ktoré prinášajú výsledky
Získajte nad pýrom kontrolu: 3 domáce postreky, ktoré prinášajú výsledky
Prečo nevzišiel petržlen? Objasníme vám, kde môže byť problém
Prečo nevzišiel petržlen? Objasníme vám, kde môže byť problém
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Veľká jarná súťaž 2024: Vyhrajte robotickú kosačku a pomocníkov do záhrady
Veľká jarná súťaž 2024: Vyhrajte robotickú kosačku a pomocníkov do záhrady
Lunárny kalendár pre záhradkárov – apríl 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – apríl 2024
Nenáročné fuksie rozžiaria každé miesto v záhrade. Ako ich pestovať a prezimovať?
Nenáročné fuksie rozžiaria každé miesto v záhrade. Ako ich pestovať a prezimovať?