Sú trvalky naozaj bezúdržbové? Zorientujte sa v termínoch a spôsoboch rezu

  • 23.08.2021

Aj dnes sa trendové a krásne trvalkové záhony nezaobídu bez údržby. Zoznámte sa s niekoľkými typmi rezov, aby ste dokázali aplikovať ten správny pre svoje obľúbené rastliny.

Trvalkový záhon

Veľmi častým slovným spojením skloňovaným v súvislosti s výsadbami trvaliek je ich bezúdržbovosť alebo nízka údržbovosť. Žiadna výsadba bylín však nie je bezúdržbová a v takzvaných bezúdržbových (navrhovaných najmä z divých prírodných trvaliek, ako napríklad zmes rastlín pripomínajúca lúčne spoločenstvá) zas nenájdeme obľúbené záhonové trvalky. Ak sa chceme správne starať o výsadbu záhonových trvaliek, jednotlivé ošetrovateľské zásahy musíme vykonať správnym spôsobom, vo vhodnom čase a v správnej intenzite.

Základom starostlivosti o trvalkové výsadby sú zálievka, odburiňovanie, hnojenie, mulčovanie, kontrola zdravotného stavu a v neposlednej miere rez. Pri niektorých druhoch k tomu pribúda aj vyväzovanie rastlín a zmladzovanie.

V záhone navrhnutom zo záhonových trvaliek môžeme v priebehu roka aplikovať až 7 rozdielnych spôsobov rezu, podľa druhu zastúpených rastlín. Neznamená to, že každú trvalku treba rezať všetkými vymenovanými spôsobmi rezu, ale podľa druhu nájdeme ten správny rez.

Rudbekia strapatá
Rudbekia strapatá (Rudbeckia laciniata)
Rudbekia má sklony k vysemeňovaniu, preto ju po odkvitnutí ostriháme.
Stanovište: slnečné s mierne vlhkou až vlhkou pôdou
Hustota výsadby: 1 rastlina/m2, výsadba na vzdialenosť 90 cm
Výška: cca 180 – 200 cm

Ktoré trvalky rezať už v máji?

Mnoho trvaliek, ako sú astra novobelgická (Aster novi-belgii), astra novoanglická (Aster novae-angliae), turica (Erigeron hybridus), majú tendenciu pod vplyvom daždivého a veterného počasia pod váhou kvetov poľahnúť. Zrezaním čerstvo napučaných výhonov v priebehu mája na polovicu ich dĺžky dosiahneme pevnejšie výhony a intenzívnejšie rozkonárenie. Zvýšime tak ich odolnosť proti vplyvom nepriaznivého počasia. Kvitnutie sa oneskorí o približne 20 dní.

Zrezané výhony (vrcholové odrezky) môžeme nechať zakoreniť v množiarenskom substráte a získame tak dostatok sadbového materiálu na ďalšie experimentovanie s rastlinami.

Turica ozdobná
Turica ozdobná (Erigeron speciosus)
Mladé májové výhonky môžeme zrezať, čím znížime celkovú výšku rastliny a podporíme bohaté rozkonárenie. Bude tak odolnejšia proti vetru.
Stanovište: slnečné s mierne vlhkou pôdou
Hustota výsadby: 8 rastlín/m2, výsadba na vzdialenosť 35 cm
Výška: cca 60 cm

Opakované kvitnutie – kľúčové je načasovanie

Rastliny ako stračonôžka (Delphinium x cultorum), kocúrnik (Nepeta faassenii), alebo šalvia hájna (Salvia nemorosa) môžeme zrezať v štádiu odkvitania rastlín, skôr ako sa vytvoria semená, a to na výšku 5 – 10 cm nad povrchom pôdy. Zabezpečíme tým opakované, hoci menej bohaté kvitnutie s odstupom zhruba jedného až dvoch mesiacov. Keď rez oddialime na obdobie úplného odkvitnutia, zvyčajne už druhýkrát nevykvitnú.

Stračonôžka
Stračonôžka (Delphinium × cultorum)
Zrezanie stonky tesne pri odkvitaní, keď je vidieť posledné plne rozkvitnuté kvietky, vyprovokuje rastlinu, aby opätovne kvitla.
Stanovište: slnečné s mierne vlhkou pôdou
Hustota výsadby: 2 rastliny/m2, výsadba na vzdialenosť 60 cm
Výška: 100 – 120 cm

Ako predĺžiť obdobie kvitnutia

Časovo veľmi náročným, ale účinným typom rezu predlžujúcim obdobie kvitnutia trvaliek o 2 až 3 týždne je postupné odstraňovanie odkvitnutých kvetov a súkvetí. Tento typ rezu s obľubou využívame pri starostlivosti o rebríček túžobníkovitý (Achillea fillipendulina), astra Frikartova (Aster x frikartii), krásnoočko veľkokveté (Coreopsis grandiflora), helénium (Helenium hybridum), flox metlinatý (Phlox paniculata) a na rozdiel od predchádzajúceho rezu nemá za následok dlhú prestávku v kvitnutí.

Aby sa nevysemeňovali

Rez odkvitnutých kvetov a celých súkvetí, kedy neočakávame opakované kvitnutie, môžeme aplikovať pri rastlinách, ako sú astra krovitá (Aster dumosus), zvonček klbkatý (Campanula glomerata), šuškarda klasnatá (Liatris spicata), mak východný (Papaver orientale) či rudbekia strapatá (Rudbeckia laciniata).

Týmto typom rezu zabránime ich intenzívnemu samovýsevu, ktorý by mohol byť hrozbou pre konkurenčne slabšie rastliny. Nadmerné vysemenenie spôsobí nielen ich rozšírenie na úkor iných rastlín, no nová generácia semenáčov má často iné vlastnosti ako pôvodne vysadená odroda.

Astra krovitá
Astra krovitá (Aster dumosus)
Celú rastlinu zrežeme na jeseň na výšku cca 10 – 15 cm. Po odkvitnutí má nízku estetickú hodnotu a sklon k vysemeňovaniu sa.
Stanovište: slnečné s mierne vlhkou pôdou
Hustota výsadby: 11 rastlín/m2, výsadba na vzdialenosť 30 cm
Výška: 30 – 40 cm

Pre lepšie prezimovanie

Zvýšiť odolnosť rastlín počas prezimovania môžeme ich zrezaním na výšku 5 až 10 cm v neskorom letnom až jesennom období. Robíme tak pri druhoch ako astra Frikartova (Aster × frikartii) alebo rebríček obyčajný (Achillea millefolium). Po tomto reze rastliny vypučia, a veľa nových výhonov s listami chránia prezimujúce púčiky pred účinkami nízkych teplôt.

Jesenné „čistenie“

V jesennom období je veľmi dôležitý čistiaci rez, kedy odstraňujeme biomasu vytvorenú počas vegetácie a ponechávame trvalkám „strnisko“ vo výške 10 až 15 cm, ako ochranu púčikov počas prezimovania. Listy a kvetné stonky odstraňujeme iba pri rastlinách, ktoré by nemali počas zimy vysokú estetickú hodnotu, napríklad veronika (Veronica), astra (Aster), šalvia hájna (Salvia nemorosa), alebo by mohli zahnívať, funkia (Hosta).

Šalvia hájna
Šalvia hájna (Salvia nemorosa)
Šalviu môžeme rezať až 3-krát za sezónu, vždy v štádiu odkvitania. Podporíme tým opakované kvitnutie. Rez na konci leta až začiatkom jesene zabezpečí nový hustý obrast a bezpečnejšie prezimovanie.
Stanovište: slnečné a suché
Hustota výsadby: 8 rastlín/m2, výsadba na vzdialenosť 35 cm
Výška: 40 – 60 cm

Predjarný rez

Čistiaci rez v predjarnom období aplikujeme na celú výsadbu trvaliek vo výške 5 až 10 cm nad úrovňou pôdy. Ak sú súčasťou záhona aj cibuľoviny, termín rezu zvolíme tesne pred ich vypučaním, neskôr hrozí riziko ich poškodenia.

Veľmi skorý termín rezu, už dokonca v januári, volíme v prípade, ak je výsadba trvaliek lokalizovaná v blízkosti polí a vodných tokov, a to z dôvodu možného nadmerného výskytu hlodavcov ohrozujúcich výsadbu. Hustý a suchý porast trvaliek je pre ne totiž dobrým úkrytom zmierňujúcim aj účinky mrazu, na rozdiel od vyčisteného záhona, ktorý radšej opúšťajú.

Rastliny, ktoré režeme zásadne v predjarnom období, sú trávy ako ozdobnica čínska (Miscanthus sinensis), perovec psiarkovitý (Pennisetum alopecuroides), proso prútnaté (Pannicum virgatum) a kvitnúce trvalky ako rudbekia žiarivá (Rudbeckia fulgida) alebo rozchodník (Sedum telephium).

 

Text: Doc. Ing. Dagmar Hillová, PhD., z botanickej záhrady v Nitre
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Predĺžte si sezónu už teraz: 10 plodín, ktoré môžeme vysievať aj počas júna Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Veľký prehľad samozberu jahôd naprieč celým Slovenskom. Aké sú tento rok ceny a otváracie hodiny? Prečo žltnú mladé listy malín? Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Martin Čurda radí: Ako odľahčiť ílovitú pôdu a pripraviť ju na výsevy v budúcej sezóne? Prečo zožltli listy na broskyni? Môže ísť o chlorózu, takto jej predídete 8 jedovatých rastlín v záhrade, ktoré môžu zabiť vášho psa Videli ste už bazu s tmavými listami? Jej krása a ostrý kontrast s bledými kvetmi vás očarí