Nepatria k nápadným okrasným rastlinám a ani k tým, ktoré vynikajú atraktívnymi veľkými kvetmi. Napriek tomu ide o rastliny, ktoré sú z mnohých pohľadov výnimočné. Prečo je dobré sa o tieto krásky zaujímať viac?

V sortimente mliečnikov (Euphorbia), ktoré sú určené na pestovanie v záhradách, nájdeme veľké množstvo zaujímavých druhov. Väčšinou ide o trvalky alebo letničky. A práve mliečniky, ktoré patria do prvej skupiny, sú v poslednom čase čoraz viac vyhľadávané a využívané do výsadieb.
Obľuba týchto rastlín je podporená aj tým, že väčšina z nich dobre znáša extrémnejšie podmienky, ako sú slnečné a suchšie stanovištia, tolerujú aj znečistené ovzdušie. Navyše, vynikajú pestovateľskou nenáročnosťou, ako aj zaujímavou a premenlivou farebnosťou. Cenné je na nich aj to, že netrpia chorobami a nie sú napádané škodcami.
Všestranná trvalka so schopnosťou samovýsevu
Stabilnú ponuku priebežne spestrujú novšie druhy a zaujímavé odrody. Mnohé druhy mliečnikov nájdeme prirodzene rásť aj vo voľnej prírode, napríklad mliečnik chvojkový, ktorý je príkladom toho, ako nádherne sa táto rastlina dokáže rozrásť aj na miestach s neprívetivými podmienkami. Zaujímavý je aj habitus mliečnikov – niektoré z dostupných druhov vytvárajú úhľadné trsy alebo sa plazia, ďalšie sú takmer nenápadné alebo, naopak, prekvapia mohutnosťou.
Hoci sortiment predávaných trvalkových druhov je široký, nie všetky dokážu v našich podmienkach spoľahlivo prežiť tuhšie zimy. Aj preto je vhodné overiť si, či druh, ktorý nás zaujme, bude dostatočne odolný a nestane sa len krátkym spestrením výsadby. Ak však tejto rastline vyberiete správne miesto, dokáže excelovať a dokonca sa postupne rozšíri vďaka svojej schopnosti samovýsevu.

Pozor, pre niektorých ľudí môže byť nebezpečný
Netreba však zabudnúť, že pre mliečniky je typické aj to, že po mechanickom poškodení vyteká zo stoniek biela dráždivá tekutina (latex). Pri styku s pokožkou môže u citlivých jedincov vyvolať alergické reakcie. Šťava z rastliny by sa nemala dostať do očí, úst a ani do čerstvých rán. Mliečniky sú pre niektorých ľudí do istej miery nebezpečné, no aj tak patria k zaujímavej, nenáročnej a všestranne využiteľnej zeleni, ktorej rozhodne treba dať príležitosť.
Kde pestovať mliečnik?
Mliečniky sa uplatnia v kvetinových záhonoch, štrkových plochách, v skalkách, múrikoch, v záhonoch s ružami a jarnými cibuľovinami, pred skupinami kvitnúcich krov, niektoré druhy aj v kvetináčoch.
Dariť sa im bude na slnečných a teplejších miestach, mnohým druhom ulahodí aj polotieň. Porastú aj v suchšej, štrkovitej a piesočnatej pôde, ktorá je menej výživná. Niektoré ocenia kyslejšiu zeminu, dariť sa im však bude len v priepustnej pôde. Neznášajú tieň a nadmernú pôdnu vlhkosť. Niektoré druhy potrebujú chránené stanovište.

Výsadba a starostlivosť o mliečnik
Mliečniky vysádzame s celistvým koreňovým balom počas celej sezóny. Myslime na to, že viac ako jedna osamotená rastlinka vynikne skupinka niekoľkých jedincov. Jednotlivé rastliny vysádzame v optimálnych sponoch, po výsadbe ich zavlažíme. Po zakorenení už pravidelný prísun vlahy vyžadovať nebudú.
Starostlivosť o tieto trvalky zahŕňa najmä odstraňovanie odkvitnutých kvetov až pri báze rastliny. Na jar, ale aj v lete je tiež vhodné tieto krásky prihnojiť, týka sa to však len niektorých druhov, napríklad mliečnika mnohofarebného a jedincov, ktoré pestujeme v kvetináčoch. Citlivejšie druhy ocenia pred prvou zimou zakrytie vetvičkami ihličnanov, suchými listami, slamou alebo netkanou textíliou.
Pestovanie mliečnika
Kvitnutie: apríl – jún
Rez: máj – jún
Výsadba: marec – október
Rozmnoženie delením: september – október
5 druhov mliečnika, ktoré svojimi kvetmi vyniknú v záhrade
Mliečnik mnohofarebný (Euphorbia polychroma)
Vytvára husto olistené trsy tmavozelených listov. Na jar prekvapí zelenožltými kvetmi, ktoré sú usporiadané v plochých vrcholíkoch. Je nádherný v spojení s jarnými cibuľovinami a pred drevinami s tmavšími, napríklad bordovými listami. Porastie aj v kvetináčoch. Potrebuje mierne kyslú pôdu.
v × š.: 40 × 40 cm

Mliečnik mandľolistý (Euphorbia amygdaloides)
Trsovito rastúci druh s bordovými stonkami a tmavými listami. Žltozelené kvety má usporiadané v plochých vrcholíkoch. Zaujímavá je odroda ‘Purpurea’, ktorá má pekné tmavobordové listy. Potrebuje polotieň, mierne vlhkú pôdu a chránené stanovište. Darí sa jej vo voľnej pôde aj v kvetináčoch.
v × š.: 40 × 40 cm

Mliečnik chvojkový (Euphorbia cyparissias)
Vytvára rozložité trsy. Listy má tenké, sivozelené, na jeseň sa vyfarbujú dožlta. Na jar rastlina rozkvitá množstvom žltozelených kvetov so širšími listeňmi. Zaujímavá je odroda ‘Clarice Howard’, jej listy majú jemný bordový nádych. Ide o odolný druh vhodný do väčších plošných výsadieb.
v × š.: 30 × 30 cm

Mliečnik stredomorský (Euphorbia characias)
Jeden z najatraktívnejších druhov. Vytvára mohutnejšie trsy, listy má užšie, sivozelené. Nápadný je na jar, v máji až júni kvitne žltozelenými súkvetiami. Ocení mierne vlhkú, skôr kyslejšiu pôdu. Potrebuje chránené miesto a zimnú ochranu. Porastie aj v kvetináčoch. Odkvitnuté kvety treba zrezať pri báze.
v × š.: 60 × 50 cm

Mliečnik myrtovitý (Euphorbia myrsinites)
Zaujme poliehavým rastom a širšími sivozelenými listami. Každoročne na jar rozkvitá peknými žltozelenými kvetmi so žltými listeňmi. Patrí k odolným, prispôsobivým a rýchlo sa rozrastajúcim druhom. Hodí sa do skaliek, na múriky aj do štrkových záhonov. Ocení slnko, teplo a suchšiu pôdu.
v × š.: 20 × 40 cm

Galéria k článku
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Robite prosim niekto mlieko z mandli alebo inych orechov? Nejaky overeny recept…