Môže sa vinič strihať aj na jeseň?

  • 21.11.2021

Ostrihal som vinič už na jeseň až na ťažne, z ktorých chcem vyberať v zime. Mohol som rezať aj na jeseň? 

Môže sa vinič strihať aj na jeseň?

Bežne sa vinič reže od konca decembra až do začiatku marca. Čo sa týka jesene, záleží aj na tom, v ktorej fáze jesene ste vinič rezali. Ak ešte mal nejaké zelené listy, nie je to dobré, pretože ešte prebieha fotosyntéza. Rastlina tvorí dôležité látky, ktoré pomôžu dozrievať pletivám vo výhonkoch. Po zbere úrody má totiž rastlina dôležitú úlohu, a to vyzretie „dreva“, aby bola schopná dobre prezimovať.

Ak ste vystrihali odrodené ťažne až po opadaní listov, nemám skúsenosť, či a ako to vadí, skôr by to nemuselo vadiť, ale len ak budú mierne zimy a ak ste nerezali príliš dôkladne (hlboko), ale len „nahrubo“. Stáva sa totiž, že na niektorých hlavách sú nové ťažne prislabé a pri reze nie je takpovediac na výber. Vtedy napríklad ponechám jeden zo silných a zdravých vyrodených ťažňov, ktorý je najbližšie k hlave.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Ing. Monika Felixová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: jeseň | rez | vinič

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou?