Môžeme veriť „prútikárom“?

  • 19.11.2022

Na pozemku by sme si radi nechali vykopať studňu. Firma nám najskôr odporučila prútikára. Dá sa im vôbec veriť?

Prútikár

Ani ja som im pôvodne veľmi neveril. Sám som sa dostal do dilemy, kde v záhrade vykopať studňu, aby v nej bol stály dostatok vody. Ako na zavolanie priviezli k susedom vrtnú súpravu na kopanie studní a zbúrali plot a na jeho mieste za pár hodín spravili vrt s dostatkom vody. Sused má studňu doteraz, hoci je to na veľmi suchom svahu. Ako som sa dozvedel, miesto kopania určil aj s približnou hĺbkou prútikár. Pozvali sme ho do našej záhradkárskej organizácie, s pozemkami na suchom svahu. I tam presne určil miesta pre studne. Skúšobné vrty boli úspešné.

S vŕbovým aj s drôteným prútikom som si potvrdil, že to určenie dokážem aj ja i niekoľkí moji kolegovia, ale nie každý. A tak som si v mojej záhrade takisto skoro v plote našiel veľmi dobré miesto na studňu s výdatným prameňom.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: studňa | voda

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Predvianočné aktivity v úžitkovej záhrade: Viete, čomu sa teraz venovať? Zdravá sladkosť nielen na Vianoce: Datle sú rýchlym zdrojom energie, pomôžu pri zápche a znižujú cholesterol Skladujú sa topinambury rovnako ako zemiaky? Poznáte obriu cibuľu Globo? Takto si ju vypestujete zo semienka Martin Čurda radí: Ako spevniť terasy v svahovitej záhrade?