Na ktorú svetovú stranu sa pri výsadbe ovocného stromu zatĺka oporný kolík?

  • 10.10.2020

Mám jednu jednoduchú otázku. Na internete som našiel viac názorov a ani so susedom sa nevieme zhodnúť. Na ktorú svetovú stranu sa pri výsadbe ovocného stromu zatĺka oporný kolík? 

Na ktorú svetovú stranu sa pri výsadbe ovocného stromu zatĺka oporný kolík?

Skutočne jednoduchá otázka, no je pravda, že mnohé zdroje uvádzajú protichodné informácie. Ja osobne sa riadim skôr smerom prevládajúcich vetrov ako podľa svetových strán. Oporný kolík má byť totiž ochrana stromu pred vyvrátením či ohnutím vetrom. Preto je kľúčové vedieť, odkiaľ a kam smeruje väčšinové prúdenie vzduchu počas dňa.

Často sa však stretávam s tým, že oporný kolík mnohí záhradkári zatĺkajú k mladému stromu paušálne a výlučne len z južnej strany. Zrejme berú do úvahy vysokú pravdepodobnosť severného vetra, a to hlavne v zime či v prechodných obdobiach.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

Text: Martin Čurda
Foto: iStock.com
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Sezóna ešte nekončí. Čo sadiť a vysievať v novembri? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Ako pestovať a rezať pajazmín? Toto odporúča Martin Čurda Strapky sú bežným zimným nepriateľom izbových rastlín. Tieto vedecky overené metódy vám pomôžu sa ich zbaviť! Kedy a ako presadiť už rodiacu dvojročnú černicu? 4 druhy nezvyčajných izboviek, ktoré nevyžadujú náročnú starostlivosť. Týmito rastlinami ohúrite každú návštevu! Čo robiť, aby fotínia (červienka) zakvitla?