Lunárny kalendár pre záhradu a domácnosť - november 2018

  • 31.10.2018

November je ideálny mesiac na to, aby sme záhradu dokonale pripravili na zimu, upratali ju, ochránili citlivé rastliny a neskôr si tak dopriali zaslúžený oddych.

Lunárny kalendár pre záhradu a domácnosť - november 2018

01.-03.11.2018 (dni plodov)

Oberáme posledné plody. Na záhonoch nechávame ružičkový kel a čierny koreň. Zo všetkých zavlažovacích zariadení vypustíme vodu, schováme hadice, sudy aj kanvy. Záhony pre plodiny, ktoré vyžadujú zásaditú pôdu posypeme vápnom. Na voľné záhony navezieme kompost, alebo maštaľný hnoj a zrýľujeme ich.

04.-06.11.2018 (dni koreňov)

Vysádzame okrasné dreviny a kry. Vysadené rastliny nezabúdajme polievať. Na čierny koreň dáme nástielku lístia, alebo slamy, ktorá ho ochráni pred mrazom. Pohrabeme lístie a kompostujeme ho. Okolo stromov plytko zarýľujeme nástielku.

07.-08.11.2018 (dni kvetov)

Kmene mladých stromčekov chránime proti ohryzom a pripravujeme skalku na prezimovanie.. Polievame izbové kvety kvitnúce v zime – azalka, vianočný kaktus. Azalku je dobré dvakrát do týždňa nakrátko ponoriť do nádoby s odstátou vodou. Ostatným kvetom zálievku obmedzíme, znížime teplotu a prenesieme na svetlé miesto.

09.-10.11.2018 (dni listov)

Kompostujeme rastlinné zvyšky. Zalejeme izbové kvety.

11.-12.11.2018 (dni plodov)


Vysádzame ríbezle, egreše a ovocné stromy, zbierame plody mišpule, jarabiny, arónie, oskoruše, rakytníka. Uskladnené ovocie a zeleninu pravidelne kontrolujeme.

13.-15.11.2018 (dni koreňov)

Zbierame korene chrenu. Môžeme sa pustiť do výsadby ozimného cesnaku. Postup výsadby aj všetky dôležité rady sme zverejnili v článku Zdravý cesnak: Prečítajte si všetky dôležité rady na jeho úspešné pestovanie 

16.-17.11.2018 (dni kvetov)

Mladé rastliny v skalke, citlivé na chlad, prikryjeme čečinou. Nádoby s rastlinami, ktoré ostávajú vonku, dôkladne obalíme, rastliny prípadne zakryjeme.

18.-20.11.2018 (dni listov)

Ak sme tak ešte neurobili, kvety z okien, terás a balkónov premiestnime do vnútra a obmedzíme im zálievku. Môžeme vyrábať vtáčie búdky a kŕmidlá.

21.-22.11.2018 (dni plodov)

Na mladé kmene citlivých drevín dáme kryt proti ohryzeniu. Chúlostivejším stromom a krom chránime korene pred namrznutím vrstvou zeminy. Jahody môžeme prikryť čečinou.

23.-24.11.2018 (dni koreňov)

Zbierame korene chrenu. Zapletáme a viažeme ozdobné trávy. Zviažeme tiež ihličnany – lepšie tak odolajú váhe snehu.

25.-26.11.2018 (dni kvetov)

Zazimujeme jazierko. Rastliny z neho vyberieme a prenesieme do hlbšieho jazierka, alebo do pivnice s nízkou teplotou. Skontrolujeme uskladnené plody v pivnici.

27.-28.11.2018 (dni listov)

Polejeme novovysadené ovocné a okrasné dreviny. Kontrolujeme ich celú zimu a pri miernom počasí ich zalievame pravidelne.

29.-30.11.2018 (dni plodov)

Škrabkou, alebo drôtenou kefou oškrabeme z ovocných stromov starú kôru. Zoškrabanú kôru ihneď spálime, preto je vhodné podložiť si pri oškrabávaní na zem kus látky. Takto môžeme zničiť veľa škodcov a chorôb, ktoré by inak v našej záhrade prezimovali.

 

 

Text: Michaela Horbanová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Strapky sú bežným zimným nepriateľom izbových rastlín. Tieto vedecky overené metódy vám pomôžu sa ich zbaviť! Predvianočné aktivity v úžitkovej záhrade: Viete, čomu sa teraz venovať? Ako vybrať ideálny vianočný stromček? Zistíte v najnovšom vydaní podcastu Záhrada Ozvláštnite si interiér a vyrobte si závesné areárium. Starostlivosť oň je vďaka správnemu výberu rastlín nenáročná