Krok za krokom, ako si vypestovať priesady paradajok zo semien

  • 07.03.2022

Paradajky sú také obľúbené, že ich pokojne môžeme volať zeleninové zlato. Práve teraz nastáva čas ich výsevu na predpestovanie priesad. Zopakujte si preto s nami správny postup.

Priesady paradajok

Paradajky nájdeme takmer v každej záhrade. Ich obľúbenosť a relatívna jednoduchosť pestovania im v súčasnosti vyslúžili prvé miesto v rebríčku, čo aktívni i víkendoví záhradkári najviac pestujú. Predbehli aj kedysi bežne (hoci prácne) pestované zemiaky, ale i sladké jahody či šaláty. Je ľahké uhádnuť prečo: osivo paradajok je lacné, pestovanie stredne náročné a klimatické zmeny umožňujú pestovať ich nielen na juhu Slovenska. Navyše, keď poznáme chuť doma dopestovaných, výborne vyzretých a čerstvo odtrhnutých plodov a porovnáme ju s tými v obchode, motivácia pestovať ich opakovane je ozaj vysoká.

Ako vysievať paradajky?

1. Kvetináče s priemerom 9 – 10 cm naplníme takmer až po okraj výsevným substrátom bez rašeliny alebo s obsahom kompostu. Jemne utlačíme, poriadne zalejeme. Vodu necháme vsiaknuť a odtiecť.

2. Semená rovnomerne rozložíme na povrch tak, aby boli od seba vzdialené 1 – 2 cm. Vysejeme len o niekoľko kusov viac, ako plánujeme pestovať, aby sme nakoniec nemali zbytočne veľa prebytkov.

Výsev paradajok 3. Na povrch nasypeme cca 5 mm vrstvu substrátu alebo vermikulitu a jemne utlačíme. Zvlhčíme vodou z postrekovača, aby sme nevyplavili vrchnú vrstvu aj so semenami na jednu stranu kvetináča.

4. Každý kvetináč označíme názvom odrody a dátumom výsevu. Substrát udržiavame vlhký. Ak nemáme výsevnú nádobu s krytom, kvetináče zakryjeme priezračným plastovým vreckom, čo zabráni preschnutiu.

5. Výsevy dáme na miesto, kde je vyrovnaná teplota 15 – 20 °C. Vhodný je vykurovaný skleník, ako aj svetlý okenný parapet. Dostatok svetla je podmienkou, inak budú priesady príliš vytiahnuté.

6. Rastliny vyklíčia za 7 až 14 dní. Keď budú ich klíčne listy dostatočne veľké a začnú sa objavovať pravé, môžeme pikírovať. Sadenice podoberieme napríklad vidličkou a opatrne vyklopíme. Chytáme ich skôr za lístky a nie stonky, ktoré sú v tejto fáze veľmi krehké. Každú z rastlín vysadíme hlboko do samostatného malého kvetináča s priemerom 8 – 9 cm. Použijeme viacúčelový substrát.

Mohlo by vás zaujímať: Ako sa postarať o priesady, aby z nich vyrástli zdravé rastliny?

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Úžitková záhrada v auguste: Vysievame, staráme sa o papriku, zavlažujeme Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor Zornica alebo amarylka? Takto ich rozoznáte!