Jarní poslovia prinášajú po zime do záhrady prvé farby. Noci sú ešte chladné, ale ich kvety sa už otvárajú v ústrety jarnému slnku a hostia prvých opeľovačov. Popri snežienkach, tavolínoch či cyklámenoch vynikajú aj obľúbené šafrany.

Šafranov, ľudovo krókusov, existuje viacero druhov, ktoré sa líšia veľkosťou kvetov, dobou kvitnutia, farbami či spôsobom rastu. Bežne sú dostupné v záhradníckych obchodoch a ich cibuľky nie sú drahé, takže si tento jarný efekt môže dopriať každý.
Farebná škála šafranov je bohatá – od bielej cez jemné a sýto žlté či oranžovozlaté odtiene až po ružovú, fialovú a niekedy tmavofialovú. Niektoré majú dokonca farebnú kresbu.
Nenáročná cibuľovina do záhona, trávnika aj kvetináča
Šafrany môžeme pestovať nielen v záhonoch, ale aj na balkónoch či terasách. Niektoré sú vhodné aj na výsadbu do trávnikov. Rastlina je počas roka neviditeľná, ale o to viac nás poteší na začiatku jari, kedy je každý kvietok vítaným poslom novej sezóny.
Najlepšie sa im darí na slnečných až polotienistých miestach s dobre odvodnenou pôdou. Na ílovitých pôdach majú cibuľky sklon zahnívať. Väčšina šafranov je veľmi odolná voči mrazom, preto ich možno pestovať aj v severných oblastiach našej krajiny.
Najkrajšie druhy šafranov
Šafran jarný (Crocus vernus)
Jeden z obľúbených druhov je šafran jarný (Crocus vernus), ktorý pochádza z Álp, Pyrenejí a Balkánu. Dorastá do výšky 10 až 15 cm a rastie trsovito. Najčastejšie sa stretávame s fialovými odtieňmi kvetov, ale existujú aj biele či zlatožlté kultivary. Bielokvetej verzii sa niekedy prisudzuje samostatný názov Crocus albiflorus, prípadne sa uvádza ako poddruh C. vernus ssp. Albiflorus.

Šafran Tommasiniho (Crocus tommasinianus)
Podobný jarnému šafranu je šafran Tommasiniho (Crocus tommasinianus). Pôvodom je z Balkánu, kde sa jeho výskyt tiahne cez Čiernu Horu až do Maďarska. Rastie v lesoch, ale nájdeme ho aj na lúkach či v hájoch. Obľubuje vápenaté pôdy. Na rozdiel od šafranu jarného sa ochotnejšie množí semenami do svojho okolia, čím dokáže časom vytvoriť pomerne bohaté porasty. Farba kvetov sa pohybuje od ružovej až po fialové odtiene. Dorastá opäť do výšky okolo 10 až 15 cm.

Šafran zlatožltý (Crocus chrysanthus)
Ďalším obľúbeným druhom je šafran zlatožltý (Crocus chrysanthus). Ako už jeho meno napovedá, vyznačuje sa žltými kvetmi. Existuje však viacero atraktívnych kultivarov:
- ‘Gypsy Girl’ má navyše prúžkovú tmavú kresbu na vonkajšej strane kvetov.
- ‘Cream Beauty’ má jemné, pastelovo žlté sfarbenie.
- ‘Blue pearl’ je obľúbený pre svoje belaso-fialkové kvety.
Základnej verzii so žltými kvetmi je podobný šafran žltý (Crocus flavus), ktorý kvitne o niečo neskôr.

Šafran etruský (Crocus etruscus)
V ponuke záhradkárskych obchodov nájdeme aj cibuľky šafranu etruského (Crocus etruscus). Hoci pochádza zo severu Talianska a Korziky, rovnako dobre prosperuje aj u nás. Patrí k druhom, ktoré sa u nás pestujú veľmi ľahko. Často sa sám aktívne aj množí, neraz až zplaňuje do okolia záhrad. Kvety majú klasickú jemne fialovú farbu aj obvyklé rozmery.

Šafran Sieberiho (Crocus sieberi)
Od klasických šafranov sa do istej miery líši šafran Sieberiho (Crocus sieberi). Jeho kultivar ‘Tricolor’ má, ako názov napovedá, trojfarebné kvety. Vyniknú práve vtedy, keď sa na slnku doširoka otvoria a odhalia kombináciu: fialové lupienky, biele ústie „hrdla“ a zlatožlté stredy. Tento farebný úkaz umocní tým, že rastie typicky v bohatých trsoch a početných skupinkách. Kvety sú o niečo drobnejšie ako klasické šafrany, ale vynahrádza to ich početnosť v zhlukoch.

Šafran neapolský (Crocus neapolitanus)
Najmohutnejší spomedzi šafranov je šafran neapolský (Crocus neapolitanus), ktorý vyniká aj efektnými kvetmi. Kvety dorastajú až do výšky 20 cm a sú výrazné aj farebne. Môžu byť snehobiele, tmavofialové a veľkej obľube sa teší aj bielokvetá verzia s fialovou žilnatinou.

Vzácny šafran ako korenie
Pre úplnosť si spomenieme aj šafran siaty (Crocus sativus). Pestuje sa na zber jeho blizien, z ktorých sa sušením vyrába vzácne korenie. Tento druh však kvitne na jeseň, rovnako ako Crocus pulchellus. Pestuje sa najmä v Iráne a v oblasti Stredozemného mora.
Galéria k článku
Text: Martin Kohútek
Foto: isifa/Shutterstock
Ahojte, Plánujem v dohladnom čase rez stromčekov (jablone), ktoré boli sadené na…