Nie sú to pavúky, hoci tak vyzerajú. Spoznajte neškodné kosce, ktoré sa dokážu naklonovať

  • 22.11.2022

Väčšina ľudí sa týchto zvláštnych dlhonohých tvorov zľakne. Je to vlastne normálne, prirodzený rešpekt voči niektorým živočíchom máme v génoch a má nás chrániť pred potenciálnym nebezpečenstvom.

kosec
Foto: Shutterstock

Mnohé z nich sú však aj pre svoj odstrašujúci tvar pre človeka absolútne neškodné. A platí to aj pre nápadné kosce.

Na svete ich rozoznávame až neuveriteľných 6 600 druhov, z ktorých žije na Slovensku asi iba 35 druhov. Ide o starobylé živočíchy, ktoré obývajú Zem už vyše 400 miliónov rokov. Hoci môžu pripomínať pavúky, ich najbližší príbuzní sú pravdepodobne roztoče. To, že nemajú s pavúkmi takmer nič spoločné, si možno všimnúť na stavbe ich tela, ktoré je okrúhle a zavalité, pričom pripomína skôr akúsi jednoliatu guľôčku.

Naopak, pavúky majú telo zreteľne rozdelené na hlavohruď a bruško pomocou tenkej zúženiny (stopky), ktorá tieto dva celky spája. Ďalším dôležitým znakom je, že na rozdiel od pavúkov nemajú žiadnu jedovú žľazu. To znamená, že nás nemajú ako pohrýzť ani bodnúť. Preto sa dajú bezpečne vziať aj do holých rúk bez ohľadu na to, akú hrôzu v nás vzbudzujú.

Posledný najnápadnejší znak je, že kosce nemajú žiadne snovacie žľazy, a teda nedokážu tkať pavučinu. Aj z toho dôvodu ich najčastejšie nachádzame len tak loziť po zemi, stromoch alebo stenách budov.

Kosec
Foto: Shutterstock

Netradičný spôsob obrany

Mnohé druhy sú typické dlhými tenkými nohami a krehkým telom. Keďže nemajú jed, bránia sa iným spôsobom. Často mávajú sfarbenie, ktorým veľmi dobre splývajú s povrchom. Pohybujú sa najmä v noci a cez deň zväčša len nečinne vyčkávajú na jednom mieste, aby sa neprezradili svojím pohybom. Aby sa ubránili proti mravcom a inému menšiemu dravému hmyzu, vztýčia sa na svojich dlhých nohách do výšky, aby ich telo bolo mimo dosahu votrelca.

V prípade núdze dokážu svoje nohy úmyselne odlomiť. Takáto končatina sa ešte chvíľu dokáže hýbať na mieste a „zabaviť“ tak predátora, kým kosec unikne do bezpečia. Keďže sa kosce ako každé iné pavúkovce zvliekajú (pri raste zvlečú svoju starú kožu), zhodené končatiny im zregenerujú. Jestvujú aj také druhy, ktoré dokážu vylučovať páchnuce tekutiny.

Čím sa živia?

Kosce sú všežravce. Živia sa rôznym hnijúcim organickým materiálom, mŕtvym hmyzom, hubami či riasami. Niektoré druhy vedia prednými končatinami uloviť aj drobný hmyz. Majú veľmi zlý zrak, a tak sa orientujú iba pomocou predných končatín, ktoré fungujú podobne ako tykadlá. Pre nás záhradkárov nepredstavujú žiadnu hrozbu.

Kosec
Foto: Shutterstock

Dokážu sa naklonovať

Mnohé druhy sa rozmnožujú partenogeneticky (nepária sa, ale tvoria vlastné klony). V opačnom prípade po párení produkuje samica vajíčka, ktoré kladie do rôznych štrbín v substráte. Vývin vajíčok trvá v závislosti od druhu dva týždne až pol roka. Samica sa o vajíčka nijako nestará. Malé kosce pripomínajú zmenšeniny svojich rodičov. V našich podmienkach majú jednu generáciu ročne.

Na konci leta ich možno pozorovať, ako sa ohrievajú na slnkom osvetlených plochách. Túto možnosť využívajú najmä samice, ktoré sa snažia urýchliť vývin vajíčok v ich telách ešte pred príchodom zimy.

Najznámejšie druhy

Najznámejším druhom na Slovensku je kosec domový (Opilio parietinus) a veľmi podobný kosec Canestriniho (Opilio canestrinii). Oba sa hojne vyskytujú v okolí ľudských príbytkov. Sú neškodné, múry domov im pripomínajú ich pôvodné prostredie – skalné steny a okolie jaskýň.

Mnohí ľudia si mylne myslia, že pavúky v interiéri, nazývané ako „záchodové pavúky“, sú kosce a naopak. Vo väčšine prípadov však vo vnútri nachádzame pavúka s dlhými nohami, trasavku koscovitú (Pholcus opilionoides). Na rozdiel od koscov neposedáva len tak na stene, ale vytvára si pavučiny, do ktorých chytá rôzny hmyz. Dlhé nohy jej slúžia na lov iných druhov pavúkov.

Trasavka koscovitá
„Záchodové pavúky“ vyskytujúce sa zvyčajne v interiéri nie sú kosce. Ide o pavúka trasavku koscovitú (Pholcus opilionoides). Foto: Shutterstock

Rady biológa

Adrián radí, ako správne odchytiť a premiestniť kosca.

  • Ak nájdete na stene kosca a chcete ho bezpečne odstrániť, použite pohár alebo plastovú nádobku. Ňou ho prikryte a opatrne vsuňte medzi stenu a nádobu papier. Kosca tak dostanete do nádoby, ktorú môžete následne opatrne zavrieť a preniesť ho na bezpečné miesto von. Rovnako môžete bezpečne prenášať aj pavúky či iné tvory.
  • Nesnažte sa kosca horlivo chytať rukami. V strese alebo pri nesprávnej manipulácii totiž zhadzuje končatiny. Ak takto zhodí viac ako dve kráčavé nohy, môže to byť pre jeho ďalšie fungovanie fatálne.
  • Kosce a iná užitočná pôdna fauna miluje kompostoviská a podobné zákutia v záhrade, kde sa hromadí organický odpad. Aj tu platí, že prírode vzdialená sterilita škodí biodiverzite. Hromada opadaného lístia, trávy či kusov driev by tak mala byť súčasťou každej záhrady. Poskytuje úkryt nielen koscom, ale aj množstvu stonôžok či dravých chrobákov, ktoré pomáhajú udržiavať prirodzenú rovnováhu v okolí.

Text: Mgr. Adrián Purkart, PhD.
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Predvianočné aktivity v úžitkovej záhrade: Viete, čomu sa teraz venovať? Zdravá sladkosť nielen na Vianoce: Datle sú rýchlym zdrojom energie, pomôžu pri zápche a znižujú cholesterol Skladujú sa topinambury rovnako ako zemiaky? Poznáte obriu cibuľu Globo? Takto si ju vypestujete zo semienka Martin Čurda radí: Ako spevniť terasy v svahovitej záhrade?