Plachtárky – pavúčí kúzelníci a pomocníci záhradkárov. Nahliadnite s odborníkom do ich mikrosveta
Strieborné nitky vznášajúce sa v teplom vánku počas babieho leta či drobné pavučinky v tráve s perlami rannej rosy. Všetci sme si ich už určite všimli. Avšak, čo nie vždy vieme, je, že sú dielom maličkých pavúčích umelcov, ktorí sa nazývajú plachtárky.
Oslovili sme odborníka Pavla Purgata z Ústavu krajinnej ekológie SAV, ktorý nám rád poskytol náhľad do fascinujúceho mikrosveta plachtárok.
Drobné pavúky s plachtovitými sieťami
Väčšina našich čitateľov pozná plachtárky ako akési drobné pavúky, ktoré im pristanú vo vlasoch alebo sa im prechádzajú počas práce v záhrade po oblečení. Čo nám o nich však viete povedať bližšie?
Plachtárky (vedecký názov Linyphiidae) sú jednou z najväčších čeľadí pavúkov na svete. Bodaj by nie, keď nám ich tu behá viac ako 4 700 druhov. Navyše, keďže sú rozšírené celosvetovo a sú naozaj veľmi drobunké (najmenšie druhy nedosahujú ani 2 milimetre), každý rok sa podarí objaviť nové a nové druhy. Na Slovensku ich momentálne evidujeme viac ako 300 druhov.
Zástupcovia tejto skupiny si tkajú ploché plachtovité siete, vďaka ktorým dostali slovenské meno. Z rôznorodosti plachtárkovitých pavúkov možno vyčleniť dve skupiny. Prvou sú pravé plachtárky, vyznačujúce sa často pestrým sfarbením. Do druhej skupiny patria druhy, ktoré sa pýšia rôznorodo a bizarne tvarovanými telesnými výrastkami, tieto sa nazývajú pavúčiky.
Škoda, že sú také maličké, a preto si ich rôznorodosť povšimneme najmä na profesionálnych makrofotkách alebo pod arachnologickou lupou či mikroskopom.
Pavúky sú samy o sebe tajuplnou skupinou živočíchov. Ovplyvnili aj samotné plachtárky nejako ľudskú fantáziu?
Pavúky patria k živočíchom, ktoré u ľudí odjakživa vzbudzujú najmä strach. Je to strach z neznámeho, pretože skutočne nebezpečných druhov je len hŕstka a tie navyše žijú len v tropických a subtropických krajinách.
Pavúky sú však diametrálne odlišné od nám známejších živočíchov. Ich osem nôh, množstvo očí, rýchly a často neočakávaný pohyb a spätosť s tmavými miestami často vzbudzuje znepokojenie. Je to však z našej strany trochu nefér, keďže tieto živočíchy zohrávajú nenahraditeľnú rolu v prírode a aj pre človeka sú veľmi užitočné. Množstvo úrody celosvetovo zachránenej vďaka pavúkom je obrovské a patrí im z našej strany veľké poďakovanie.
Vzhľadom k všeobecnému strachu z pavúkov je však pozoruhodné, že plachtárky zapôsobili na ľudskú fantáziu pomerne kladne. Všetci z nás určite poznáme poveru, že drobný pavúčik lezúci po človeku mu „ušije“ nové šaty alebo mu prinesie peniažky.
Zaujímavá skupina pavúčích objaviteľov
Toľko k plachtárkam v ľudskej predstavivosti. Aké sú však v skutočnosti?
Plachtárky sú veľmi zaujímavou skupinou pavúkov. Svedčí o tom už ich telesná stavba. Tento extravagantný vzhľad je však v ríši plachtárok vyhradený len samcom, ktorým poskytuje výhodu pri pytačkách. Niektoré pavúčiky rodu Walckenaeria majú napríklad vrch hlavy predĺžený do akejsi tenkej vežičky či naopak do útvaru pripomínajúceho čiapočku. Veľmi bežný druh, pavúčik roľný, má zas na hlave roh, vďaka ktorému vzdialene pripomína jednorožca.
Nemenej zaujímavé je však aj ich správanie. Niektoré druhy žijú spoločensky a spoločnými silami dokážu v určitých obdobiach pavučinou obaliť rastliny, kríky, no niekedy aj celé plochy či pásy dlhé aj niekoľko desiatok metrov a vykúzliť tak podivuhodnú a fantastickú krajinu. Takýmto správaním je známy už spomínaný pavúčik roľný či nepôvodný privandrovalec z Južnej Ameriky, plachtárka čiernozadočková. Zaujímavé je aj to, že niektoré druhy sú aktívne najmä v zimných mesiacoch.
Plachtárky sú tiež odvážni kolonizátori nových oblastí, ktorí, hoci nemajú krídla, sa neváhajú vrhnúť aj do vzduchu. Vďaka ich drobnej veľkosti im stačí vypustiť kúsok pavučinového vlákna, ktoré uchytí vietor, pavúčika zdvihne z podkladu a jeho dobrodružstvo začína.
Vzdušné prúdy ich potom dokážu zaniesť na nové územia vo vzdialenosti od niekoľkých metrov až po stovky kilometrov. Plachtárky boli takto zaznamenané aj vo výške niekoľkých kilometrov nad zemským povrchom, či pristáli na lodiach uprostred oceánu. Preto, keď uvidíte lietajúcu pavučinku babieho leta, práve ste sa stretli s jedným nebojácnym pavúčím objaviteľom.
Význam plachtárky pre prírodu a človeka
Naozaj fascinujúce tvory. No a čo ich význam pre prírodu a človeka?
Plachtárky sa, rovnako ako iné druhy pavúkov, do významnej miery podieľajú na kontrole početnosti bylinožravého hmyzu a udržiavajú tak rovnováhu v prírode. To všetko vďaka ich úžasnej dravosti a obrovskej početnosti.
Pre predstavu, na jednom štvorcovom metri môže žiť v optimálnych podmienkach až 500 jedincov pavúkov. Preto sú skvelými pomocníkmi každého záhradkára. Vďaka ich drobnej veľkosti im zo záhradných škodcov padnú za obeť najmä vošky, cikádky a strapky. Treba tiež povedať, že likvidujú aj veľké množstvá otravných komárov.
Ich plachtovitým pavučinám chýbajú lepivé vlákna, ktoré používajú napríklad križiaky. Tento fakt ale kompenzujú vysokou hustotou vlákien, takže sa do nich nešťastný hmyz doslova zapletie. Existujú tiež živočíchy, ktoré plachtárky lovia ako potravu. Rád sa nimi živí napríklad drobný pestrý vtáčik králik zlatohlavý.
Ako podporiť ich výskyt v záhrade
Takže sú to veľmi užitoční záhradní pomocníci. Pomáha naopak človek im alebo ich ohrozuje ako množstvo iných živočíchov?
Keďže sú plachtárky takou rozmanitou skupinou pavúkov, aj človek na nich vplýva rôzne. Možno povedať, že druhy, ktoré obývajú prostredia rašelinísk, stepných oblastí či vysokohorských lúk, sú najviac ohrozené zhoršovaním podmienok prostredia, či dokonca likvidáciou konkrétneho územia človekom.
Negatívne môžu pôsobiť aj klimatické zmeny. Preto je jedinou šancou pre tieto druhy ochrana hodnotných území našej prírody. Samotná ochrana jedinca pri ochrane pavúkov nemá veľký zmysel, kľúčové je zachovanie prostredia, v ktorom druh žije.
Existujú však druhy, ktoré zo zmien krajiny spôsobených človekom profitujú. Príkladom je pavúčik dlhovlasý, ktorý dostal meno podľa svojich dlhých štetín. Tento druh bol u nás považovaný za kriticky ohrozený, až kým sa neprišlo na to, že mu vyhovujú práve intenzívne využívané polia.
Podobných druhov, ktoré obľubujú intenzívne využívanú poľnohospodársku krajinu, je viac a patrí sem tiež spomínaný pavúčik roľný či plachtárka drobnooká. Ďalšie druhy zas využili človeka a jeho obchodovanie a presun surovín po celom svete, aby sa rozšírili do nových kútov Zeme. Tak sa k nám z Ameriky dostal okrem plachtárky čiernozadočkovej aj pavúčik trojlaločný.
Keďže sa jedná o také užitočné živočíchy, môžeme ich výskyt v záhrade nejako podporiť?
Hoci som už hovoril o niekoľkých milovníkoch intenzívne využívaných políčok a zeleninových záhonov, väčšina druhov obľubuje, predsa len trochu stabilnejšie podmienky. Ak im v záhrade venujete priestor vysiatím lúčnych bylín, výsadbou ovocných stromov či ponechaním kopy lístia, odvďačia sa vám likvidáciou škodcov a otravného hmyzu.
Galéria k článku
Text: redakcia v spolupráci s Pavlom Purgatom z Ústavu krajinnej ekológie SAV
Foto: isifa/Shutterstock
Dobrý deň, Na listoch magnólie sa nám začali objavovať sivé škvrny ktoré zároveň…