Pálenie záhradných zvyškov je zakázané. Ako teda zlikvidovať napadnuté časti rastlín?

  • 15.01.2023

Dobrý deň, poradíte mi, prosím, ako zlikvidovať choré a napadnuté zvyšky zo záhrady, keďže pálenie je zakázané? Ďakujem.

Kopanie jamy
Foto: Shutterstock

Čo sa týka plesnivých zvyškov rastlín, či zhnitého ovocia, pohrabte ich, pozberajte do nádoby alebo fúrika. Niekde “vzadu” v záhrade, kde nič nerýľujete, vykopte hlbšiu jamu, na výšku aspoň 2 rýle (samozrejme veľkosť jamy – šírku – prispôsobte objemu zhnitého ovocia), vysypte ich tam a zahrňte pôdou (najskôr pôdu čo bola hlbšie a je svetlejšia a na to vrchnú vrstvu pôdy).

Pointa je, že “choroba” sa dostane hlbšie do zeme, nie tesne pod povrch a pôda si s rastlinnými zvyškami vrátane patogénov poradí, postupne sa v nej rozložia a zotlejú.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Ing. Monika Felixová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: choroby | ovocie

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Viete, kedy rezať figovník? Poradíme, či tak robiť na jeseň alebo radšej na jar Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Sprievodca pestovaním: Teraz vysievame tieto semienka na predpestovanie priesad a koncom mesiaca začíname aj s výsevmi priamo do pôdy Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád