Plánujete výsadbu ríbezlí? Tieto odrody vás nesklamú!

  • 22.09.2020

Ríbezle patria vďaka svojej nenáročnosti a pestrým možnostiam spracovania medzi najpestovanejšie ovocné druhy. Pripravili sme pre vás prehľad tých najžiadanejších odrôd súčasnosti.

Plánujete výsadbu ríbezlí? Tieto odrody vás nesklamú!

Ríbezle pestujeme v záhradách v kríčkovej a stromčekovej forme. Známe sú tiež intenzívnejšie spôsoby pestovania, ako napríklad rýnsky alebo bormínsky systém, tieto sú však určené skôr na veľkovýrobu. Ríbezle vyžadujú na svoje pestovanie iba minimum priestoru, čo nám umožňuje pestovať na malej ploche širšie spektrum odrôd – od skorých až po neskoré.

Pestrosť nám ponúkajú ríbezle aj vo farebnej škále. Základné farebné varianty odrôd ríbezlí sú červená, čierna a biela, každá z nich vyniká iným zložením plodov a tým aj špecifickou chuťou. Sortiment dopĺňajú aj iné farebné odtiene, z ktorých sa v aktuálnom sortimente pevne udomácnili ružové odrody.

Ríbezle na tanieriku

Červenoplodé odrody

Detvan

Skorá kvalitná odroda vynikajúca vysokými úrodami. Vznikla v roku 1985 krížením odrôd Jonkheer van Tets x Heinemamm`s Rote Spätlese. Kry sa vyznačujú vzpriameným silným rastom a výhonmi s množstvom rodivého obrastu. Je samoopelivá a vyznačuje sa bohatou a pravidelnou plodnosťou.

Plody dozrievajú skoro, pár dní po odrode Jonkheer van Tets. Strapce sú veľmi dlhé, tmavočervené bobule sú veľké a vyrovnané, dobre držia na strapcoch. Chuť plodov je sladkokyslá, šťavnatá, veľmi dobrá. Odroda je vhodná najmä do teplejších oblastí a je odolná proti hubovým chorobám. Atraktívne strapce sú ideálne na predaj stolového ovocia a následný priamy konzum, odroda je však rovnako výborná aj na spracovanie.

Ríbezle, odroda Detvan
Detvan

Bora

Moderná skorá talianska odroda. Rastie stredne intenzívne, vyznačuje sa tvorbou štandardných korún. Odroda je čiastočne samoopelivá, plodí najmä na rodivých tŕňoch (spur), ktorých tvorbu stimulujeme letným rezom. Odroda dozrieva asi 15 dní pred odrodou Maďarská, na úrovni odrody Pinkcot.

Plody zberáme v období, keď dužina začína sladnúť. Sú veľké, majú pretiahnutý tvar, intenzívnu oranžovú farbu. Veľmi dobre držia na strome, neopadávajú ani vo veternom počasí. Dužina je pevná, čo v prípade skorých odrôd nie je pravidlo. Chuť plodov je príjemná, aromatická, kyselkavá. Celkovo ide o odrodu, ktorá má nesporné ambície stať sa lídrom medzi skorými odrodami. Odroda vyniká tiež svojou spoľahlivou rezistenciou voči šarke sliviek.

Rekord

Je to pomerne nová odroda červených ríbezlí, stredne skoro dozrievajúca, s rekordne dlhým strapcom, s dlhou stopkou a s veľkým počtom bobúľ. Vznikla krížením odrôd Jonkheer van Tets x Heinemann´s Rote Spätlese s následnou selekciou v hybridnom potomstve v roku 2000. Kríky sú silného vzrastu, stredne husté. Rodivý obrast je dlhší. Bohatosť kvitnutia je nadpriemerná, kvety nebývajú poškodzované jarnými mrazmi. Dozrieva v prvej dekáde júla, úrody sú vysoké a pravidelné, o 42,5 % vyššie ako priemerná úroda skúšaného sortimentu.

Červené ríbezle, odroda Rekord
Rekord

Strapce sú dlhé (10 – 14 cm), bobule sú veľké, guľatého tvaru, jasnočervenej farby, veľkostne vyrovnané, v strapci riedko umiestnené. Chuť je sladkokyslá s typicky ríbezľovou arómou. Odroda nemá špeciálne požiadavky na pôdne a klimatické podmienky. Môže sa pestovať vo všetkých oblastiach vhodných na pestovanie ríbezlí. Zvýšená citlivosť na výskyt hubových chorôb a škodcov nebola zistená, netrpí ani vymŕzaním krov. Odroda má univerzálne využitie.

Rolan

Atraktívna holandská odroda. Rastie vzpriamene a silno. Listy sú peknej tmavozelenej farby. Dlho držia na rastline, vďaka čomu konáre i kvetné puky výborne vyzrievajú.

Plody sú stredne veľké až veľké, červené, lesklé, atraktívne, chuť je jemne kyslastá. Literatúra uvádza strednú až veľkú dĺžku strapcov, v našich končinách som sa však stretol už i so strapcami nadpriemernej dĺžky. Odroda patrí medzi stredne skoré odrody, je úrodná, cenená je najmä pre vysokú kvalitu atraktívnych plodov a jednoduchý ručný zber. Plody sú vhodné na priamy konzum i na spracovanie.

Červené ríbezle, odroda Rolan
Rolan

Tatran

Neskorá samoopelivá odroda vyznačujúca sa dlhými strapcami. Vyšľachtená bola v roku 1985 krížením odrôd Red Lake x Gopertova. Kry rastú pomerne bujne, ale nezahusťujú, vďaka čomu sú nenáročné na rez. Bohatý bočný obrast je strednej dĺžky. Dozrievanie je koncom júla, plodom sú veľké pevné bobule kyslastej dobrej chuti. Odroda je nenáročná na pestovateľskú oblasť, vyhnúť sa však treba veterným a zamokreným polohám. Odroda je značne odolná proti jarným mrazom, chorobami a škodami trpí málo. Plody majú všestranné využitie.

Červené ríbezle, odroda Tatran
Tatran

Čiernoplodé odrody

Jubilejnaja kopanja

Ukrajinská odroda čiernej ríbezle, ktorá je jednou z najočakávanejších noviniek v sortimente ríbezlí. Tvorí stredne silné kry, ktorým vyhovuje slnečné stanovište. Odroda vykazuje komplexnú odolnosť proti škodcom, hubovým chorobám, mrazom i suchu. Výnimočná je najmä tým, že je ako prvá odroda rezistentná voči vlnovníkovi ríbezľovému.

Odroda je stredne skorá, prináša vysoké úrody nezriedka presahujúce 6 kg z kra. Plody sú vyrovnané, nadpriemerne veľké, priemerná hmotnosť bobule dosahuje až 4,5 g. Bobule sa trhajú jednotlivo, pri zbere nedochádza k poškodzovaniu plodov a vytekaniu šťavy. Šupka je pevná s intenzívnym leskom. Plody sú vynikajúcej chuti s vysoký obsahom cukrov a nadpriemerným obsahom vitamínu C (200 mg/100 g plodov).

Čierne ríbezle, odroda Jubilejnaja kopanja
Jubilejnaja kopanja

Noiroma

Skorá odroda, dozrieva už koncom júna a výnimočná je najmä vysokým obsahom cukrov, vďaka ktorému je považovaná za najsladšiu odrodu čiernej ríbezle na svete. Rastie vzpriamene, vzrastovo je podobná ako bežné odrody. Nemá žiadne špecifické nároky na pôdu či agrotechniku pestovania. Vykazuje slušnú odolnosť proti chorobám a pochváliť sa môže tiež atraktívnymi nadpriemerne veľkými bobuľami.

Čierne ríbezle, odroda Noiroma
Noiroma

Sofijevskaja

Ukrajinská odroda dozrievajúca v strednom termíne. Má rovnaký pôvod ako odroda Jubilejnaja kopanja, v porovnaní s ktorou vyniká tiež podobnými vlastnosťami. Je však skoršia, zberá sa už o 2 týždne skôr. Je úrodná, úrody z kra sa pohybujú na úrovni do 5 kg. Plodí veľké plody, ktoré neopadávajú, ale dobre držia na kre. Odroda je spoľahlivo odolná proti hubovým chorobám i mrazom.

Čierne ríbezle, odroda Sofijevskaja
Sofijevskaja

Titania

Osvedčená kvalitná odroda, ktorá patrí medzi najpredávanejšie odrody na trhu. Prakticky tvorí základ sortimentu čiernych ríbezlí. Odroda má vitálny rast, dobre sa pestuje v stromčekovom i kríčkovom tvare. Vyniká veľkými úrodami, kvalitou a chuťou plodov a nenáročnosťou na prostredie i pestovanie. Plody dozrievajú naraz v pomerne skorom termíne, čo uľahčuje ich zber. Sú chutné a vhodné na všestranné spracovanie. Odroda je spoľahlivo odolná proti americkej múčnatke egreša.

Čierne ríbezle, odroda Titania
Titania

Bieloplodé odrody

Blanka

Obľúbená neskorá odroda. Vyšľachtená bola v roku 1977 krížením odrôd Heinemannova neskorá x Red Lake. Kry rastú mohutne, polovzpriamene. Nezahusťujú, takže rez vyžadujú minimálny. Kvety sú pomerne samoopelivé a odolné proti jarným mrazom. Dozrieva v druhej polovici júla, prináša pravidelné a vysoké úrody.

Rovnomerne dozrievajúce bobule sú veľké, dozrievajú na dlhých strapcoch. Chuť bobúľ je kyslejšia, typicky aromatická. Odroda je veľmi plastická na prostredie, vhodná je aj do okrajových oblastí. Je odolná proti antraknóze, ale mierne citlivá na napadnutie americkou múčnatkou egreša. Využíva sa najmä na priamy konzum a výrobu nápojov.

Biele ríbezle, odroda Blanka
Blanka

Primus

Stredne skorá úrodná odroda. Vznikla v roku 1977 skrížením odrôd Heinemannova neskorá x Red Lake. Kry sú vzpriamené, stredne zahustené, so stredne silným až silným rastom. Je samoopelivá. Dozrieva v prvej polovici júla, prináša bohaté a pravidelné úrody. Bobule sú stredne veľké, dozrievajú na dlhých strapcoch. Dužina je šťavnatá, sladkokyslej chuti. Na prostredie je nenáročná, ocení však humózne pôdy a dostatok vlahy. Vykazuje strednú odolnosť proti antraknóze. Odroda sa využíva najmä na priamy konzum a výrobu štiav a ovocných vín.

Biele ríbezle, odroda Primus
Primus

Ružovoplodé odrody

Lubawa a Ulubiena Lwowa

Tieto odrody zámerne opisujeme spoločne, pretože ich dostupné popisy sú takmer identické. V každom prípade ide o mimoriadne atraktívne odrody, ktoré vďaka svojmu sfarbeniu rozširujú naše vnímanie farebného spektra ríbezlí o novú úroveň.

Ružové ríbezle, odroda Lubawa
Lubawa

Hoci sa botanicky zaraďujú medzi červené ríbezle, sú tieto odrody atraktívne predovšetkým svojím netypickým ružovým sfarbením. Rast krov i stromov je stredne silný, vzpriamený. Odrody patria medzi skoré, vynikajú nielen vysokými úrodami, ale tiež veľkosťou a chuťou plodov a zaujímavou dĺžkou strapcov.

 

 

Text: Ing. Marián Komžík, Kohaplant, Levice
Foto: autor, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou? Júl v okrasnej záhrade: Režeme levanduľu, rozmnožujeme vajgélie a staráme sa o ruže a hortenzie