Poznáte obriu cibuľu Globo? Takto si ju vypestujete zo semienka

  • 03.12.2022

Na výstave som videla obriu cibuľu Globo. Poradíte, ako si ju vypestovať vo svojej záhrade?

globo
Cibuľa Globo, foto: redakcia

Táto odroda dosahuje v porovnaní s bežnými odrodami nadpriemernú hmotnosť aj veľkosť, je to taký „cibuľový obor“. Pri veľmi skorých výsevoch a dobrých podmienkach môže dosiahnuť až 750 g a viac. Bežné sú hlavy s hmotnosťou okolo 300 g.

Jej chuť je sladkastá, málo ostrá, a preto je obľúbená najmä do surových šalátov. Aby dorástla do veľkých rozmerov, odporúča sa pestovanie zo sadeníc. Pod sklo ju vysievame od začiatku februára, ideálne do sadbovačov, potom sa pri aprílovom sadení von na záhon korene porania minimálne. V suchých obdobiach mája a júna je vhodná zálievka.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Ing. Monika Felixová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Viete, kedy rezať figovník? Poradíme, či tak robiť na jeseň alebo radšej na jar Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie Pán profesor Hričovský radí: Hoci je zima, ovocná záhrada vašu pozornosť potrebuje. Na toto nezabudnite!
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie