6 tipov, ako mať dobrú úrodu uhoriek

  • 20.05.2021

Hoci sú uhorky z hľadiska pestovania nenáročné, existuje niekoľko detailov, ktoré je dobré dodržať.

Uhorky na záhone

1. Nakličovanie

Nakličovanie semien je pri pestovaní uhoriek nepovinný krok. Výsev naklíčeného semena zabezpečí rýchlejšie vzchádzanie rastlín.

Semienka nakličujeme vo vlhku, nie priamo vo vode. Najlepší je na to papier, ktorý udržiavame stále vlhký. Klíčky sa pri izbovej teplote objavia o cca 2 až 4 dni a je nutné ich hneď vysievať. Pozor, naklíčené semienka nesmú zaschnúť, preto záhon udržiavame vlhký.

Nakličovanie semien

2. Výsev „na vodu“

Uhorky vysievame do pripraveného záhona vonku približne v polovici mája takzvane „na vodu“. V záhone urobíme ryhu, vlejeme do nej vodu a až tak vysievame, a to do hĺbky cca 2 cm. Ryhu so semienkami zahrnieme a opäť zalejeme, označíme začiatok a koniec riadka. Výsev do riadkov je ideálny, ak budeme pestovať uhorky na sieti. Ak na pôde, vysievame do hniezd po 2 – 3 semená.

Výsev semien uhorky na vodu

3. Výsadba „na vodu“

Ak uhorky nevysievame priamo do záhona, môžeme si predpestovať alebo zakúpiť sadenice a tie v polovici mája vysádzať von. Sadenica má mať optimálne 2 pravé listy a krásne biele korene. Pri manipulácii sme opatrní, rastliny sú pomerne krehké. Vysádzame ich takzvane na vodu. Do vykopanej jamky nalejeme vodu, vysadíme sadenicu, zahrnieme a zalejeme ešte raz.

Výsadba priesad uhoriek

4. Uväzovanie

Rastliny uhoriek disponujú ovíjavými úponkami, ktorými sú schopné prichytávať sa k opore samy. Na začiatku rastu ale majú tendenciu plaziť sa po pôde. Preto ich pri vertikálnom pestovaní, najmä zo začiatku, musíme nasmerovať. Vyväzujeme ich opatrne a jemne k opore alebo k sieti. Neskôr konce výhonkov, ktoré sa samy neprichytili o oporu, prepletáme pomedzi oká.

Uväzovanie priesady uhoriek

5. Zber zo záhona

Pri zbere z pôdy je niekedy nutné vytvoriť si aj priamo v poraste „šľapaje“, kde bezpečne stúpime jednou nohou tak, aby sme ho nepoškodili. Listy uhoriek sú ochlpené a aj trochu škriabu, oberáme preto v rukaviciach a dlhom rukáve. Opatrne odhŕňame listy na rôzne strany, aby sme plody našli. Keďže sú zelené, niekedy ich nezbadáme na prvý pohľad. Uhorky nakladačky zberáme optimálne každé dva dni.

Uhorky na záhone

6. Zber zo siete

Zber zo siete alebo iných vertikálnych opôr je jednoduchší. Nemusíme sa toľko ohýbať a plody sú vyrovnane zelené (plody rastúce na pôde sú zo strany, kde ležali na zemi, svetlozelené).

Zber šalátových uhoriek

Zberáme odstrihávaním stopky plodu nožnicami, ale pozor na rastliny vykazujúce známky rôznych ochorení. Tie si totiž môžeme nožnicami preniesť na zdravé jedince.

Text: Ing. Monika Králová
Foto: isifa/Shutterstock, Ing. Jiří Holman
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Prečo žltnú mladé listy malín? 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete 8 jedovatých rastlín v záhrade, ktoré môžu zabiť vášho psa Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Videli ste už bazu s tmavými listami? Jej krása a ostrý kontrast s bledými kvetmi vás očarí Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby?