Pýtali sme sa odborníka: Všetko, čo by ste mali vedieť, kým sa pustíte do výsadby ovocných stromov

  • 12.10.2023

Kedy sa môžeme pustiť do sadenia ovocných stromčekov? Akými zásadami by sme sa mali riadiť pri ich kúpe a výsadbe? Rozprávali sme sa s dlhoročným odborným predajcom, ktorý sa podelil o svoje skúsenosti.

Výsadba ovocných stromov
Foto: Shutterstock

Je tu jeseň a s ňou sezóna, ktorej výsledky síce nebudete vidieť o pár týždňov, ale možno až o rok. Čo je ale dôležité, pri správnej starostlivosti si ovocie svojej snahy budete vychutnávať veľmi dlho a nemyslíme to len ako metaforu.

O výsadbe ovocných stromov sme sa rozprávali s pánom Jakubom Markom, odborným predajcom na oddelení zelenej záhrady v spoločnosti Hornbach.

Chceli by ste si radšej vypočuť rozhovor? Nájdete ho vo forme podcastu na YouTube alebo Spotify.

Najvhodnejší termín na výsadbu ovocných drevín

V čom sa líši jesenná výsadba stromov od tej jarnej?

Jeseň je najideálnejším obdobím na výsadbu ovocných drevín. Je však potrebné vybrať si tie najvhodnejšie druhy a odrody a vysadiť ich tak, aby ich rast v nasledujúcej sezóne bol čo najkvalitnejší. Počas môjho poradenstva sa ma každoročne mnohí pýtajú, či je vhodné vysadiť strom na jar alebo na jeseň.

Vždy radím, že rozhodovanie, či sadiť na jeseň alebo až na jar, by mali každému pestovateľovi uľahčiť tri základné faktory:

  • druh ovocnej dreviny,
  • kvalita koreňového balu a
  • odolnosť danej dreviny voči mrazu.

Pri výbere musíme zohľadniť to, o aký druh ovocného stromu ide (napríklad jabloň, hruška alebo marhuľa). Nasleduje kvalita koreňového balu – či má bohatý a zdravý koreňový systém, a nakoniec musíme vziať do úvahy aj to, do akej miery sú dané druhy odolné voči mrazu.

Na jeseň je vhodné sadiť dreviny hlbšie a okopcovať ich hlavne z dôvodu ochrany pred mrazmi. Naopak, pokiaľ sa pestovateľ rozhodne sadiť ovocné stromy na jar, ideálne je po vysadení vytvoriť z pôdy okolo kmeňa takzvaný kruhový lievik, ktorý slúži na zachytávanie vody počas dažďa alebo pri zalievaní.

Sadenie mladého stromčeka - jablone
Foto: Shutterstock

Výber druhu a odrôd ovocných stromov

Samotnej výsadbe predchádza výber druhu aj vhodných odrôd ovocných stromov. Ako na to?

Prakticky, všetky druhy kontajnerovaných drevín môžeme vysádzať celoročne.

Po niekoľkoročných skúsenostiach sa mi osvedčilo vysádzať rozličné druhy v jednotlivých sezónnych mesiacoch. Napríklad v apríli, keď je teplota okolo 10 až 12 stupňov, je vhodné vysádzať broskyne, nektárinky, v máji marhule, mandle, v júni prichádzajú na rad figy či hurmikaki. Sú to druhy, ktoré potrebujú dostatočne vyhriatu pôdu.

V lete je prestávka a ideálne je začať zase až v septembri či októbri. Je to ideálna časť roka pre jablone, hrušky, višne, slivky, gaštany, rôzne orechy a podobne.

Ako si zvoliť druh a odrody, aby sme boli dlhodobo spokojní?

Pokiaľ chce mať začínajúci pestovateľ istotu, že si vybral kvalitnú odrodu ovocného stromčeka, mal by sa najskôr poradiť so skúsenými pestovateľmi. Informácie o vhodných a overených odrodách nájde aj v rôznych príručkách, knihách alebo internetových stránkach.

Samoopelivosť a cudzoopelivosť ovocných stromov

Je potrebné pri výsadbe zohľadniť samoopelivosť a cudzoopelivosť jednotlivých druhov?

Určite áno. Treba mať vždy na pamäti, že ovocné stromy môžu byť samoopelivé alebo cudzoopelivé, aby sa náhodou po určitej dobe nestalo, že daný druh nerodí tak, ako má, alebo nerodí vôbec.

Jakub Marko odporúča

Samoopelivé odrody:

  • čerešne – odroda Sweetheart,
  • broskyne – odroda Flamingo,
  • nektárinky – odroda Flavor Top,
  • slivka – odroda Čačanská lepotica.

Cudzoopelivé odrody:

  • čerešne – odroda Kordia, k nej opeľovač Sylvia,
  • višne – odroda Piemont, k nej opeľovač Carmen,
  • ringloty – odroda Althanova, k nej opeľovač Sangue Di Drago.

Vlastné verzus kupované sadenice ovocných stromov

Má zmysel zasadiť si aj vlastnoručne dopestované stromčeky? Alebo je lepšie ísť rovno do záhradného centra?   

Áno, je možné si vytvoriť aj vlastné výpestky. No z časového hľadiska je to dosť náročné. Samotné semenáče začnú rodiť až približne po 8 až 10 rokoch.

Je nutné aj štepenie a vrúbľovanie, čím sa skráti doba čakania na prvú úrodu. Samotný proces je pre laika dosť náročný a nie vždy sa podarí vypestovať plnohodnotný rodiaci strom. Preto existujú aj jednoduchšie cesty, napríklad si zakúpiť hotový zaštepený strom. Je to, samozrejme, na voľbe daného pestovateľa.

Môže sa stať, že kupovaný stromček sa neujme?

Je to možné. Už po kúpe môže pestovateľ pochybiť, napríklad nesprávnou údržbou, skladovaním či zazimovaním. Ak nepostupoval správne, drobné chyby, napríklad nesprávny rez alebo zavrúbľovanie, sa dajú pri určitých odrodách napraviť.

Sadenice ovocných stromov
Foto: Shutterstock

Vhodné stanovište a správny čas výsadby

Existujú zásady, ktorými by sa novopečení pestovatelia ovocných drevín mali riadiť?

Každý začiatočník by si mal poriadne premyslieť, kde umiestni daný ovocný strom. Spravidla je vhodné slnečné stanovište. Konkrétne marhule, broskyne či nektárinky je ideálne vysádzať na miesto chránené pred vetrom, a to z dôvodu zamrznutia kvetov počas jarných mrazov.

Kedy je správny čas na výsadbu?

Správny čas na výsadbu je počas hlavnej sezóny – od marca, keď už pominú mrazy, až do októbra.

Neuškodia čerstvo zasadenému stromčeku prvé prízemné mrazy?

Pri vhodných druhoch na jesennú výsadbu je vždy potrebné overiť si dostatočnú mrazuvzdornosť daného druhu a pri samotnej výsadbe dbať na dostatočnú hĺbku zakopania a okopcovania koreňového balu. Pokiaľ sú dodržané všetky tieto zásady, stromčekom by nemal uškodiť mráz.

Existujú aj rôzne hnojivové prípravky na skvalitnenie prezimovania drevín, ktoré sa aplikujú formou postreku na list. Z osvedčených prípravkov je to Power OF-K s vysokým obsahom draslíka, ktorý spôsobuje vytvrdnutie samotného lyka a celkovej drevenej časti. Tým sa zvyšuje aj mrazuvzdornosť rastliny.

V akom časovom predstihu je najlepšie kúpiť stromčeky? 

Obchody a záhradné centrá sú už v podstate od začiatku septembra plné výpestkov a sadeníc ovocných drevín. Netreba otáľať a vybrať sa do obchodov čím skôr. Rastlina má tak väčšiu šancu, že sa v záhrade ujme.

Ako sa mám starať o stromček, ktorý som si kúpil, ale vysadiť ho chcem až o dva týždne? 

Osobne preferujem kontajnerované výpestky a sadenice, keďže sú už plne prekorenené a majú najkvalitnejšiu stavbu a štruktúru koreňového systému. A teda aj najlepšiu predispozíciu, že sa ujmú a budú plnohodnotne rodiť.

Väčší problém majú voľnokorenné, keďže sú vyorávané a ich skladovateľnosť nie je až taká dlhodobá. Vtedy je ideálne ich zasadiť čím skôr. Môžu sa pár dní skladovať v nádobe s vodou, kde prežijú až do výsadby.

Vykopanie jamy a zasadenie ovocného stromčeka
Foto: Shutterstock

Základné špecifiká výsadby ovocnej dreviny

Aká veľká a hlboká má byť jama? 

Ideálne rozmery jamy sú okolo 30 x 30 cm, záleží od druhu a typu pôdy. Pokiaľ je pôda ílovitejšia a ťažšia, je vhodné primiešavať aj substráty s vysokým obsahom humusu, ktoré pomôžu stromčekom rásť.

Potrebuje stromček v procese výsadby ošetriť?

Je to vhodné, pretože sa tak ovplyvňuje rast aj v budúcej sezóne. Ošetrujú sa predovšetkým konáre, ktoré sa po výsadbe zostrihávajú na minimálnu dĺžku, aby čo najväčšia sila išla do koreňa – koreň je základ, od neho sa odvíja sila stromu.

Ideálne je skrátiť koreňový bal, hlavne pri voľnokorenných stromčekoch. Skracuje sa predovšetkým hlavný koreň – stržeň a časť bočných. Vlásočnice sa nemusia skracovať. Ešte sa skracujú aj konáriky. Po ich skrátení má stromček vyššiu stabilitu a silu dávať energiu do koreňa, aby sa vytvoril dostatočne veľký koreňový bal.

 Je potrebné vykonať rez aj nad povrchom? 

Áno, je vhodné vykonávať aj výsadbový rez, ktorým sa skracuje určitý počet konárikov, a následne povýsadbový rez. Ten je vhodný približne po týždni až dvoch, pokiaľ ostanú konáriky nerovné, môžu sa znova skrátiť. Záleží aj na počasí a pestovateľovi, ako si to zvolí.

Výsadbový a povýsadbový rez ovocnej dreviny
Foto: Shutterstock

Ako zasypať stromček, keď ho už máme v jame, a prečo?

Zasypáva sa predovšetkým po daný vrúbeľ, približne 4 – 5 cm nad úrovňou pôdy. Je to z toho dôvodu, že keby sa zasype samotný vrúbeľ alebo miesto, kde je rastlina navrúbľovaná, môžu nastať rôzne komplikácie. Začnú vyrastať bočné výhonky z daného podpníka a to  je nežiadúce.

Kedy sú potrebné kolíky a priväzovanie stromčeka? 

Záleží na vybranom druhu stromčeku a jeho veľkosti. Čím väčší stromček, tým väčší kolík volíme, ideálne na tri body z dostatočne hrubých kolov. Hrúbka kolíka by mala byť troj- až štvornásobok hrúbky daného podpníka. Potom sa ukotvuje špagátmi alebo rôznymi lykami – ako si zvolí pestovateľ. Ja preferujem elastické, ktoré sa počas rastu nezarezávajú do živej štruktúry kmeňa.

Je potrebné špeciálne hnojiť čerstvo zasadené stromčeky?

Ešte pri vykopanej jame je vhodné zvoliť hnojivá, ideálne s najvyšším obsahom NPK, a to z dôvodu rýchlejšieho a kvalitnejšieho ujatia stromčeka. Počas samotného rastu po výsadbe sa môže hnojiť najčastejšie draselnými hnojivami, aby nastalo aj vytvrdnutie dreva a stromček lepšie prečkal zimu.

Koľko závlahy potrebuje stromček, ktorý sme vysadili?

Všetko závisí od počasia, keď po výsadbe v nasledujúcich dňoch hlásia dážď, vtedy, samozrejme, netreba. Pokiaľ je stále ešte pekne, je vhodné zalievať. Záleží na danej odrode a veľkosti stromčeka, 1 krhla = cca 10 litrov vody, čo vydrží približne na 5 – 6 dní. Pri výsadbe treba raz poliať a potom nechať stromček aklimatizovať.

Výsadba ovocných stromov do záhrady
Foto: Shutterstock

Na čo ešte nezabudnúť pri výsadbe

Na čo by ešte záhradkári pri alebo počas výsadby ovocných drevín nemali zabúdať?

Určite netreba zabúdať na čistotu náradia, hlavne nožníc. Pri vykonávaní povýsadbového rezu by sa mohli zaniesť rôzne nečistoty do rany konárika stromu. Zabránime tak vzniku rôznych chorôb a patogénov, ktoré môžu poškodiť daný strom aj s trvalejšími následkami.

Ranu je vhodné po výsadbovom reze aj zatrieť, ideálne balzamom. Samozrejme, netreba zabúdať na ochranné pomôcky, keďže bezpečnosť pri práci je dôležitá a zranenia vždy hrozia.

Pán Marko, ďakujeme veľmi pekne za to, že ste si našli čas.

Ďakujem pekne za pozvanie. Pekný deň.

Viac dobrých rád k výsadbe ovocných drevín nájdete na našom webe alebo môžete na túto tému diskutovať s ostatnými záhradkármi v našom fóre.

Doplňujúce informácie nájdete aj na webe spoločnosti Hornbach.

Galéria k článku

Text: Jakub Marko, Eva Fačková
Rozhovor prešiel redakčnou úpravou

Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda odpovedá: Existuje spôsob, ako vyhubiť pýr v záhrade?
Martin Čurda odpovedá: Existuje spôsob, ako vyhubiť pýr v záhrade?
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Prečo nevzišiel petržlen? Objasníme vám, kde môže byť problém
Prečo nevzišiel petržlen? Objasníme vám, kde môže byť problém
Lunárny kalendár pre záhradkárov – apríl 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – apríl 2024
Získajte nad pýrom kontrolu: 3 domáce postreky, ktoré prinášajú výsledky
Získajte nad pýrom kontrolu: 3 domáce postreky, ktoré prinášajú výsledky
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Získajte nad pýrom kontrolu: 3 domáce postreky, ktoré prinášajú výsledky
Získajte nad pýrom kontrolu: 3 domáce postreky, ktoré prinášajú výsledky
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Lunárny kalendár pre záhradkárov – apríl 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – apríl 2024
Prečo nevzišiel petržlen? Objasníme vám, kde môže byť problém
Prečo nevzišiel petržlen? Objasníme vám, kde môže byť problém
Toto ste možno netušili! Kvety tohto kvitnúceho stromu sú nielen jedlé, ale aj liečivé
Toto ste možno netušili! Kvety tohto kvitnúceho stromu sú nielen jedlé, ale aj liečivé
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024