Reďkovka a šalát z kvetináča. Začnite s výsevmi práve teraz!

  • 12.02.2020

Aj napriek tomu, že je zima stále v plnom prúde, môžeme si dopriať vlastnoručne dopestovanú zeleninu, ktorá chutí oveľa lepšie ako tá z dovozu. Nepotrebujeme ani skleník. Pažítku, reďkovku či chrumkavý šalát si môžeme vysiať do hrantov za okno.

Bazalka, priesady, krhla a malé záhradné náradie

Kontrolný zoznam

Materiál:

  • substrát
  • výsevná miska
  • osivo

Náradie:

  • lopatka
  • krhlička
  • postrekovač

Náročnosť: *
Čas: max. 30 minút
Ľudia: 1
Obdobie: zima

Pracovný postup

1. NÁKUP

Výsevná miska, substrát a semienka

Pripravíme si nádoby alebo kvetináče, záhradkárske náradie, substrát určený na sejbu a predpestovanie rastlín. Osivo si nakúpime v špecializovaných predajniach alebo záhradných centrách.

2. PRÍPRAVA SUBSTRÁTU

Sypanie substrátu do výsevnej misky

Parou dezinfikovanú záhradnú zeminu zmiešame s rovnakým množstvom piesku a nasypeme do výsevnej misky. Dá sa však kúpiť aj substrát určený priamo na výsev zeleniny.

3. PRITLÁČANIE

Pritláčanie substrátu

Výsevný substrát na povrchu jemne utlačíme a zarovnáme. Na takto pripravenú plochu sa budú ľahšie vysievať aj malé semienka reďkovky.

4. ROSENIE

Rosenie substrátu vo výsevnej miske

Substrát pred výsevom navlhčíme, aby sme predišli zbytočnému vyplaveniu zeminy a vzniku nerovností. Rosíme s mierou, aby substrát nebol zbytočne vlhký.

5. VÝSEVNÉ PÁSIKY

Výsevný pásik na substráte

Pásik semien položíme do žliabku s hĺbkou 1 cm a polejeme ho. Vedľa seba môžeme dať aj viac výsevných pásikov šalátu. Rastliny takto vyklíčia rovnomerne.

6. ZASYPÁVANIE

zasypávanie výsevného pásika

Semienka zasypeme tenkou vrstvou jemnej zeminy, ktorú získame preosiatím cez záhradkárske sito. Substrát výdatne polejeme odstátou vodou izbovej teploty.

7. VÝSEV REĎKOVKY

Výsev reďkovky do misky

Do druhej polovice výsevnej misky vysejeme semienka reďkovky. Najvhodnejšia je rýchlorastúca odroda ʼLuciaʻ. Vysievame ju naširoko alebo do riadkov vzdialených 5 cm.

8. VÝŽIVA Z PÔDY

Zasypanie semienok substrátom

Na semienka nasypeme substrát s jemnou štruktúrou. Nebude brániť rýchlemu vyklíčeniu ani následnému rastu a semienkam dodá potrebnú výživu.

9. POLIEVANIE

Polievanie substrátu

Pri malých semienkach používame na zalievanie krhlu s najjemnejšou kropiacou ružicou. Povrch môžeme tiež utužovať a jemne rosiť mäkkou odstátou vodou.

10. OZNAČENIE

Označenie výsevu

Nádobu postavíme na parapetnú dosku na svetlé a teplé miesto bez prievanu a priamych slnečných lúčov. Jednotlivé časti si označíme štítkami s názvami vysiatej rastliny.

11. PRIKRYTIE

Prikrytie výsevu

Výsevnú misku nakoniec zakryjeme priehľadným vrchnákom. Necháme ju uzatvorenú, kým semienka nezačnú klíčiť. Potom rastlinky pravidelne kontrolujeme a rosíme.

Dobré rady

Úspešné pestovanie

Pri predpestovaní priesad zeleniny a byliniek v byte majú semená zvyčajne dostatok svetla i vlahy na vyklíčenie, no v krátkych zimných dňoch im často chýba. Nakláňajú sa k oknu, sú biele, tenké a krehké. Svetelné podmienky zlepšíte znížením teploty v miestnosti, redšou sejbou a správnou voľbou druhu či odrodou zeleniny na skorý výsev. Pri nevhodných svetelných podmienkach je lepšia neskoršia sejba alebo nákup už predpestovaných rastlín.

Vysievanie v zimnom období

Na vysievanie sú vhodné zeleninové druhy určené na skorú sejbu pod kryt. Do misky na parapet sa hodia prevažne bylinky, eruka, žerucha, reďkovka, rôzne druhy šalátov alebo pažítka. Všetky sú vhodné na priamu konzumáciu.

Netreba však zabudnúť, že koncom januára a začiatkom februára si môžete predpestovať aj sadenice kvetov, ktoré neskôr presadíte do záhrady – napríklad sirôtky, petúnky a netýkavky.

Pozor na nákup

Pri nákupe semienok sú na zadnej strane vrecúška uvedené informácie o pestovaní, taktiež obdobie klíčenia, optimálne podmienky na vyklíčenie, potreba pikírovania, vzdialenosti výsadby a obdobie zrelosti a následnej konzumácie. Všimnite si, či obal nie je poškodený a dokedy firma garantuje kvalitu osiva.

Text: Lucia F. Valkovičová
Foto: Lucia F. Valkovičová, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť Májové výsadby zeleninových priesad: Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa dočkali krásnej úrody
Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Ekologicky proti „medvedíkovi“ Spoznajte najčastejšie choroby a škodce cukiet a patizónov Aký je rozdiel v dávkovaní hnoja a kompostu? Oživte balkón, terasu či dvor. Letničky môžete vysádzať i do kvetináčov Ako si vybrať a vysadiť stromy a kry predávané v kontajneroch a baloch