Vysievame teplomilnú zeleninu: Paradajky a baklažán z vlastnej úrody

 • 08.03.2019

Prvá polovica marca je ideálnym obdobím na výsev teplomilnej zeleniny. Vysievať teraz môžeme paradajky aj baklažány, čo je pomerne jednoduché a zvládne to aj pestovateľ začiatočník. 

Mladé rastlinky rajčín

Kontrolný zoznam

Materiál:

 • osivo rajčín
 • osivo baklažánu
 • substrát na výsev
 • rašelinové tablety
 • previcur Energy
 • výsevné debničky

Náradie:

 • záhradnícka lopatka
 • krhla s vodou
 • menovky

Náročnosť: *
Čas: 1 hodina
Obdobie: skorá jar

Pracovný postup

1. POMÔCKY

Pomôcky

Pripravíme si všetko potrebné, materiál aj náradie. Pracovať môžeme v skleníku, v zimnej záhrade alebo na verande.

2. NASIAKNUTIE

Rašelinové tablety

Rašelinové tablety, ktoré nám poslúžia či už na výsev paradajok, alebo baklažánov, položíme do plytkej misky s vodou, aby nasiakli potrebnú vlahu. Tak budú pripravené na výsev.

3. SUBSTRÁT

Substrát na výsev

Nádoby určené na výsev dôkladne vyčistíme, prípadne vydezinfikujeme. Potom ich naplníme prepareným substrátom. Ešte lepšie bude, ak použijeme substrát určený na výsev.

4. UROVNANIE

Substrát v kochlíku

Po naplnení debničiek jemne zarovnáme povrch substrátu. Pozor, netlačíme príliš, len jemne a rovnomerne tak, aby sme neobišli ani rohy.

5. DEZINFEKCIA

Dezinfekcia proti padaniu klíčnych rastlín

Substráty v miskách zalejeme a počkáme, kým voda vsiakne. Potom ich pokropíme pripraveným roztokom Previcur Energy. Ten ochráni klíčky pred hubovými chorobami.

6. OSIVO

Vysievanie rajčín

Môžeme začať vysievať. Otvoríme vždy iba jedno vrecúško s osivom a do jednej nádoby vysievame vždy iba osivo jednej odrody.

7. VÝSEV

Výsev rajčín

Vysievame rovnomerne po povrchu substrátu. Drobné osivo v prípade potreby pomocou pinzety rozmiestnime tak, aby sa semienka vzájomne nedotýkali.

8. ZASYPANIE

Substrát v nádobe

Osivo opatrne zasypeme ďalšou vrstvou substrátu, pretože na klíčenie potrebuje tmu. Malo by byť v hĺbke 5 milimetrov, ale nie hlbšie, pretože by to sťažilo klíčenie.

9. MENOVKA

Menovka

Nádoby s vysiatym osivom si označíme. Je to praktické, mladé priesady sa nám tak nepomiešajú a budeme presne vedieť, aké druhy a odrody vzišli najlepšie.

10. BAKLAŽÁNY

Výsev baklažánov

Podobne vysejeme aj baklažány. Nevynecháme ani preventívne ošetrenie proti hubovým chorobám. Semená baklažánu môžu byť vysiate hlbšie, až 1 cm. Výsevy zakryjeme.

11. TABLETY

Rašelinové tablety

Baklažány môžeme vysiať aj do špeciálnych tabliet. Do každej vodou nasiaknutej tablety vložíme pomocou pinzety po jednom semiačku. Dbáme na to, aby nebolo hlbšie ako 1 cm.

Dobré rady

Osivo

Vyberáme vždy kvalitné osivo, ktoré nie je po záruke. Používať osivo z vlastného zberu nemá takú klíčivosť a zaručené nie sú ani vlastnosti plodov. Predpestovať si môžeme kolíkové, kríkové alebo miniparadajky.

Supresívny substrát

Je vyrobený zo zmesi triedenej svetlej a tmavej rašeliny s upravenou pH reakciou a perlitom. Je obohatený o základné živiny aj stopové prvky a navyše obsahuje hubu Tichoderma virens, ktorá aktívne potláča pôvodcov hubových chorôb a pozitívne ovplyvňuje vývoj rastlín. Tie na prítomnosť tejto huby reagujú stavom zvýšenej odolnosti proti celému spektru škodcov. Substrát obsahuje aj hubu Metarhizium anisopliae, ktorá slúži ako prevencia pred škodcami napádajúcimi klíčiace rastliny.

Priesada paradajky

Podmienky

Výsevy zakryjeme fóliou a dočasne umiestnime na teplé miesto, napríklad do kuchyne či kúpeľne. Určite nie do chladnej chodby, na schodisko či k otváraným oknám, kde prúdi chladný vzduch. Keď vykuknú prvé klíčky, nádoby presunieme na svetlo. Klíčiacim rastlinám doprajeme vlahu a vetranie. Prihnojovať nemusíme a hneď ako sa objaví prvý pár pravých listov, môžeme plánovať pikírovanie.

 

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, Pixabay, iStock.com
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Výsledky hlasovania
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Viete, ako pestovať zornicu? Odborníčka radí, aký substrát vybrať, či je dôležitá veľkosť kvetináča a čo s ňou po odkvitnutí Exotické a návykové: Poznáte korenie SUMAC? Ak máte tráviace ťažkosti, pridajte si ho k obľúbeným koreninám Stonkový zeler sa pestuje podobne ako buľvový, semienka vysievame práve teraz