Rozmnožujeme jesenné astry: Teraz je ten správny čas!

  • 06.04.2020

Trvalky, ktoré kvitnú koncom leta a na jeseň, si v tomto období môžeme jednoducho rozmnožiť delením trsov. Teraz je tiež priaznivé obdobie na presadenie rastlín alebo zmladenie príliš rozrastených a málo kvitnúcich rastlín.

Astry

Pri práci využijeme ostrý rýľ, ktorým staršie trsy vykopeme alebo aj rozdelíme. Na prácu si vyberme dni, keď je zamračené a na najbližšie dni sú avizované zrážky. Presadené rastliny sa rýchlo ujmú a na jeseň prekvapia kvetmi. Dôležité je dôkladne pripraviť aj miesto výsadby, môžeme zapracovať do pôdy preosiaty kompost. Astry prosperujú na slnečných a vzdušných miestach s priepustnou pôdou.

Rozmnožujeme astry krok za krokom

1. Vykopanie trsu

Vykopanie trsu - astry

Pomocou rýľa opatrne a z väčšej vzdialenosti podkopeme trs, ktorý sa chystáme zmladzovať. Pred prácou rastlinu zalejeme a očistíme od suchých listov.

2. Oddelenie výhonkov

Vykopaný trs astry

Vykopaný trs zoberieme do rúk, opatrne ho roztrhneme a oddelíme jednotlivé výhonky aj s koreňmi. Tie následne porozsádzame na nové miesta alebo podarujeme.

3. Výsadba na nové miesto

Výsadba astry

Na novom mieste vykopeme pomocou lopatky jamku a do nej vložíme oddelený výhonok astry aj s koreňmi. Ak je suchšie, do výsadbovej jamky nalejeme vodu.

4. Nezabúdajme na závlahu

Prihrnutie pôdy

K rastline prihrnieme pôdu a dobre ju utlačíme. V nasledujúcich dňoch udržiavame pôdu neustále mierne vlhkú, aby sa rastliny kvalitne zakorenili.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie