Rozmnožujeme jesenné astry: Teraz je ten správny čas!

  • 06.04.2020

Trvalky, ktoré kvitnú koncom leta a na jeseň, si v tomto období môžeme jednoducho rozmnožiť delením trsov. Teraz je tiež priaznivé obdobie na presadenie rastlín alebo zmladenie príliš rozrastených a málo kvitnúcich rastlín.

Astry

Pri práci využijeme ostrý rýľ, ktorým staršie trsy vykopeme alebo aj rozdelíme. Na prácu si vyberme dni, keď je zamračené a na najbližšie dni sú avizované zrážky. Presadené rastliny sa rýchlo ujmú a na jeseň prekvapia kvetmi. Dôležité je dôkladne pripraviť aj miesto výsadby, môžeme zapracovať do pôdy preosiaty kompost. Astry prosperujú na slnečných a vzdušných miestach s priepustnou pôdou.

Rozmnožujeme astry krok za krokom

1. Vykopanie trsu

Vykopanie trsu - astry

Pomocou rýľa opatrne a z väčšej vzdialenosti podkopeme trs, ktorý sa chystáme zmladzovať. Pred prácou rastlinu zalejeme a očistíme od suchých listov.

2. Oddelenie výhonkov

Vykopaný trs astry

Vykopaný trs zoberieme do rúk, opatrne ho roztrhneme a oddelíme jednotlivé výhonky aj s koreňmi. Tie následne porozsádzame na nové miesta alebo podarujeme.

3. Výsadba na nové miesto

Výsadba astry

Na novom mieste vykopeme pomocou lopatky jamku a do nej vložíme oddelený výhonok astry aj s koreňmi. Ak je suchšie, do výsadbovej jamky nalejeme vodu.

4. Nezabúdajme na závlahu

Prihrnutie pôdy

K rastline prihrnieme pôdu a dobre ju utlačíme. V nasledujúcich dňoch udržiavame pôdu neustále mierne vlhkú, aby sa rastliny kvalitne zakorenili.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Predĺžte si sezónu už teraz: 10 plodín, ktoré môžeme vysievať aj počas júna Lunárny kalendár pre záhradkárov - jún 2022 Zeler podporí očistu organizmu a znižuje hladinu cukru v krvi. Viete, kde sa mu bude najviac dariť? Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Veľký prehľad samozberu jahôd naprieč celým Slovenskom. Aké sú tento rok ceny a otváracie hodiny? Jún v okrasnej záhrade: Toto všetko treba urobiť do konca mesiaca
Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov Milujete georgíny? Toto je 10 krokov k ich úspešnému pestovaniu 8 tipov, ako šetriť vodou Martin Čurda radí: Ako odľahčiť ílovitú pôdu a pripraviť ju na výsevy v budúcej sezóne? Aeschynant: Prevísajúca rastlina s netradičnými kvetmi, ktorá dodá interiéru šmrnc Prečo zožltli listy na broskyni? Môže ísť o chlorózu, takto jej predídete