Nenáročný a krásny mak východný. Viete, ako si ho jednoducho rozmnožiť?

  • 21.08.2022

Poradíte mi, prosím, ako množiť mak východný? 

Mak východný
Foto: Shutterstock

Mak východný (Papaver orientale) je veľmi obľúbenou trvácnou rastlinou, ktorá vďaka veľkým výrazným kvetom (rôznych farieb) vynikne aj ako solitér. Je nenáročný na pestovanie, darí sa mu na slnečnom stanovišti v priepustnej pôde obohatenej o vápnik. Dobre znáša i sucho. Kvitne od mája do júla. Nemá rád presádzanie.

Čo sa týka množenia, okrem výsevu je najvhodnejší spôsob koreňovými odrezkami. Z minimálne dvojročných rastlín odoberieme v jesennom období zdravé koreňové odrezky, ktoré by mali mať hrúbku približne ako ceruzka. Očistíme ich, prípadne umyjeme a narežeme na približne 5 až 8 cm dlhé odrezky. Pracujeme opatrne, keďže majú pomerne jemný koreňový systém. Uložíme ich do piesku mierne našikmo, zasypeme 2 cm vrstvou piesku.

Rastliny dáme na chránené miesto, udržujeme ich mierne vlhké. Po 4 až 6 týždňoch sa objavia listy. Vtedy ich presadíme do črepníkov, ktoré naplníme záhradným substrátom zmiešaným s pieskom. Odložíme na miesto chránené pred mrazmi. V jarnom období ich môžeme vysadiť na trvalé stanovište do záhrady.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Ing.Jarmila Králová, PhD, Arborétum Mlyňany SAV
Foto: archív redakcie
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Sezóna ešte nekončí. Čo sadiť a vysievať v novembri? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Strapky sú bežným zimným nepriateľom izbových rastlín. Tieto vedecky overené metódy vám pomôžu sa ich zbaviť! 4 druhy nezvyčajných izboviek, ktoré nevyžadujú náročnú starostlivosť. Týmito rastlinami ohúrite každú návštevu! Kedy a ako presadiť už rodiacu dvojročnú černicu? Čo robiť, aby fotínia (červienka) zakvitla? Howea: Palma z hollyvoodskych filmov, ktorá vám odpustí, ak ju zabudnete poliať