Ruže nám počas sezóny napadli húsenice. Čo to je a ako proti nim bojovať?

  • 24.11.2019

Počas sezóny sa na ružiach objavili takéto húsenice. Aký je to škodca a ako proti nemu v budúcnosti zasiahnuť?
Emília Ch., Levice

Húsenice na ružiach

Na poslanej fotke sú húsenice piliaročky ružovej (Arge rosae). Spôsobujú typické poškodenie – skonzumujú celú listovú čepeľ, nechávajú len hrubú žilnatinu.

Piliaročka ružová patrí medzi osičky. Dospelá osička má čierno-oranžové telo, dlhé 7 – 10 mm, blanité krídla. V našom pásme má 2 generácie za rok. Prvá generácia dospelých jedincov vyletuje v júni. Samičky kladú vajíčka na mladé stonky ruží, cca 20 ks v jednom rade. Zapustia ich pod kôru, najčastejšie pod kvetný púčik. Tak majú vyliahnuté larvy – húsenice hneď zabezpečenú výživu. Stonka je zvyčajne v mieste vpichov ohnutá a vyschýna, vpichy akoby ihlou vidno  voľným okom. Z vajíčok sa vyvinú húsenice dlhé maximálne 2 cm, ktoré škodia požerkami listov. Po ukončení vývoja padnú na pôdu, kde sa zakuklia. V auguste sa z kukiel vyrojí druhá generácia a celý proces sa opakuje. Kukly prezimujú v pôde a z nich sa v ďalšom roku v júni vyroja dospelé jedince.

Krík ruže napadnutý húsenicami

Ochrana spočíva v dôkladnom sledovaní rastlín najmä v júni a v auguste, v čase kladenia vajíčok. Výhonky s nakladenými vajíčkami je dobré odrezať a spáliť. Z chemických prípravkov možno v čase rojenia dospelých jedincov, prípadne po zistení prvých požerkov na listoch použiť Karate Zeon 5CS. Aplikovať možno i prípravok  Decis AL okrasné rastliny alebo Dursban 480 EC. Húsenice možno ničiť aj mechanicky – striasť na podložku umiestnenú pod ker a zlikvidovať ich. Z biologických prípravkov sa dá použiť Lepinox plus, Biobit XL. Teraz už ošetrenie nebude aktuálne, ale budúci rok naň treba myslieť už v júni.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Ing. Anna Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - január 2023 Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Výsledky hlasovania Čemerica – vždyzelená trvalka, ktorá prekvapuje svojimi krásnymi kvetmi v zimnom období
Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Čo s krušpánom, ktorý zničila vijačka a prečo týmto drevom nekúriť? Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Zvyšky zeleniny nevyhadzujte! O pár dní z nich môžete mať čerstvú vňať Hľadáte niečo nové na túto sezónu? Tieto netradičné druhy zeleniny dopestujete aj v našich podmienkach Exotické a návykové: Poznáte korenie SUMAC? Ak máte tráviace ťažkosti, pridajte si ho k obľúbeným koreninám