Skalku si môžete dopriať aj bez záhrady. Takto si ju založíte v nádobe

  • 22.07.2020

Pestovanie skalničiek je čoraz viac populárnejšie a aj ich sortiment je pomerne široký. Určite nájdete druhy, ktoré ste ešte nevideli, a pritom sa nádherne rozrastú, bohato zakvitnú. A to všetko pri minimálnej starostlivosti.

Skalnice v kvetináči

Ako si vytvoriť skalku v nádobe

1. DRENÁŽ

Výsadba skalníc do črepníka, drenáž

Na dno nádoby dáme plnú lopatku keramzitu, prípadne riečny štrk. Skalničky neznášajú hromadenie vlhkosti v oblasti koreňov. Preto je táto vrstva potrebná a veľmi dôležitá.

2. SUBSTRÁT

Substrát na skalnice

Pri pestovaní skalničiek využijeme na živiny chudobný substrát s drobnou kamennou suťou. Niektoré skalničky môžu vyžadovať substrát kyslejší alebo ľahší – piesočnatý. Požiadavky druhov si dobre preštudujeme. Nepoužívame bežné substráty, pretože obsahujú zásobné hnojivá.

3. SKALNICA

Výsadba skalníc do kvetináča

Z množstva skalničiek sa zamerajme na rozmanité tvary a farby. Vybrali sme si aj túto peknú skalnicu. Je to vďačná trvalka, do miniskaliek je ako stvorená.

4. DOPLNENIE

Výsadba skalníc do kvetináča

Aby sme vytvorili peknú kompozíciu, vysadíme k nej aj ďalší druh. Skalnice sa pekne rozrastú a čoskoro vytvoria bohaté trsy. Výsadba má byť umiestnená na slnečnom a veternejšom mieste.

5. DOSYPANIE

Výsadba skalníc do kvetináča

Vysadené rastliny obsypeme pripraveným substrátom. Opatrne ho utlačíme okolo rastlín aj po bokoch tak, aby sme nepoškodili vysádzané rastliny.

6. ŠTRK

Výsadba skalníc do kvetináča - dosypanie štrku

Okolie vysadených skalníc napokon vysypeme dekoratívnym štrkom. Nielenže to pôsobí efektne, ale zároveň to pomôže prehrievať substrát – korene skalníc to potrebujú a zabráni sa rastu buriny.

7. MISKA

Výsadba skalničiek do misky

Veľmi dobre pôsobia skalničky vysadené v plytšej miske – ideálne v keramickej alebo hlinenej. Použiť môžeme aj plastovú. Pri výsadbe nezabudnime, že je potrebné začať drenážnou vrstvou.

8. NÁPADITOSŤ

Výsadba skalničiek do misky

Pri výsadbe postupujeme rovnako. Do misky zvolíme druhy s rovnakými pestovateľskými požiadavkami. Nádobu rastlinami neprepĺňame, aby každá mala dostatok miesta na rozrastanie. Nevysádzajme do stredu, ale viac k okrajom.

9. KOMBINOVANIE

Výsadba skalničiek do misky

V nádobe skombinujme druhy farebne aj tvarovo odlišné. Vďaka tomu bude výsadba pôsobiť atraktívne a zároveň bude vhodnejšia na viditeľné umiestnenie.

10. KAMENE

Výsadba skalničiek do misky - doplnenie kameňov

Skalku tvoria najmä kamene, preto na ne nezabudnime ani pri vytváraní miniskalky. Dotvoria špecifickú podobu výsadby. Zvolili sme typ horniny, ktorý ladí s použitým štrkom.

11. DETAILY

Sklaničky vysadené v miske

Okolie vysadených skalničiek a miesta, kde presvitá substrát, vysypeme dekoratívnym štrkom. Výsadbu zalejeme a umiestnime na slnečné a dobre viditeľné miesto.

Odborník radí

Ak máte k dispozícii väčšiu nádobu, vyplatí sa do výsadby zakomponovať aj kvitnúce druhy skalničiek. Výbornou voľbou sú rôzne miniatúrne druhy. Peknými kvetmi sa vyznačujú aj mnohé druhy rozchodníkov a lomikameňov.

Skalničky v nádobe

Pestovanie skalníc

Skalnice vytvárajú husté ružice dužinatých listov. V ponuke je viacero druhov a pekných kultivarov. Niekoľkoročné ružice zvyknú vykvitnúť, kvety sú najčastejšie ružovkasté. Po odkvitnutí ružice uhynú. Vytvoria však okolo seba dostatok mladých jedincov. Skalnice sa týmto spôsobom rozrastajú pomerne rýchlo do veľkých plôch.

Sú to nenáročné a mimoriadne rozmanité rastliny. Výborne sa im bude dariť na slnečnom a suchšom mieste. Nebude sa im dariť v tieni a ani tam, kde je príliš vlhko. Potrebný je priepustný, na živiny chudobný substrát. Pravidelné zalievanie nie je potrebné. Rastliny dokážu existovať z vlahy, ktorú im poskytne občasný dážď. Rozmnožujú sa veľmi jednoducho, pomocou dcérskych ružíc.

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Predvianočné aktivity v úžitkovej záhrade: Viete, čomu sa teraz venovať? Zdravá sladkosť nielen na Vianoce: Datle sú rýchlym zdrojom energie, pomôžu pri zápche a znižujú cholesterol Skladujú sa topinambury rovnako ako zemiaky? Poznáte vždyzelené polokry? Vnesú do záhrady vôňu a počas zimných dní i farbu. Ktoré si vybrať? Martin Čurda radí: Ako spevniť terasy v svahovitej záhrade? Pekný živý plot môže rásť aj v zásaditej pôde. Vyberte si kry, ktoré odporúča Martin Čurda