Skalku si môžete dopriať aj bez záhrady. Takto si ju založíte v nádobe
Pestovanie skalničiek je čoraz viac populárnejšie a aj ich sortiment je pomerne široký. Určite nájdete druhy, ktoré ste ešte nevideli, a pritom sa nádherne rozrastú, bohato zakvitnú. A to všetko pri minimálnej starostlivosti.
Ako si vytvoriť skalku v nádobe
1. DRENÁŽ
Na dno nádoby dáme plnú lopatku keramzitu, prípadne riečny štrk. Skalničky neznášajú hromadenie vlhkosti v oblasti koreňov. Preto je táto vrstva potrebná a veľmi dôležitá.
2. SUBSTRÁT
Pri pestovaní skalničiek využijeme na živiny chudobný substrát s drobnou kamennou suťou. Niektoré skalničky môžu vyžadovať substrát kyslejší alebo ľahší – piesočnatý. Požiadavky druhov si dobre preštudujeme. Nepoužívame bežné substráty, pretože obsahujú zásobné hnojivá.
3. SKALNICA
Z množstva skalničiek sa zamerajme na rozmanité tvary a farby. Vybrali sme si aj túto peknú skalnicu. Je to vďačná trvalka, do miniskaliek je ako stvorená.
4. DOPLNENIE
Aby sme vytvorili peknú kompozíciu, vysadíme k nej aj ďalší druh. Skalnice sa pekne rozrastú a čoskoro vytvoria bohaté trsy. Výsadba má byť umiestnená na slnečnom a veternejšom mieste.
5. DOSYPANIE
Vysadené rastliny obsypeme pripraveným substrátom. Opatrne ho utlačíme okolo rastlín aj po bokoch tak, aby sme nepoškodili vysádzané rastliny.
6. ŠTRK
Okolie vysadených skalníc napokon vysypeme dekoratívnym štrkom. Nielenže to pôsobí efektne, ale zároveň to pomôže prehrievať substrát – korene skalníc to potrebujú a zabráni sa rastu buriny.
7. MISKA
Veľmi dobre pôsobia skalničky vysadené v plytšej miske – ideálne v keramickej alebo hlinenej. Použiť môžeme aj plastovú. Pri výsadbe nezabudnime, že je potrebné začať drenážnou vrstvou.
8. NÁPADITOSŤ
Pri výsadbe postupujeme rovnako. Do misky zvolíme druhy s rovnakými pestovateľskými požiadavkami. Nádobu rastlinami neprepĺňame, aby každá mala dostatok miesta na rozrastanie. Nevysádzajme do stredu, ale viac k okrajom.
9. KOMBINOVANIE
V nádobe skombinujme druhy farebne aj tvarovo odlišné. Vďaka tomu bude výsadba pôsobiť atraktívne a zároveň bude vhodnejšia na viditeľné umiestnenie.
10. KAMENE
Skalku tvoria najmä kamene, preto na ne nezabudnime ani pri vytváraní miniskalky. Dotvoria špecifickú podobu výsadby. Zvolili sme typ horniny, ktorý ladí s použitým štrkom.
11. DETAILY
Okolie vysadených skalničiek a miesta, kde presvitá substrát, vysypeme dekoratívnym štrkom. Výsadbu zalejeme a umiestnime na slnečné a dobre viditeľné miesto.
Odborník radí
Ak máte k dispozícii väčšiu nádobu, vyplatí sa do výsadby zakomponovať aj kvitnúce druhy skalničiek. Výbornou voľbou sú rôzne miniatúrne druhy. Peknými kvetmi sa vyznačujú aj mnohé druhy rozchodníkov a lomikameňov.
Pestovanie skalníc
Skalnice vytvárajú husté ružice dužinatých listov. V ponuke je viacero druhov a pekných kultivarov. Niekoľkoročné ružice zvyknú vykvitnúť, kvety sú najčastejšie ružovkasté. Po odkvitnutí ružice uhynú. Vytvoria však okolo seba dostatok mladých jedincov. Skalnice sa týmto spôsobom rozrastajú pomerne rýchlo do veľkých plôch.
Sú to nenáročné a mimoriadne rozmanité rastliny. Výborne sa im bude dariť na slnečnom a suchšom mieste. Nebude sa im dariť v tieni a ani tam, kde je príliš vlhko. Potrebný je priepustný, na živiny chudobný substrát. Pravidelné zalievanie nie je potrebné. Rastliny dokážu existovať z vlahy, ktorú im poskytne občasný dážď. Rozmnožujú sa veľmi jednoducho, pomocou dcérskych ružíc.
Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada
Ahojte, vedeli by ste mi poradiť nejaké skalničky alebo trvalky, po ktorých by s…