Skúsený ovocinár radí: Bradavičnatosť jabloní nie je škodlivá, ale...

Čo za hrče mám na jabloni?

Hrče na jabloni spôsobené genetickou bradavičnatosťou
Hrče na jabloni spôsobené genetickou bradavičnatosťou Foto: archív čitateľa

Podľa fotky ide o genetickú bradavičnatosť jabloní, čo je genetická porucha. Spôsobuje tvorbu bradavičnatých korkových výrastkov na konároch. V minulosti ju fytopatológovia klasifikovali ako chorobu, no v 21. storočí sa považuje za poruchu, nie za patogénnu infekciu.

Samotná prítomnosť bradavičnatých výrastkov na báze kmeňa jablone nie je škodlivá pre rast a vývoj rastliny. Ich výskyt však môže viesť k sekundárnemu napadnutiu patogénmi, čo môže spôsobiť vážne poškodenie a úhyn stromu.

Genetická bradavičnatosť jabloní
Samotná prítomnosť bradavičnatých výrastkov na báze kmeňa jablone nie je škodlivá pre rast a vývoj rastliny. Foto: archív čitateľa

Pozor na napadnutie podobníkom

Pri výskyte výmladkov môže byť strom napadnutý malým motýľom podobníkom okankovitým (Synanthedon myopaerformis). Tento hmyz spôsobuje poškodenia, ktoré uľahčujú prienik patogénov do stromu a následný vznik bakteriálnych a hubových chorôb poškodzujúcich vodivé tkanivá kmeňa.

Štúdia Výskumného ústavu rastlinnej výroby z roku 2008 uvádza, že pri poškodení kmeňa zasahujúcom do lyka a pokrývajúcom viac ako polovicu obvodu kmeňa je nepravdepodobné, že strom bude v budúcnosti produktívny.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk. Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Ing. Martin Stanko
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku