Po zime všetci túžobne vyzeráme prvé znaky prebúdzajúcej sa prírody. Medzi prvými a najobľúbenejšími sú snežienky. Spolu s nimi v skorom predjarí kvitnú aj tavolíny, šafrany, cyklámeny, scily, modravky, čemerice či príbuzné bledule.

Invázna rastlina z Turecka
Snežienky sú u nás veľmi rozšírené a spomedzi približne 20 druhov voľne rastú tri. Najbežnejšia je snežienka jarná (Galanthus nivalis). Málokto si pri ich častom výskyte uvedomí, že nejde o pôvodnú rastlinu. V skutočnosti k nám prišli až v 17. storočí z Turecka – čo mnohých asi prekvapí. Mohli by sme ju tak považovať za inváznu rastlinu, ktorá dosiahla maximum svojho rozmachu a stala sa prirodzenou súčasťou krajiny.
Ako sa im podarilo rozšíriť na také veľké územie? Okrem toho, že sa ich cibuľky pri vývoji postupne množia delením, majú aj jeden špeciálny „patent“, ktorý šíreniu napomáha. Snežienky využívajú na pomoc všadeprítomné mravce, ktoré ich semená odnášajú do svojich hniezd. Na semenách sa totiž nachádza sladký rohovitý výbežok, ktorý mravce obľubujú a radi zbierajú.
Podobne ako iné skoré jarné cibuľoviny, aj snežienky kvitnú v čase, kedy sa bežne vyskytujú mrazy. Majú v sebe určitý biochemický efekt „nemrznúcej zmesi“, ktorý im umožňuje odolávať mrazu a generovať vyššie teploty, ako má okolité prostredie.

Sú snežienky jedovaté?
Áno, snežienky, rovnako ako príbuzné bledule, obsahujú alkaloidy fenantridínovej skupiny. Tieto látky sa využívajú v medicíne, napríklad pri liečbe Parkinsonovej choroby či stavov po obrne. Kvôli toxicite preto nie sú vhodné do rúk malým deťom.
Za zber hrozí vysoká pokuta
Od roku 2021 sú snežienky na Slovensku opäť zákonom chránené. Nesmieme ich v prírode trhať, vykopávať, ničiť ani ponúkať na predaj či výmenu. Spoločenská hodnota jednej rastliny bola stanovená na 200 eur. Ak ju poškodíme na územiach s vyšším stupňoch ochrany, pokuta môže byť až trojnásobná.
Maximálna pokuta za zber či poškodzovanie môže dosiahnuť až 9 950 eur, pri opakovanom porušení až 19 900 eur a pre podnikateľov dokonca až 33 000 eur. Povolené je zbierať len snežienky zo záhrad a pestovať len z komerčných zdrojov záhradkárskych obchodov.
Ako pestovať snežienky v záhrade
Ak pestujeme snežienky v záhrade, môžeme ich množiť delením trsov cibúľ, najlepšie krátko po odkvitnutí. Pomalším spôsobom je rozptyľovanie zrelých semien. Ideálne je im vytvoriť podmienky podobné tým, aké majú v prirodzených biotopoch – svetlých lesoch a hájoch. Tam majú na jar dostatok svetla vďaka bezlistým stromom, no počas hlavnej vegetačnej sezóny ich chráni tieň, ktorý zabraňuje prehrievaniu a vysychaniu pôdy.
Najlepšie sa im darí vo vlhkej, na humus bohatej pôde. V záhradách ich môžeme pestovať aj na slnečnom stanovišti, ak ho počas roka udržíme vlhké. Zároveň však nesmie byť pôda premočená, pretože môže viesť k zahnívaniu cibuliek. Okrem presušovania je to prakticky jediný faktor, čo sa týka škodcov a chorôb, ktorý by snežienky mohol ohrozovať.

Snežienka, bleduľa alebo konvalinka: Aký je medzi nimi rozdiel?
V záhradách patrí medzi najpestovanejšie druhy okrem snežienky jarnej (Galanthus nivalis) aj snežienka Elwesova (Galanthus elwesii). Tá je mohutnejšia a vyznačuje sa širokými modrozelenými listami a väčšími, pomerne robustnými kvetmi. V záhradníctvach sú však známe aj poloplné a plnokveté verzie, napríklad G. nivalis ‘Flore Pleno’. Svojím vzhľadom pripomínajú príbuzné bledule (Leucojum vernum).
Bledule však kvitnú o niečo neskôr ako snežienky a sú vyššie. Líšia sa aj tvarom kvetov a vonkajšie okvetné lupienky majú typické zelené (niekedy žlté) škvrnky. Na jednej stonke zvyčajne nesú viac kvetov v malých skupinkách. Bleduľa letná (Leucojum aestivum) kvitne ešte neskôr, počas leta.
Snežienky majú určitú podobnosť aj s konvalinkami (Convallaria majalis). Tie však kvitnú až neskôr na jar, majú celkom iné, široké listy a drobné kvety usporiadané v radoch nad sebou.

Zberateľská vášeň
V Anglicku je veľmi populárne zbierať rôzne šľachtené kultivary snežienok, pričom často sa predávajú za veľmi vysoké sumy. Líšia sa tvarom okvetných lupienkov, ale aj ich sfarbením či počtom. Medzi obľúbené patria napríklad ‘Art Nouveau’, ‘S. Arnott’, ‘Straffan’,‘Green Tear’ či ‘Warei’. Zberatelia sa združujú v tematických kluboch, kde si pomáhajú so zbieraním, množením a výmenou.
Zaujímavým druhom je aj snežienka skladaná (Galanthus plicatus), ktorá má – ako napovedá jej názov – akoby skladané, nie celkom hladké listy. Tiež sa pestujú druhy G. woronowii a G. ikariae, ktoré dopĺňajú širokú paletu týchto jarných poslov.
Napriek tomu, že nejde o veľké rastliny, snežienky prinášajú veľa radosti nám aj prvým jarným opeľovačom. Zaslúžia si miesto v každej záhrade, kde môžu každý rok tešiť malých i dospelých. Pri plánovaní výsadieb preto myslite na tieto odolné a nenáročné cibuľoviny. Ich skoré kvitnutie môže zahájiť aj vašu záhradnú sezónu.
Galéria k článku
Text: Martin Kohútek
Foto: isifa/Shutterstock
Vyliezli mi krokusy a snežienky von. Čo s tým? Mám ich niečím prikryť, alebo sa…