Už sa neviete dočkať kvitnúcej záhrady? Stavte na vždyzelené alebo rýchlené rastliny

  • 18.01.2023

V období vegetačného pokoja pôsobia záhrady pusto a zdanlivo mŕtvo. Zahaľuje ich chlad, mrazivý opar a niekde aj sneh. Chýba v nich svieža zeleň, množstvo farebných kvetov, vône a prirodzený život.

Kvitnúce snežienky
Foto: Shutterstock

Záhrada však stále žije, hoci to práve nedáva najavo. Pod povrchom pôdy sa pripravuje veľkolepá prehliadka. Nepotrvá dlho a objavia sa prví odvážlivci – rozkvitnuté cibuľoviny, ako sú snežienky či krókusy, a s nimi aj tavolíny. Potom je jar už len na skok a všetka krása spod zeme vyrazí a zažiari v plnej nádhere. Ak sa už teraz neviete dočkať, vychutnajte si farby a vône rýchlených kvitnúcich rastlín.

Snežienka jarná ‘Flore Pleno’ (Galanthus nivalis)

Snežienka jarná patrí k prvým kvitnúcim rastlinám v roku. Kvety sa objavujú už koncom zimy a mnoho ľudí ich pokladá za prvý symbol blížiacej sa jari. Má nádherné, jemné a krehko pôsobiace biele kvety rôznej veľkosti.

Všeobecne ide o veľmi dobre známu cibuľovinu, no nie každý vie, že existuje viac druhov a v sortimente sú aj pôvabné plnokveté odrody. Takou je aj ‘Flore Pleno’. Jej rozkvitnuté a mohutnejšie kvety vyniknú v menších aj väčších skupinách, v blízkosti čemeríc a pod krami, ktoré kvitnú počas zimy. Predpokladom bohatého kvitnutia je polotieň, humózna a mierne vlhká pôda.
v. × š.: 15 × 10 cm

Snežienka jarná
Foto: Shutterstock

Jar v zime

Od začiatku roka sa dajú kúpiť rýchlené prvosienky, jarné cibuľoviny a hľuznaté rastliny v malých kvetináčoch. Záplave rozkvitnutých a sviežo pôsobiacich rastlín sa odoláva ťažko, už teraz nám totiž prinesú potešenie z krehkých, farebných a príjemne voňajúcich kvetov typických pre jarné obdobie. Umiestnime ich samostatne alebo do skupín do interiéru, alebo ak je slabá zima, aj von na chránené exteriérové miesta.

Prvosienka bezbyľová  Primula acaulis (syn. P. vulgaris)

Vďačná a dlho kvitnúca nenáročná trvalka. V druhej polovici zimy bývajú v predaji rýchlené rastliny, často viacero odrôd, ktoré sa líšia veľkosťou aj farbou kvetov. Potrebuje dostatok svetla, chlad a vlahu, no nie príliš studený a premáčaný substrát.
v. × š.: 20 × 20 cm

Jarné cibuľoviny - hyacinty, prvosienky, krókusy - v kvetináčoch
Foto: Shutterstock

Hyacint východný (Hyacinthus orientalis)

Mohutné súkvetia tejto cibuľoviny ideálnej na rýchlenie môžu byť podľa konkrétnej odrody biele, žlté, fialové, ružové, bordové alebo dokonca viacfarebné. Typická je skutočne intenzívna vôňa. Potrebuje svetlo, chlad a mierne vlhký substrát.
v. × š.: 30 × 20 cm

Krókus jarný (Crocus vernus)

Krókus jarný je nenáročná jarná rastlina, ktorá je v rýchlenej forme dostupná vo viacerých odrodách takmer počas celej zimy. Kvety sú rôzne veľké, lievikovité, fialové, biele alebo žlté. Uplatní sa samostatne aj v zmiešaných výsadbách. Na jar odkvitnuté rastliny presádzame do voľnej pôdy.
v. × š.: 15 × 15 cm

Skvelý pár

V sortimente trvaliek je niekoľko zástupcov, ktorí zostávajú vďaka vždyzeleným listom zaujímaví aj počas najchladnejších týždňov. Vytvoriť si z nich môžeme skupinky ideálne v blízkosti iných v zimnom období príťažlivých druhov. Zakrátko tak vznikne pekná kompozícia, konkurujúca svojou atraktivitou sezónnym trvalkovým zoskupeniam.

Svíb krvavý ‘Midwinter Fire’ (Cornus sanguinea)

Tento stredne vysoký opadavý okrasný ker v zime neprehliadneme. Kôra na mladých konároch je totiž sfarbená do oranžova až krvavočervena. Najkrajšie sfarbené sú jedince rastúce na priamom slnku s výživnou pôdou. Predpokladom intenzívneho sfarbenia je však každoročný predjarný silný spätný rez.
v. × š.: 1,5 × 1,5 m

Svíb krvavý a Bergénia srdcovitolistá
Foto: Shutterstock

Bergénia srdcovitolistá (Bergenia cordifolia)

Rýchlo sa rozrastajúca vždyzelená trvalka má väčšie kožovité listy, ktoré sa v zime sfarbujú do oranžovočervena až purpurova. Kvitne skoro na jar, v závislosti od odrody sú jej súkvetia biele, ružové alebo bordové. Vyhovuje jej bežná záhradná pôda a skôr polotieň.
v. × š.: 35 × 40 cm

Zimní odvážlivci

Precízne upratať záhradu pred zimou sa nie vždy vypláca, často sa totiž pritom pripravíme o malé, no kúzelné detaily, napríklad farebne nápadné zvyšky rastlín. Ich krásu zvýrazní chlad a jemný snehový poprašok.

Machovka čerešňová (Physalis alkekengi)

Pozoruhodná trvalka pôvodom z Južnej Ameriky sa pestuje pre farebné dekoratívne plody s oplodím v tvare lampášikov. Vyhovuje jej slnko alebo polotieň s humóznou a mierne vlhkou pôdou.
v. × š.: 100 × 80 cm

Machovka čerešňová
Foto: Shutterstock

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Viete, kedy rezať figovník? Poradíme, či tak robiť na jeseň alebo radšej na jar Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Sprievodca pestovaním: Teraz vysievame tieto semienka na predpestovanie priesad a koncom mesiaca začíname aj s výsevmi priamo do pôdy Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád