Spestrite si záhradu voňavými odrodami ruží

  • 06.10.2017

Existuje množstvo nádherných odrôd s opojnou vôňou. Do príchodu mrazov môžeme ruže smelo vysádzať, takže je stále čas vybrať si zopár nových skvostov do záhrady. Tu je výber z toho najlepšieho, čo na Slovensku máme.

Spestrite si záhradu voňavými odrodami ruží

1. CARIBBEAN

Caribbean

Ruža vyšľachtená v Nemecku, ktorá miluje slnko, je vhodná na pestovanie v teplejších oblastiach. Vyniká nádhernou kombináciou farieb a jemnou vôňou.

2. DIANA, PRINCESS OF WALES

Diana, Princess of Wales

Ruža ovenčená mnohými medailami zo súťaží za atraktívnu farbu kvetu. Vyšľachtená v USA, jedna z najkrajších ruží s jemnou vôňou a zaujímavým kvetom.

3. CRISTOPHE COLOMB


Christophe Colomb

Oranžovočervená ruža vyšľachtená vo Francúzsku. Upúta svojou krásou, farbou, vzrastom a výraznou vôňou. Jej názov je poctou objaviteľovi nového kontinentu.

4. ADÉL

Adél

Stredne vysoký ker kvitnúci počas celej sezóny, vyšľachtený na Slovensku. Má husté lesklé listy a je odolný proti chorobám. Typický je voňavý smotanový kvet.

5. BARBRA STREISAND

Barbra Streisand

Nádherný veľký voňavý kvet so silnou citrusovou arómou kvitne po celý rok. Pochádza z amerického šľachtenia a proti mrazíkom potrebuje zimné prihŕňanie.

6. ELLE

Elle

Veľmi obľúbená, asi 70 cm vysoká ruža, pestovaná v záhradách celého sveta pochádza z francúzskeho šľachtenia. Jemné kvety majú výraznú vôňu po citrusoch.

7. SLOVENKA Z DABAS SARI

Slovenka z Dabas Sari

Ker so svetlozeleným polomatným listom stredného vzrastu s výškou 70 cm. Elegantný kvet na dlhých výhonoch s minimálnym počtom ostňov a jemnou vôňou.

8. GEMINI

Gemini

Moderná ruža nádherného tvaru s jedinečným červeno-bielym kvetom a delikátnou vôňou. Je považovaná za jednu z najkrajších ruží vôbec.

9. BRIGITTE BARDOT

Brigitte Bardot

Veľký plný kvet so zaujímavým melírovaným zafarbením červenej farby v kombinácii s bielou a s miernou vôňou. Ruža z Francúzska ocenená v Monze 2001 zlatou medailou.

10. MARCELA LAIFEROVÁ

Marcela Laiferová

Trvanlivý voňavý kvet venovaný Marcele Laiferovej, legende slovenskej populárnej hudby za celoživotné dielo. Ruža slovenského šľachtenia.

11. QUEEN OF GARDEN

Queen of garden

Ruža s nádherným plným kvetom z Nemecka, vyniká farbou a silnou ovocnou vôňou. Je skutočnou kráľovnou záhrad na celom svete, vhodná aj do našich podmienok.

Vedeli ste, že…

  • na vrchole svetového šľachtenia je už dnes veľa ruží s intenzívnou vôňou? Posúdenie je ovplyvnené individuálnym názorom. Aj vôňa ja totiž veľmi rozmanitá a nie všetci máme radi rovnako intenzívnu vôňu. Šľachtenie sa však sústreďuje na jemné a stredne intenzívne vône.
  • pri šľachtení nových odrôd ruží s krásnymi vôňami patrí prvenstvo predovšetkým francúzskym šľachtiteľom? Tí venovali tejto vlastnosti ruže, teda vôni, zvláštnu pozornosť. Pokračujúcimi hybridizáciami koncom 19., začiatkom 20. storočia a v 21. storočí sa podarilo vytvoriť niekoľko pozoruhodných, nezvyčajne voňajúcich ruží.

 

Text a foto: František Glváč
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Prečo žltnú mladé listy malín? 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete 8 jedovatých rastlín v záhrade, ktoré môžu zabiť vášho psa Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Videli ste už bazu s tmavými listami? Jej krása a ostrý kontrast s bledými kvetmi vás očarí Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby?