8 najkrajších odrôd ruží, ktoré očaria každého milovníka kvetov

  • 28.05.2018

Prešli dlhú cestu šľachtenia. Mnohé z nich sú výnimočné svojou vôňou, obrovským kvetom, nevšednou farebnou kombináciou či sýtosťou farieb. Všetky sú však krásne a všetky sú hitom kvetinovej sezóny. 

Elle, Meilland, Francúzsko – 1999, TH (čajohybrid)

Ruža Elle

Ruža s výraznou vôňou po citrusoch. Obľúbená 70 cm vysoká ruža, pestovaná v záhradách celého sveta.

Caribbean, Kordes, Nemecko – 1991, TH Licence South Africa

Ruža Caribbean

Ruža vyšľachtená v Nemecku, predstavená v USA v roku 1994 ako Karibik, pestovaná v licencii v Južnej Afrike. Je to ruža milujúca slnko, vhodná na pestovanie v teplejších oblastiach. Vyniká nádhernou kombináciou žltej a oranžovej a jemnou vôňou. Kvalitná, cenená a jedna z najkrajších ruží vôbec.

Julio Iglesias, Meilland, Francúzsko – 2006, FL (floribunda)

Ruža Julio Iglesias


Nádherná celoročne kvitnúca ruža, melírovaná floribunda bielej a tmavočervenej zamatovej farby s 50 okvetnými lístkami, so silnou citrusovou vôňou.

Lichtkönigin Lucia, Kordes, Nemecko – 1966, CL (popínavá ruža)

Ruža Lichtkonigin Lucia

Obľúbená veľká popínavá ruža, vysoká až 180 cm s dvojitým žltým kvetom, s miernou vôňou a 30 okvetnými lístkami. Opakovane kvitne až do príchodu prvých mrazíkov.

Orient Express, Twomey USA1991, v Európe uvedená – Meilland 2002, TH

Ruža Orient Express

Až 120 cm vysoká vynikajúca ruža s tmavozelenými lístkami, s veľkým samostatným žltým kvetom s ružovými okrajmi (40 okvetných lístkov) a s miernou vôňou. Kvitne počas celej sezóny. Ruža vhodná na všestranné použitie.

Allgold, Le Grice, Veľká Británia – 1956, FL

Ruža Allgold

Zaujímavá, staršia kríková ruža s jemnými lesklými zelenými lístkami, kvet s 15 okvetnými lístkami rastúci v zhlukoch má miernu vôňu. Vysoká 60 cm, vhodná na pestovanie v teplejších oblastiach.

Nočná panna, Glváč, Slovakia – 2002, TH, syn. Night Virgin

Ruža Nočná panna

Stredne vysoký ker (80 cm), na začiatku rastu so svetlým, neskoršie s tmavším zeleným listom. Klasický zavinutý puk čiernej farby. Kvet s miernou vôňou (72 okvetných lístkov) je na začiatku rozkvetu stále čierny, až po úplnom otvorení vnútorné okvetné lístky prechádzajú do tmavej zamatovočervenej farby.

Scentinental, Carruth, USA – 1997, FL

Ruža Scentinental

Vynikajúca až 100 cm vysoká ruža s veľkými pololesklými lístkami, kvetom červeno-bielym pruhovaním, s damascénskou a korenistou vôňou a s 25 okvetnými lístkami, kvitnúca v súkvetiach. Remontuje (opakované kvitnutie) počas celej sezóny.

 

Text a foto: František Glváč
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou? Láska na prvý pohľad a veľká spokojnosť aj po roku bývania