Stavte na osvedčenú klasiku - smrekový živý plot je ideálna, nielen optická bariéra

  • 23.05.2018

Ak ste sa niekedy predierali smrekovou mladinou, viete si dobre predstaviť, akou prekážkou môže byť hustý smrekový plot. V prípade, že sa rozhodnete pre túto alternatívu, nepotrebujete žiaden murovaný plot.

Stavte na osvedčenú klasiku - smrekový živý plot je ideálna, nielen optická bariéra

Smreky vyrastú tak vysoko, ako im rezom dovolíte, a po rokoch z nich dokážete vypestovať rovnako kompaktnú masu zelene ako z druhov, ktoré sa bežne na živý plot používajú. Sú vhodné do vyšších polôh a nevyžadujú si žiadnu starostlivosť.

Vďaka tomu, že sú na našom území celkom prirodzene doma, znášajú našu klímu i pôdu a s výnimkou kalamitného rozšírenia lykožrúta netrpia žiadnymi škodcami. Ak im pri vysádzaní pridáte do jám aj mykorízne huby, zabezpečíte ich dokonalú kondíciu na celé desaťročia.

Živý plot zo smreka
Pravidelným rezom dosiahnete po rokoch rovnako úžasný efekt ako pri ktoromkoľvek inom druhu.

Ako založiť živý plot zo smreka

Vysádzajte do kyprej pôdy obohatenej lesnou hrabankou a mykoríznymi hubami. Ak chcete ohradiť svoj pozemok a živý plot by mal mať výšku asi 2 metre, do vykopaného rigolu vysádzajte smreky na vzdialenosť 0,5 metra od seba. Ak plánujete ešte vyšší plot, 3 metre a viac, rastliny by mali byť od seba vzdialené asi 0,75 metra.

Ak pridávate huby, po výsadbe nehnojte, ak nie, môžete mladým stromom dopriať roztok hnojiva na konifery. Obsahuje stopové prvky a horčík, ktoré sú pre stromy čosi ako pre nás, pre ľudí, vitamíny.

Živý plot - smrek

Pravidelný rez

Súčasťou zakladania živého plota zo smreka je aj rez hneď v prvom roku od výsadby. Vďaka nemu sa začnú mladé rastliny bohato rozkonárovať už v spodnej časti budúceho plota. Pravidelný rez je dôležitý aj neskôr a vďaka nemu získava každý rok živý plot väčšiu hustotu a kompaktnosť.

Režeme aspoň raz do roka – v lete počas letných prázdnin. Udržiavacie zastrihávanie nových letorastov však môžeme robiť priebežne, kedykoľvek počas roka, okrem zimy. Vtedy odstraňujeme len suché konáre. Pravidelný rez je dôležitý aj pre dobrú kondíciu rastlín, ak by sme ho zanedbali a zrezali živý plot až do starého dreva, ťažšie by vyháňal v týchto miestach nové letorasty.

Smrek

Tip autora:

Nezabudnite, že ihličnany sa ťažko regenerujú zo starého dreva. Preto je spätný rez pre ne veľmi nešťastné riešenie. 

 

 

Text: Ing. Martin Čurda
Foto: archív, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou?