Sú rezistentné odrody viniča naozaj odolné?

  • 21.08.2021

Rád by som si v záhrade vysadil vinič. Odrádza ma však množstvo chorôb, ktorými môžu byť napadnuté. Objavil som aj niekoľko zaujímavých rezistentných odrôd. Sú naozaj odolné?

Úroda hrozna vo vinici

Prakticky žiadna odroda viniča nie je absolútne odolná proti chorobám. V minulosti sa napríklad na Záhorí obchádzalo použitie chémie výsadbou tzv. samorodákov, ktoré sa nemuseli tak často striekať, no hrozno bolo vhodné skôr len na jedenie.

Vinič sa šľachtil donedávna hlavne pre kvalitu vína a stolového hrozna, dnes sa veľký dôraz kladie aj na genetické zvýšenie odolnosti proti chorobám. Ako rezistentné sa dnes uvádzajú takzvané PIWI odrody, ktoré minimalizujú použitie chémie. Majú dokonca zvýšený obsah „omladzovača“ resveratrolu, ktorý súčasne zvyšuje aj vnútornú odolnosť viniča. Odporúčané sú dva preventívne postreky za rok, i keď v dobrých rokoch, keď je tlak choroby nízky, sa pravdepodobne zaobídete aj bez nich.

Najvyššia odolnosť PIWI odrôd je 9. Nasledujúce odrody ju majú pre tri hlavné choroby viniča (peronospóra, múčnatka, pleseň sivá) na úrovni 7:

  • Stolové odrody skoré: Viking, Festival, Šarlota, Julián, Europhenen, Chrustik, bezsemenný Jubilej, Veles.
  • Stolové aj vínne odrody: Blanca, Zengӧ, Merzling, Orion, Sírius.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť Májové výsadby zeleninových priesad: Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa dočkali krásnej úrody
4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Ekologicky proti „medvedíkovi“ Spoznajte najčastejšie choroby a škodce cukiet a patizónov Všetko, čo by ste mali vedieť skôr, ako sa pustíte do založenia trvalkového záhona Oživte balkón, terasu či dvor. Letničky môžete vysádzať i do kvetináčov