Erinóza (plstnatosť) viniča (chlpaté listy viniča, zdurené listy viniča)

Listy viniča, ktoré zo spodnej strany vyzerajú ako chlpaté a z vrchnej sú zdurené sú napadnuté roztočom z čeľade vlnovníkovitých.

Prejavy

Škodca cicia rastlinné šťavy na spodnej strane listov. Pletivá reagujú tvorbou obrovských buniek, ktoré vyzerajú ako chĺpky, preto aj názov plstnatosť listov. Pripomínajú hubové povlaky, ktoré vytvára peronospóra na spodnej strane listov viniča. Pri peronospóre sa na vrchnej strane týchto škvŕn nachádzajú olejové a neskôr hnedé škvrny, pri plstnatosti sa vycicané miesta na vrchnej strane zduria a vznikajú niekoľko milimetrov veľké hrbolčeky. Dospelé jedince prezimujú v blízkosti púčikov alebo v rôznych prasklinách v kôre, na jar začínajú byť aktívne.

erinoza vinica2

Chemická ochrana

Potrebné je zrealizovať preventívny postrek viniča v čase pučania sírnatými prípravkami alebo krátko po vypučaní prípravkami určenými na predjarný postrek ovocných drevín a viniča.V prvej fáze možno použiť prípravky Kumulus WG a Thiovit Jet, v druhej Ortus 5 SC.

Ekologická ochrana

Použiť možno dravé roztoče, napríklad druh Typhlodromus pyrii, kmeň Mikulov.

Prevencia

Každoročný rez, správna výživa a precízny výber pestovateľského miesta. Dôsledná kontrola zdravotného stavu viniča a riešenie problémov v začiatočným štádiách.

erinóza viniča; plstnatosť viniča; zdurené listy viniča; hrbolčeky na listoch viniča; škodce viniča; vinič; hrozno

Tagy: vinič