Trápi vás kašeľ? Tieto rastliny vám pomôžu

  • 28.04.2021

Určitá skupina rastlín obsahuje látky, ktoré pomáhajú pri dráždivom kašli. Sú to saponíny.

Skorocel s cukrom

Ich liečivý účinok spočíva v tom, že zmenšujú povrchové napätie hlienov. Ich názov je odvodený z latinského slova sapor – mydlo. Po pretrepaní s vodou dokonca aj penia ako mydlo. Nevstrebávajú sa do krvného obehu, nepôsobia toxicky.

Prírodné saponíny majú mnoho liečivých účinkov: znižujú hladinu cholesterolu, pôsobia antibakteriálne, fungicídne, antivírusovo, imunomodulačne. Súčasný výskum sa zameriava aj na ich protirakovinové účinky a schopnosť indukovať apoptózu pri liečbe nádorov, je to tzv. programovaná bunková smrť v rakovinových nádoroch.

Vo fytoterapii sa saponíny využívajú na liečbu močového systému, tiež ako „potopudné“ prostriedky. Aktivujú látkovú premenu, sú vynikajúcimi detoxikačnými látkami.

Napomáhajú vykašliavaniu

Saponínové liečivá sú najstaršími expektoranciami (napomáhajú vykašliavaniu). Svojou emulgačnou schopnosťou prispievajú k zrieďovaniu hlienu a k jeho lepšiemu odstráneniu.

Kvety pagaštanu konského
Macerát z kvetov pagaštanu konského

Pagaštan konský (Aesculus hippocastanum) obsahuje triterpénový saponín escin, ktorý zabraňuje vzniku opuchov tak, že zlepšuje a zrýchľuje prietok krvi, znižuje priepustnosť ciev a tým unikanie krvnej plazmy do okolitého tkaniva, znižuje tvorbu zápalových látok (napríklad histamín). Používa sa kvet pagaštanu, vyrába sa z neho liehový macerát, ale dá sa aj sušiť.

Ďalšie rastliny s obsahom saponínov: divozel veľkokvetý (Verbascum densiflorum), sladovka hladkoplodá (Glycirrhyza glabra), kvet prvosienky jarnej (Primula veris), skorocel kopijovitý (Plantago lanceolata), koreň mydlice lekárskej (Saponaria officinalis), brečtan popínavý (Hedera helix), mrlík čílsky (Salvia Paradise Quinoa), čajovník čínsky (Camelia sinensis), yucca.

 

Text: Iveta Henzelyová, www.bylinkovaskola.sk 
Foto: isifa/Shutterstock

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Strapky sú bežným zimným nepriateľom izbových rastlín. Tieto vedecky overené metódy vám pomôžu sa ich zbaviť! Ako vybrať ideálny vianočný stromček? Zistíte v najnovšom vydaní podcastu Záhrada Poznáte obriu cibuľu Globo? Takto si ju vypestujete zo semienka Ozvláštnite si interiér a vyrobte si závesné areárium. Starostlivosť oň je vďaka správnemu výberu rastlín nenáročná