Túžite po bylinkách v záhrade? Vyrobte si rýchlo a jednoducho bylinkovú špirálu!

 • 19.02.2020

Ak vám nejaké polienka po zime zostanú a plánujete si pred ďalšou zimou novú zásobu dreva, toto je výborný tip práve pre vás. Vybudujte si pri dome zásobáreň aromatických byliniek!

Bylinky

Kontrolný zoznam

Materiál:

 • drevené polienka
 • záhradná zemina
 • substrát na bylinky
 • hnojivo na bylinky
 • bylinky

Náradie:

 • pracovné rukavice
 • krompáč
 • lopata
 • fúrik
 • hrable
 • lopatka

Náročnosť: *
Čas: 3 hodiny
Ľudia: 2
Obdobie: jar, leto, jeseň

Pracovný postup

1. ZAČIATOK

Výstavba bylinkovej špirály

Vyznačíme si pôdorys krompáčom a vykopeme plytkú ryhu. Do nej naukladáme prvý rad polienok do tvaru kruhu. Priebežne prisýpame záhradnú zeminu.

2. CELÝ KRUH

Bylinková špirála z polienok

Dokončíme kruh a tvar potvrdíme ešte jedným, ideálne dvomi ďalšími radmi polienok. Polienka ukladáme v sústredenom kruhu a navzájom do seba.

3. UKLADANIE

Ukladanie polienok na bylinkovú špirálu

Snažíme sa, aby polienka do seba maximálne zapadali a aby stále ich konce smerovali do stredu pomyselnej kružnice. Priebežne prisýpame zeminu.

4. ĎALŠIE POSCHODIE

Bylinková špirála z polienok

Stenu špirály zdvihneme o ďalšie poschodie, ktoré už opierame o nasypanú zeminu. Tú preto o to viac teraz zhutníme.

5. ZATOČENIE

Bylinková špirála z polienok

Nakoniec vyskladáme z polienok stenu ďalšej obrátky, a tým vytvoríme špirálu v trojrozmernom priestore. Stále prisýpame jemnú zeminu.

6. SUBSTRÁT

Bylinková špirála z polienok

Keď je špirála hotová, nasypeme na zeminu substrát na bylinky v niekoľkocentimetrovej vrstve. Ak je pôda pod ňou priepustná, netreba jej viac.

7. UKONČENIE

Bylinková špirála z polienok

Živiny zo substrátu totiž aj tak prejdú ku korienkom byliniek. Hotovú špirálu môžeme zaliať, aby zemina „sadla“, a počkáme, kým trocha vyschne.

8. VYSÁDZANIE

Bylinková špirála z polienok

Bylinky vysádzame podľa veľkosti – plazivé celkom dole, mohutné do stredných polôh a tie, ktoré rastú do výšky, ako napríklad rozmarín, sadíme hore.

9. HNOJENIE

Bylinková špirála z polienok

Na záver pridáme viaczložkový granulát, ktorý bude živiny a mikroelementy uvoľňovať do substrátu postupne. Bylinky tak majú o výživu postarané.

Tip autora

Ak použijeme substrát na bylinky alebo hnojivo, ktoré je na ne špeciálne určené, môžeme sa tešiť na veľmi aromatickú úrodu. Hnojivo aj substrát určené na bylinky totiž obsahujú látky, ktoré podporujú v tele rastliny tvorbu silíc. Bylinky tak budú mať výraznejšiu vôňu aj chuť.

Dobré rady

Špirála

Je ideálny útvar na pestovanie byliniek. Dobre sa v nej udržiavajú, všade dosiahneme a nemusíme sa ani veľmi nahýnať. Skvele vyhovuje aj bylinkám. Vďaka tomu, že rastú nad zemou a že je špirála zo vzdušných polienok, majú bylinky dokonalú drenáž, zo všetkých strán na ne svieti slnko a substrát sa tiež pekne zohreje. Nehrozí kontaminácia ťažkými kovmi, takže špirála je skvelá aj na pestovanie zeleniny s krátkym vegetačným cyklom – špenát, reďkovka, mladá cibuľka.

Polienka

Nie sú dokonale trvanlivé, no ani bylinky nie sú večné, majú svoju životnosť a treba ich po štyroch-piatich rokoch obmieňať. A toľko rokov vydrží aj špirála z bukových polienok. Potom ju buď spolu s bylinkami obmeníme, alebo ju pokojne môžeme rozobrať a spráchnivenými polienkami a zvyškami rastlín obohatiť kompost.

Bylinky

Druhová skladba je na každom z nás a v tomto neplatia žiadne obmedzenia. V takejto nádhere sa istotne bude dariť bylinkám, ako je tymian, rozmarín, oregano, yzop, saturejka či santolina. O takých nezmaroch, ako je medovka či mäta, ani nehovoriac.

Text: František Laššák
Foto: František Laššák, isifa/Shutterstock
Realizácia: Martin Čurda, Dušana Karasová

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Muchovník: Superpotravina s protirakovinovými účinkami a živý plot v jednom Posedávali na plotoch, lietali po záhradách. Kam zmizli vrabce?
Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor 7 najkrajších rastlín, ktoré zaujmú na vrchole leta Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny? Najlepší substrát pre africké fialky? Namiešajte si ho podľa skúsenej pestovateľky, ktorá pestuje vyše 200 kultivarov Ceropegia - krehká kráska, ktorá vnesie do interiéru závan romantiky