Túžite po chutných plodoch hurmikaki? Tieto odrody sú vhodné aj do severných oblastí

  • 21.01.2023

Je možné ebenovníky – kaki pestovať aj v okolí Martina? Ktoré odrody odporúčate?

hurmikaki
Foto: Shutterstock

Do vyšších polôh odporúčam nové ukrajinské odrody s mrazuvzdornosťou až do – 28 ºC. Kvalitné plody prinášajú ‘Sosnovskaya’, ‘Nikita´s Gift’. Siahnuť môžete aj po amerických odrodách, napríklad skorý ‘Meader’, ‘Yates’ alebo ‘Prok’.

Rastliny je v prvých dvoch rokoch pestovania vhodné v zime, v prípade hroziacich holomrazov, chrániť napríklad bielou netkanou textíliou. Ochraňujú sa len po obdobie trvania mrazov. Po dvoch rokoch (tzv. detských rokoch) je rastlina nenáročná na pestovanie.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Stanko
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Viete, kedy rezať figovník? Poradíme, či tak robiť na jeseň alebo radšej na jar Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie Pán profesor Hričovský radí: Hoci je zima, ovocná záhrada vašu pozornosť potrebuje. Na toto nezabudnite!
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie