ÚKSÚP upozorňuje na nový tobomavírus (ToBRFV) napádajúci paradajky a papriku

  • 20.04.2022

Nové choroby neobchádzajú ani rastlinnú ríšu. Už v uplynulom roku sme upozorňovali na semienka paprík, ktoré boli napadnuté rovnakým tobomavírusom.

ToBRFV - nový topomavírus na rajčiakoch

Vírus sa prenáša osivom i mechanickým kontaktom a spôsobuje pomerne vysokú stratu úrody. Pre množstvo rôznych symptómov si môžeme chorobu zameniť s inými ochoreniami.

Pre aké rastliny je vírus ToBRFV (Tomato brown rugose fruit virus) nebezpečný?

Vírus je nebezpečný pre papriku a rajčiny.

Aké sú príznaky ochorenia?

Príznaky zahŕňajú pomerne širokú škálu symptómov. Na listoch paprík a rajčín sa objavuje mozaikový chlorotický vzor, škvrnitosť, vrcholky listov a bočné výhonky sa môžu deformovať. Mladšie listy môžu byť  pokrčené, zvrásnené alebo zdeformované.

Plody nerovnomerne dozrievajú, objavuje sa mramorovanie, deformácie, na zelených plodoch sú tmavé škvrny. Na stopkách plodov a listových stopkách sa objavujú hnedé škvrny (tento symptóm sa objavuje aj u plesni rajčiakovej).

Ochrana

Na liečbu napadnutých rastlín momentálne neexistuje žiadne chemické ošetrenie. Napadnuté rastliny treba zlikvidovať, ideálne spáliť. Prevenciou ochorenia je kúpa a výsev certifikovaného osiva. Na mladých priesadách kupovaných na trhoch nemusíme ochorenie zbadať, prejaví sa až neskôr.

Viac informácií o víruse a fotky ochorenia nájdete v letáku na stránke ÚSKÚP.

Chlorotický list rajčín
Chlorotický vzor na liste paradajky.

Ochorenie sme zaradili aj do nášho atlasu, v ktorom nájdete široký prehľad chorôb, škodcov a fyziologických porúch rastlín.

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: ÚKSÚP, EPPO Global Database

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku ÚKSÚP upozorňuje na nový tobomavírus (ToBRFV) napádajúci paradajky a papriku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť
Teplomilnú zeleninu vysádzame po "zamrznutých". Ako to urobiť správne a neskôr sa tešiť z úrody? 4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Saturejka vám prekvapí svojou chuťou: Okrem kuchyne ju využijete aj pri liečení tráviacich problémov V máji záhrada prekvitá: Hviezdou mesiaca je orlíček, ale zaujmú aj tieto rastliny Je rozdiel v pestovaní klasickej a ázijskej hrušky?